Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Banky již přijímají žádosti o dotace z programu Zelená úsporám

Autor: Luboš Svačina | 01.07.2009 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Banky již přijímají žádosti o dotace z programu Zelená úsporám

Státní fond životního prostředí usilovně pracuje na zvýšení dostupnosti dotací z programu Zelená úsporám. Plnohodnotné zapojení partnerských bank do procesu zpracování žádostí je jedním z nejdůležitějších kroků.

Na zateplení rodinných domů, výměnu kotlů a další ekologická opatření dotovaná z programu Zelená úsporám by mělo být rozděleno až 25 miliard korun. Není proto divu, že komerční banky vidí v projektu obrovskou příležitost pro oslovení nových klientů a následnému uzavření nových úvěrových obchodů. Samotná dotace totiž v žádném z programů nepokryje plnou výši investice a navíc je vyplácena vždy až po jejím uskutečnění. Banky proto již chystají celou řadu speciálních úvěrových produktů, které klientům plánují nabídnout v případě, že klient nebude mít dostatek vlastních prostředků pro financování dotovaných úsporných opatření.

Banky vesměs plánují do programu zapojit celou svou pobočkovou síť, která bude primárně zajišťovat příjem žádostí a následnou výplatu dotací, ale zároveň bude žadatelům poskytovat základní informace o programu a možnostech spolufinancování. Jaká je nabídka bank a kdy se do projektu na plno zapojí?

Česká spořitelna

Česká spořitelna byla první bankou, která začala žádosti přijímat. Stalo se tak 15. června s klientům od té doby nabízí spolufinancování prostřednictvím standardní produktové nabídky České spořitelny a SSČS (skládanková Ideální hypotéka bez poplatku za vyřízení, překlenovací úvěry TREND a HYPO TREND, spotřebitelský úvěr atd.)

Komerční banka

Komerční banka začne s příjmem žádostí 1. července a klienty bude chtít oslovit nabídkou svých EKO úvěrů.

• EKO Osobní úvěr se splatností až 6 let

• EKO Úvěr na nemovitost se splatností až 10 let

• EKO Hypoteční úvěr se splatností až 30 let

Klienti mohou počítat u EKO úvěrů se zvýhodněnou úrokovou sazbou. Nižší o 1 % oproti standardním úvěrům v případě EKO Osobního úvěru a EKO Úvěru na nemovitost a slevou 0,2 % v případě EKO Hypotečního úvěru. Úvěr bude navíc vyřízen bez poplatku za zpracování, zdarma je rovněž předčasné splacení úvěru až do výše přiznané dotace. Součástí nabídky EKO Osobního úvěru a EKO Úvěru na nemovitost je rovněž pojištění úvěru proti neschopnosti splácet zdarma.

Komerční banka aktuálně připravuje také speciální nabídku pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek.

Modrá pyramida

Stavební spořitelna Modrá pyramida se do programu rovněž zapojí 1. července. Klienti se budou moci obracet jak na poradenská centra Modré pyramidy (celkem je jich 176), tak na úvěrové poradce.

Modrá pyramida se bude snažit klienty oslovit následující nabídkou:

  • Zelený Hypoúvěr je vhodný pro investice nad 300 tis. Kč, umožňuje rozložení splátek až na 28 let, úroková sazba je od 4,74 % p.a., zajištění nemovitostí je nutné
  • Zelený Rychloúvěr je vhodný pro investice do 300 tis. Kč, je určený především stávajícím klientům Modré pyramidy, kteří mohou úvěr až do výše 300 tis. Kč získat bez ručitele i bez dokládání příjmů, úroková sazba je od 6,39 % p.a.
  • Zelený Překlenovací úvěr je možné získat již od částky 50 tis. Kč, je určený pro klienty, kteří dosud nemají stavební spoření, úroková sazba je od 6,39 % p.a.
  • Zelený Renoúvěr Multi je určen právnickým osobám (především bytová družstva a SVJ) až do výše 10 mil. Kč bez  zajištění, úroková sazba od 4,89 % p.a.

Všechny „Zelené úvěry“ nabízí Modrá pyramida bez poplatku za vyřízení. Základní podmínkou je pouze doložení, že minimálně 50 % cílové částky úvěru klient využije v souladu s pravidly „Zelená úsporám“.

Wüstenrot hypoteční banka

Wüstenrot hypoteční banka svým klientům garantuje zvýhodnění v podobě snížené úrokové sazby standardního hypotečního úvěru. Aktuální nastavení úrokových sazeb úvěrů Wüstenrot hypoteční banky naleznete v článku „Hypotéky v červnu zdražily“. Podobně jako konkurence nabízí Wüstenrot zdarma předčasné splacení úvěru do výše přiznané dotace.

Wüstenrot – stavební spořitelna


Stavební spořitelna Wüstenrot nabízí „zelený“ překlenovací úvěr typu SUPERÚVĚR,  u kterého snížila úrokovou sazbu. Mimořádná splátka ve výši státní podpory z programu Zelená úsporám bez jakýchkoliv sankcí je možná i u tohoto úvěru.

Hypoteční banka

Hypoteční banka bude klientům v souvislosti s programem Zelená úsporám nabízet Zelenou hypotéku, což budou v podstatě standardní hypoteční úvěry se zvýhodněnými podmínkami. Klienti u Zelené hypotéky mohou například využít možnosti bezplatné mimořádné splátky až do výše dotace nebo bezplatné nedočerpání úvěru do výše dotace.

Poštovní spořitelna

Sběr žádostí bude probíhat od 1. července na 50 finančních centrech PS a 600 pobočkách České pošty ( konkrétně na poštách se třemi až pěti čtyřlístky). Kromě příjmu žádostí nabídne Poštovní spořitelna klientům také Úvěr na bydlení s úrokovou sazbou 6,9 % p.a. Úvěr bude možné kdykoliv předčasně splatit. Poplatek za vyřízení úvěru Poštovní spořitelna klientům odpustí pouze z části.  

ČSOB

ČSOB vyřizuje žádosti o státní dotaci z programu Zelená úsporám od 1. Července. K financování projektů, na které klienti žádají i o státní dotaci, je možné využít jakýkoliv úvěr od ČSOB (hypotéky, Půjčky na cokoliv, nebo Půjčky na lepší bydlení (viz. dále). U všech vyjmenovaných produktů ČSOB umožní mimořádné splátky zdarma, a to až do výše získané dotace. K úvěru si klienti mohou také sjednat pojištění schopnosti splácet.

V souvislosti s uvedením nové zvýhodněné řady "zelených úvěrů" dochází také k rozšíření spektra účelů čerpání u Půjčky na lepší bydlení. Z tohoto úvěrového titulu bude možné financovat například výměnu oken v bytě, zateplení půdního prostoru rodinného domku, nebo výstavbu vlastní malé solární elektrárny. Přitom není podmínkou, aby konkrétní projekt odpovídal zadání programu Zelená úsporám, nebo na něj byla čerpána dotace.

ČSOB zelenou variantu Půjčky na lepší bydlení zvýhodnila garantovanou úrokovou sazbou na úrovni 7 % p. a. Maximální výše úvěru se může v závislosti na bonitě klienta vyšplhat až na 600 000 Kč, a to bez ručitele.

Žádat o dotace mohou i firmy

Banky přijímají pouze žádosti od občanů (fyzických osob). Pro firemní klientelu banky rovněž připravují odpovídající úvěrovou nabídku, nicméně samotné žádosti musí firmy podávat na pracovištích Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Bližší informace o programu Zelená úsporám a formuláře žádostí jsou k dispozici na webových stránkách SFŽP (www.zelenausporam.cz).

Poznámka: Mezi partnerské banky programu Zelená úsporám patří také UniCredit Bank a LBBW Bank. Tyto bankovní ústavy však dosud svou nabídku aktivně neprezentovaly. 

Anketa

Využijete program Zelená úporám?

Ano. (110)
 
Ne. (20)
 
Nevím. (8)
 
Nemám nemovitost ani se na jejím vlastnictví žádným způsobem nepodílím. (6)
 Celkem hlasovalo 144 čtenářů

Banky již přijímají žádosti o dotace z programu Zelená úsporám >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů