Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak na osobní finance? Pomůžou chytré aplikace

Naše babičky si při udržování rodinného rozpočtu musely často vystačit s tužkou, papírem a pár obálkami nebo hrníčky. Moderní technologie dnes ale správu osobních financí výrazně usnadňují. Díky aplikacím se z každého smartphonu může stát chytrá peněženka a analytické centrum, díky kterým budete mít o svých penězích větší přehled. Vyplatí se to.

Kdo se chce o své peníze starat zodpovědně, musí sledovat své příjmy, výdaje, dluhy, úspory i investice. Snáze se mu pak bude dodržovat vyrovnaný rozpočet a rychleji se dostane k finančním cílům, které si stanoví. Chytré aplikace mohou být na této cestě jedním z užitečných pomocníků,“ říká analytik Dušan Šídlo ze společnosti Broker Trustu a autor knihy Nenech se dojit, která se zabývá i sledováním výdajů.

Podívejte se na pár aplikací, které se vám v telefonu mohou hodit, když přijde řeč na peníze.

Chytré peněženky. Nejkomplexnější nástroj pro správu osobních financí z mobilu dnes nabízejí aplikace, jako jsou například Mint, Spendee, Wallet nebo Money Lover. Mají desítky funkcí, které se mohou aplikace od aplikace lišit, ale hlavní účel je stejný: podrobné zaznamenávání příjmů a výdajů, jejich třídění podle kategorií a sledování, jak se daří dodržovat rozpočet na stanovenou dobu nebo třeba jak rostou úspory. Největší přínos mají aplikace při dlouhodobém používání, kdy vytvářejí statistiky a grafy, ze kterých je jasně poznat, za co člověk utrácí. Získá tak přehled, kolik peněz vydá za jídlo, zábavu nebo dopravu a v jaké kategorii by mohl případně uspořit. Některé z aplikací dokonce podporují (nebo to mají jejich vývojáři v plánu) propojení s bankovními účty, takže řada příjmů a výdajů se do aplikace zaznamená automaticky. Užitečnou volitelnou funkcí například pro partnery může být sdílení informací o společných výdajích.

Výhoda aplikací v mobilu je jednoznačně to, že jsou vždy po ruce a zaznamenat do nich platbu nebo příjem můžeme prakticky hned. Odpadá tak schraňování veškerých účtenek a jejich pozdější třídění, což může vést k odkládání nebo úplné rezignaci. Osobně mám dobrou zkušenost s aplikací eÚčty.cz, která je česká, bezplatná, anonymní, umožňuje libovolně měnit kategorie výdajů a hlavně nahrát elektronické výpisy z účtů jednotlivých bank. Sledování výdajů tak již není tolik časově náročné,” říká Dušan Šídlo s tím, že vedle klasického PINu a zámku obrazovky většinou dodatečné heslo nabízejí i zmíněné aplikace a rozhodně je dobré ho využívat, aby se k záznamům o osobních financích nedostal nikdo nepovolaný.

Bankovní aplikace. Každá větší banka působící v České republice dnes nabízí alespoň základní aplikaci, přes kterou je možné spravovat svůj účet podobně rychle a pohodlně jako v běžném internetovém bankovnictví. Pro někoho, kdo potřebuje například rychle poslat platební příkaz a nemá v danou chvíli přístup k počítači nebo na pobočku, je to praktické řešení. Ačkoliv banky klientům slibují, že jsou jejich aplikace zabezpečené, ne každému je příjemné mít telefon propojený s účtem. Mít v mobilu bankovní aplikaci se ale může hodit, aniž by musela být propojena s účtem. Užitečná je třeba pro rychlé nalezení nejbližší pobočky nebo bankomatu.

Mobilní aplikace bank mají řadu předností, osobně je však považuji za rizikovější záležitost z pohledu bezpečnosti plateb. Rovněž není dobré, aby banka měla kompletní přehled o vašich finančních výdajích. Z tohoto pohledu je vhodnější na sledování výdajů preferovat nebankovní aplikace,“ doplňuje Dušan Šídlo.

Dluhy snadno a rychle. Například pro party kamarádů, kteří společně vyrazí na výlet, se hodí aplikace Dlužníček. Jde do ní snadno zapisovat, kdo, za koho a kolik zaplatil. Někdo koupí lístky na vlak, někdo vstupné do muzea a další zaplatí občerstvení. Aplikace po zaznamenání výdajů automaticky spočítá, kolik by si měli členové skupiny vzájemně doplatit, aby mezi sebou měli dluhy vyrovnané.

Převodník měn. Pro rychlé počty například na dovolených jsou užitečné převodníky měn. Ty pokročilejší dokážou propočítat kurzy většiny měn, data se průběžně aktualizují. Každý tak má možnost snadno poznat, zda například kurz nabízený ve směnárně odpovídá realitě. Aplikace se dají najít po zadání klíčových slov: „currency calculator“ nebo „kurzy měn“.

Pozitivní jsou na aplikacích jejich nízké nebo žádné pořizovací náklady – základní verze většiny z nich jsou zdarma. Připlácí se až za prémiové verze, které nabízejí rozšířené služby. Běžní uživatelé si ale vystačí se základem. Nevýhodou některých programů tohoto typu může být horší jazyková lokalizace do češtiny,“ říká Dušan Šídlo.

Počítadlo půjček. Ve chvíli, kdy člověk přemýšlí, zda si na nějaký nákup vzít půjčku, měl by vědět, kolik ve výsledku zaplatí. Aplikace, které se dají typicky najít pod názvem „loan calculator“, případně „finanční kalkulačka“, po zadání základních údajů, jako jsou výše úvěru, úrok a doba splácení, přesně spočítají, kolik bude půjčka ve výsledku stát navíc.

Mzdová kalkulačka. Kolik jde z hrubé mzdy na daně, kolik na povinná pojištění a kolik nakonec dostane zaměstnanec? To a další údaje v rychlosti spočítá mzdová kalkulačka, která je v internetových obchodech dostupná hned v několika provedeních. Užitečná je například při hledání nového zaměstnání a porovnávání jednotlivých nabídek.

Upomínky. Pokud někomu dělá problém platit účty včas a nelze to vyřešit elektronickým trvalým příkazem, ocení aplikaci, do které lze zadat termíny plateb a program sám připomene, že se blíží datum splatnosti. V internetových obchodech hledejte pod názvy „upomínky účtů“ nebo anglicky „bills reminder“.

Místo v peněžence. Pro ty, kteří mají peněženku plnou věrnostních karet z obchodů, by mohla být užitečná například česká aplikace Portmonka. Do mobilního telefonu umožňuje nahrát ekvivalenty věrnostních karet, v obchodě pak stačí ukázat displej telefonu, ze kterého si prodavač kartu načte. Aplikace uživatelům nabízí i různé slevové akce ve vybraných obchodech.

Srovnávače cen. Během nákupů v kamenných obchodech přijde k ruce i aplikace cenového srovnávače. Poslouží k rychlému ověření, jestli nejde vyhlédnuté zboží koupit jinde výhodněji. Populární je například aplikace internetového serveru Heureka.

Při nakupování je to zákazník, kdo tahá za kratší konec. Mít na své straně pár nástrojů, díky kterým pozná nevýhodný úvěr nebo předražené zboží se rozhodně hodí, ve výsledku se tak dají ušetřit tisícové částky,“ dodává Dušan Šídlo.

Tisková zpráva: Broker Trust

Jak na osobní finance? Pomůžou chytré aplikace >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypoindex

Monika Hrušová | 07.04.2015 00:00 Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to

I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Ve srovnání se Slováky, Poláky, Maďary a Rumuny jsme spokojenější nejen s kvalitou života, ale také s životním standardem a finanční situací. Ukázal to mezinárodní průzkum TNS AISA pro společnost Provident Financial. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 21.08.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2013: Úrokové sazby stouply na 3 %

Pokles úrokových sazeb se v červenci zastavil. Průměrné sazby dle Fincentrum Hypoindexu stouply na 3 %. Jedná se o přestávku před dalším propadem, nebo již bylo nalezeno úrokové dno? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 17.07.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2013: Rekordní rok pokračuje

Úrokové sazby nezastavily svůj pokles ani v červnu. Fincentrum Hypoindex ubral další setinku procentního bodu a zakotvil na 2,95 %. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.07.2013 12:48

Další články »

Krátké zprávy z Hypoindex

24.10.2016 16:00 Škodův palác v novém

Praha plánuje do budoucna přesunout své zaměstnance ze Škodova paláce do nové radnice. Smlouvu s vlastníkem nemovitosti, společností Škodův palác, má město až do roku 2028. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.09.2016 10:40 Novela stavebního zákona byla schválena

Od poloviny příštího roku nebude zapotřebí povolení kupříkladu ke stavbě skleníku nebo bazénu na pozemku rodinného domu. Novela stavebního zákona, která prošla vládou má ulehčit především drobným stavebníkům. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 14:31 Finanční úřady poprvé udělili pokuty za nepřiznané majetky

Nejvyšší vybraná pokuta byla 2,7 milionů korun, bohužel finanční správa nesmí uvádět za jaký prohřešek tato pokuta byla udělená. Celkem loni na příjmech osvobozených od daně přiznali lidé 82 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.09.2016 11:49 Chátrající budovy pomůžou odstranit státní dotace

27 míst v České republice dostane nový vzhled. Stát vyčlenil na demolice chátrajících budov do roku 2018 celkem 300 milionů korun. Jenom letos se budou bourat stavby ve výši za 69 milionů korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 13:31 Profi Credit poskytl důchodci nemravnou půjčku

Finanční arbitr nařídil úvěrové firmě Profi Credit miliardáře Davida Berana vrátit důchodci úroky, které po něm požadovala při uzavření revolvingového úvěru. V rozporu s dobrými mravy totiž firma poskytla úvěr, kde dlužná částka už při podpisu smlouvy vyrostla o více než 60 procent. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 16:58

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů