EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

13. 06. 2018

0 komentářů

Změny v doplatku na bydlení nepostihnou obchod s chudobou, ale obecní rozpočty a sociální pracovníky

 

Svaz měst a obcí ČR nesouhlasí se změnami v doplatku                  na bydlení, které by měly dle Ministerstva práce a sociálních věcí regulovat obchod s chudobou. Ve skutečnosti totiž znamenají přenesení odpovědnosti za osoby bez přístřeší ze státu na obce. To předkladatel, tedy MPSV, v důvodové zprávě sám přiznává. Města a obce chápou potřebu změny v dávkovém systému, který je mnohdy zneužíván. Bez finančních záruk ze strany státu ale Svaz odmítá podpořit novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Loading



 


„Důrazně odmítáme názor, že by města a obce nechtěla řešit boj s chudobou. Jakékoliv změny v sociální oblasti ale mohou mít bez hlubší znalosti problematiky a předchozí odborné diskuze zásadní vliv na život nejkřehčích občanů, tedy zdravotně postižených, seniorů a sociálně slabých a také těch, kteří by bez pomoci státu spadli do chudoby,“ varuje František Lukl, předseda SMO ČR a starosta Kyjova. „Návrh, který zvýší počet osob bez přístřeší a nadiktuje obcím, aby se s tím vypořádaly po svém, nebude Svaz v žádném případě podporovat,“ dodává Lukl.
Ke změně v doplatku na bydlení, který by měl být snížen z 80% na 50% normativních nákladů, se měla všechna připomínková místa vyjádřit do 24. května letošního roku. Tato radikální změna by dle MPSV měla zamezit obchodu s chudobou a vyřešit problém zneužívání dávkového systému. Tato varianta ovšem počítá s participací obcí, jež by se měly o lidi bez přístřeší v budoucnu postarat.
Snížení doplatku na bydlení není systémové. Stát by měl nejprve vyřešit problematiku sociálního bydlení, což se předchozí vládě nepodařilo, a až poté regulovat dávkový systém. MPSV sice tento záměr mimo jiné zdůvodňuje tím, že chce utlumit takzvaný byznys s bydlením pro bezdomovce, ale náhradní řešení zatím nemá,“ reaguje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.
Svaz měst a obcí ČR rozhodně nebyl jediným připomínkovým místem, které by vyjádřilo svůj nesouhlas s touto necitlivou změnou. Proti návrhu vystoupily některé kraje, ministerstva a také oborové organizace. Kromě již zmíněného je rovněž problematické načasování plánované změny. Účinnosti by totiž měla nabýt již 1. ledna 2019, tedy v zimním období. Pro lidi bez domova by tak měla fatální důsledky a východisko z nastalé situace by opět musely hledat obce.
„Změny v sociální oblasti, byť jsou legitimní, nelze provádět zcela bez koncepce a znalosti konsekvencí, které nastanou. Proto Svaz měst a obcí, i přes společný zájem, kterým je zamezit zneužívání dávkového systému, je nucen návrh odmítnout jako celek,“ uzavírá František Lukl.
Tisková zpráva: SMO

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Holčička v okně - chudoba - bydlení

Nový přídavek na bydlení může zkomplikovat dostupnost bydlení

V oblasti dávek na bydlení chystá ministerstvo práce a sociálních věcí velké změny. Od roku 2021 by měl být zrušen příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Nahradit by ho měla jedna dávka, a to přídavek na bydlení. Jenže tato změna by mohla podle aktuální studie zhoršit situaci u lidí v hmotné nouzi, ale i u nižší […]

Text: Monika Lukešová

10. 07. 2019

Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí?

Text: Jiří Havelka

03. 08. 2016

Obchod s chudobou aneb Bude hůř

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůře – aneb vydělávat dnes lze dokonce i na těch nejméně majetných, kteří zoufale hledají cestu, jak znovu začít. Říká se tomu „obchod s chudobou“.

Text: Jiří Havelka

29. 12. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *