Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kdo platí a kdo dostává státní příspěvek stavebního spoření?

Autor: Petr Zámečník | 22.10.2010 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 7 komentářů
Kdo platí a kdo dostává státní příspěvek stavebního spoření?

Stát šetří. Jedním z úsporných opatření je zdanění a následné snížení státního příspěvku stavebního spoření. To by mohlo již v příštím roce uspořit přibližně 7,5 mld. Kč, které sníží deficit státního rozpočtu. Kdo ale platí a kdo čerpá výhody státního příspěvku?

Náklady státu na státní příspěvek stavebního spoření klesají od roku 2005, kdy reálně vyplacené státní příspěvky stály státní kasu více než 16 mld. Kč. Do loňského roku poklesly o necelé 3 mld. Kč na 13,262 mld. Kč. Díky zdanění státního příspěvku (resp. jeho zálohy) připisovaného v roce 2011 "zanedbatelnou" daní ve výši 50 % se odhady nákladů pro příští rok pohybují přibližně o 7,5 mld. Kč níže.

Kdo ale platí státní příspěvek stavebního spoření? Triviální odpovědí je: Stát. Stát ale nemá jiné peníze než peníze svých občanů. Česká republika není ropným státem, kterému by peníze doslova proudily ze země - a to navzdory ropným vrtům na Jižní Moravě.

Můžete namítnout, že nejen občané platí daně. Daně platí také firmy ze svých zisků. Jistě. Kde se ale berou zisky firem? Z prodeje výrobků a služeb. A pokud tyto výrobky či služby nejsou vyvezeny - a nezaplatí je tak někdo jiný z jiné země - zaplatí je spotřebitelé v ceně. U daně z přidané hodnoty je situace ještě zřetelnější: Firma, která koupí polotovar od jiné firmy, si zaplacené DPH započítá vůči DPH obdrženému od zákazníka - a veškerou jeho tíhu nese koncový spotřebitel.

Kteří lidé platí daně na příspěvek na stavební spoření

Daně platí lidé žijící v České republice. Pomiňme minoritní okolnosti návštěvníků ze zahraničí (jejich spotřebu je beztak pohlíženo jako na export) a čistý vývoz (tedy vývoz očištěný o dovoz, z něhož daňově těží především země exportéra). Jací lidé daně platí?

Chudí lidé rozhodně nepatří mezi plátce daní. Ano, mají-li nějaký příjem, zaplatí z něj daň z příjmu... možná. Platí DPH. Jistě. Ale na sociálních dávkách jsou jim tyto daně bohatě vykompenzovány a ze státního rozpočtu získají více, než kolik do něho odvedou.

Bohatí lidé jsou sice mnohdy terčem daňových snah. Na druhou stranu mají prostředky a způsoby, jak daně minimalizovat a jejich placení se do značné míry vyhnout. Nemusí se přitom jednat o způsoby na hraně či dokonce za hranou zákona.

Střední vrstva, převážně zaměstnanci, ale i celá řada podnikatelů, se naopak daním vyhnout nemůže. Zejména v zaměstnaneckém poměru jsou pravidla pro platbu daní striktní a ani nejšikovnější účetní nedokáže v mezích zákona daně výrazněji snížit. Ani spotřebním daní se nevyhnou, ani je nedostanou vykompenzované na sociálních dávkách.

Kteří lidé čerpají příspěvek na stavební spoření

Kdo naopak čerpá výhody státního příspěvku na stavební spoření? Chudí lidé to rozhodně nejsou. Jejich příjmy včetně sociálních dávek stačí tak na obživu, na pravidelné spoření jen málokdy. A už vůbec ne na využití plného státního příspěvku na stavební spoření.

Bohatí? Ano, možná si smlouvu o stavebním spoření také otevřou. Proč ne, když stát tuto možnost nabízí. Nikterak významné pro ně ale není. Co je nějakých 20 tis. Kč ročně se státním příspěvkem 3 tis. Kč ročně (či od příštího roku 2 tis. Kč) pro lidi s mnohamilionovými majetky a statisícovými příjmy měsíčně? Přinejlepším kapka v moři, která sotva může zaplatit čas, který stavebnímu spoření věnují. Navíc mnohdy mají výrazně zajímavější způsoby zhodnocení prostředků, které nebývají pro drobné střadatele dostupné.

Správně. Hlavním příjemcem státního příspěvku na stavební spoření je střední vrstva. Je to táž skupina lidí, která platí nejvíce daní. Pro lidi s měsíčním čistým příjmem kolem 20 - 40 tis. Kč (i o něco výše, i o něco níže) je zhodnocení stavebního spoření se státním příspěvkem při minimálním riziku dostatečně zajímavé. Obdobného zhodnocení by mohly dosáhnout na kapitálových trzích, ovšem za podmínky podstoupení nesrovnatelně vyššího rizika.

Co z toho plyne

Se státním příspěvkem stavebního spoření je to obdobně, jako když vyjmete peníze z jedné kapsy a vložíte je do kapsy druhé. Pro úplnou představu ovšem musíte nechat mezi prsty protéci náklady na výběr daní, náklady na jejich transfer stavebním spořitelnám (včetně nákladů na kontrolu, kdo má a kdo nemá na příspěvek nárok, na IT systémy, na lidi na ministerstvu...), náklady na uzavření a na vedení smlouvy o stavebním spoření...

Peníze, které stát formou daní vezme dnes, vrátí nejdříve za šest let (ve skutečnosti je postupně vrací každoročně, ale na vázaný účet). Mezitím je nemůže daňový poplatník využívat, naopak s nimi může pracovat stavební spořitelna. Při té příležitosti kromě správních a jiných poplatků peníze ohlodá ještě nemilosrdná inflace. Zhodnocení, které stavební spořitelny (bez státního příspěvku) nabízejí, se jí vyrovná jen zřídka... "Stát" z toho má virtuální představu, že snad někdo ze střadatelů použije peníze na účel, který si politici vysnili.

Posledním hřebíčkem v krabičce čekající na snížení státního příspěvku jsou úroky ze státního dluhu. Stát si aktuálně půjčuje cca za 4,5 %, aby státní příspěvek stavební spořitelny zhodnocovaly 1 nebo 2 % (aktuálně až 2,5 %). A kdo že je stát? My, jeho občané.

A co vy: Půjčili byste si peníze za 4,5 %, abyste je uložili na šestiletý vklad za 2% úrok? Ne? Zvláštní... právě to děláte.

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Kdo platí a kdo dostává státní příspěvek stavebního spoření? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 7 komentářů)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů