Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Česká pojišťovna odhalila v prvním čtvrtletí letošního roku pojistné podvody za více než 120 milionů korun

Autor: | 19.04.2011 14:09 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Za první tři měsíce letošního roku se České pojišťovně podařilo odhalit pojistné podvody, jejichž souhrnná výše přesahuje 120 milionů korun. V porovnání se srovnatelným obdobím loňského roku, kdy Česká pojišťovna prokázala případy za 97 milionů korun, se jedná o 23% nárůst. Nejvíce se zatím letos lidé pokoušeli podvádět v Praze, na Královéhradecku a ve středních Čechách.

V letošních statistikách vyšetřování pojistných podvodů je jasně patrný nárůst odhalených případů mezi malými a středními podnikateli. „Jedná se zejména o případy související s majetkovým a odpovědnostním pojištěním. Ukazuje se, že podnikatelé se mnohdy nezdráhají spáchat podvody i za několik milionů korun,“ komentuje první letošní výsledky Ludvík Bohman, vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny.

Detektivové ČP i letos řešili nejrozmanitější případy podvodů: od požárů, přes poškozená umělecká díla a úrazy, až po vloupání do trezoru nebo krádeže návěsů. Nejvyšší podíl pojistných podvodů odhalených v prvním čtvrtletí roku 2011 připadá na pojištění majetku a odpovědnosti (celkem 48,9 milionu Kč),
již tradičně se pak do statistik ve velké míře zapisují rovněž podvody spojené s pojištěním motorových vozidel (15,1 milionu Kč). Podvodníci se však nevyhýbají ani jiným oblastem, jako je životní či úrazové pojištění.

V prvním čtvrtletí letošního roku bylo nejproblematičtějším územím hlavní město Praha, za kterým následovaly kraje Královéhradecký, Středočeský a Jihomoravský. Nejmenší snaha o pojistné podvody se naopak podle šetření České pojišťovny vyskytuje v Ústeckém a Jihočeském kraji.

Jako příklad uvádíme tři příběhy, které odhalili detektivové České pojišťovny:

1.      Pojištěný klient České pojišťovně nahlásil vodovodní škodu, při které údajně došlo k poškození zboží v jeho provozovně. V průběhu likvidace škodní události byl vyzván, aby předložil jak seznam poškozených věcí, tak i jejich pořizovací doklady. Pojištěný tedy předložil dvě faktury, které již na první pohled nevypadaly věrohodně. Šetřením detektivů bylo zjištěno, že osoba XY, která měla faktury vystavit, se v rámci své živnostenské činnosti zabývá něčím úplně jiným, a sice ukládáním odpadů a provozováním sběrny druhotných surovin. Navíc bylo prokázáno, že tato osoba pojištěného nezná, nikdy s ním neobchodovala ani jinak nespolupracovala. K předloženým fakturám pan XY uvedl, že je nikdy nevystavoval a dále sdělil, že nesouhlasí ani grafická podoba jak samotných faktur, tak i razítka. Bylo tedy jasné, že doklady, které pojištěný předložil pojišťovně, jsou falešné a že na údajně poškozené zboží vodovodní škodou žádné smysluplné pořizovací doklady neexistují.

2.      Klient oznámil krádež tahače návěsů, přičemž k odcizení mělo dojít na parkovišti jedné benzinky. Bylo zjištěno, že domněle ukradený tahač je předmětem leasingové smlouvy a že dotyčný je se splátkami v prodlení a na výzvy k nápravě stavu nereaguje. Leasingová společnost mu tedy smlouvu vypověděla a vyzvala jej k navrácení předmětu leasingu. Vzhledem k osobním a ekonomickým poměrům se dotyčná osoba stala také předmětem zájmu Policie ČR. Provedeným šetřením se zjistilo, že tahač nebyl odcizen, ale že došlo k pozměnění jeho registrační značky a vozidlo bylo nadále využíváno. Tahač návěsů byl nakonec Policií ČR zajištěn a vykutálený motorista obviněn ze spáchání trestného činu.

3.      Klientem-podnikatelem byla nahlášena škoda, která se měla stát při vyskladňování materiálu. Při tomto procesu mělo „za pomoci“ vysokozdvižného vozíku dojít k posunutí roštu v horním regálu a následnému pádu krabic s uloženými komponenty - poškozeno mělo být přes 50 000 kusů integrovaných obvodů. Po shromáždění a vyhodnocení všech podkladů byl zjištěn záměr účelového jednání pojištěného a také přizvaný soudní znalec potvrdil, že škoda prokazatelně nemohla vzniknout tak, jak byla pojišťovně nahlášena.

Přehled odhalených pojistných podvodů dle jednotlivých krajů ČR - 1. čtvrtletí 2011

KRAJ

POČET PŘÍPADŮ

ČÁSTKA (v mil. Kč)

Praha

53

55,9

Královéhradecký

4

17,6

Středočeský

21

15,0

Jihomoravský

5

6,9

Vysočina

3

5,5

Plzeňský

12

4,9

Zlínský

4

3,2

Moravskoslezský

9

2,6

Liberecký

6

2,6

Karlovarský

5

2,1

Pardubický

5

1,7

Olomoucký

3

1,3

Jihočeský

11

0,3

Ústecký

11

0,4

Celkový součet

152

120

Česká pojišťovna odhalila v prvním čtvrtletí letošního roku pojistné podvody za více než 120 milionů korun >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »