Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Majetek je pro nás důležitější než život. Je to tak?

Autor: Monika Hrušová | 23.06.2011 00:00 | Kategorie: Pojištění | 1 komentář
Majetek je pro nás důležitější než život. Je to tak?

Podle průzkumu České pojišťovny se Češi domnívají, že za pojištění majetku platíme víc než za pojištění života. Tak tomu bylo sice v minulých letech, ale teď si lidé více pojišťují život než například domácnost, auta a rekreační objekty.

Data zjištěná průzkumem nás opravdu překvapila, protože v minulosti čísla dlouhodobě ukazovala přesný opak. Naštěstí však postupně doháníme vyspělé země západní Evropy, jako například Německo, Rakousko nebo Velkou Británii, kde životní pojištění představuje nedílnou součást finančního zabezpečení rodin,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Svoboda, vrchní ředitel občanského pojištění České pojišťovny.

Kolem 60 procent dotázaných uvedlo, že jako hlavní důvod k pojištění je ochrana majetku. Avšak jako nejdůležitější podnět k uzavření pojištění respondenti zvolili, že pojištění ochrání jejich rodinu. Lidé měli totiž uvést tři hlavní důvody k pojištění a ještě vybrat ten nejdůležitější.

Poslední dobou je více brán v potaz rodinný aspekt, který klienti pojišťoven čím dál víc zohledňují. Další příčinou pro nárůst životního pojištění jsou hypotéky. Kvůli hypotéce si leckdy musíte sjednat i životní pojištění.

Cílem průzkumu také bylo zjistit, jaký názor na pojištění respondenti mají. Na otázku, které z výdajů by mělo převyšovat, odpovědělo 50 procent, že životní a úrazové pojištění by mělo být více zastoupeno než pojištění majetku. Avšak na dotaz: Jak si myslíte, že je to s poměrem výdajů za pojištění celkově v České republice? Přes 46 procent lidí odpovědělo, že majetek převyšuje životní a úrazové pojištění.

Z údajů ČAP vyplývá, že lidé v České republice vynakládají více peněz za životní a úrazové pojištění než za pojištění bydlení a vozidel, jak tomu bylo v minulosti.

Podle dotazovaných by se však trend v pojištění měl měnit, ale nemění. Důvodem, proč si lidé začali více pojišťovat život než majetek je také zvýšení životní úrovně a dostupnosti hmotných statků. V minulosti vlastnilo nemovitost méně lidí než dnes. Když pak někdo byt získal do osobního vlastnictví, okamžitě si ho patřičně pojistil.

Pojištění života by mělo být důležitější než pojištění majetku. Na tom se shoduje polovina Čechů. Poměr mezi pojištěním majetku by měl být vyrovnaný podle 43 procent lidí a pouze sedm procent oslovených se domnívá, že převažovat by mělo pojištění majetku,“ doplňuje Petr Svoboda.

Kolik platíte měsíčně za pojištění? Já nevím

Mnoho respondentů netuší, kolik finančních prostředků měsíčně za pojištění vydává. Přes 60 procent lidí si myslí, že více platí za životní pojištění, než za pojištění majetku. Asi jedna třetina domácností nedokáže odhadnout své celkové roční pojistné.

To, že lidé netuší, kolik platí za své pojištění, souvisí i s finanční gramotností. "Jednou ze základních součástí finanční gramotnosti je ochota klientů věnovat dostatečnou pozornost informacím, které jim finanční instituce poskytují.Pokud si lidé nepřečtou, co mají ve smlouvě, sami se tak staví do nevýhodné pozice, která pro ně může mít nepříjemné důsledky," říká Pavel Zúbek tiskový mluvčí GE Money Bank, která se dlouhodobě věnuje finanční gramotnosti.

Sumu za pojištění nakonec respondenti odhadli a odpovědi se dokonce shodují s realitou. Za pojištění bydlení se v průměru ročně platí 2 439 korun a za rekreační bydlení 1 712 korun. Nejčastěji lidé uzavírají pojistku s pojišťovacím agentem nebo makléřem přímo ve své domácnosti. Při výběru pojištění bydlení je pro skoro polovinu dotazovaných nejdůležitější, že je chrání i proti živelným pohromám.

Spokojenost souvisí se zabezpečením dětí

Aby byl člověk spokojený, tak podle průzkumu potřebuje pojistit své zdraví, rodinu a hlavně děti. Na otázku jaké všechny pojistky byste měl/a mít uzavřené, abyste se cítil/a klidný/á na spokojený/á, zvolilo přes 70 procent respondentů pojištění domácnosti. Z hlediska důležitosti však vede pojištění dětí a majetek se dostává až na páté místo.

Průzkum pro Českou pojišťovnu realizovala společnost TNS AISA v květnu roku 2011 na reprezentativním vzorku 1 412 respondentů. Šlo o lidi ve věku 18-65 let, kteří rozhodují nebo spolurozhodují o pojištění a současně mají sjednáno alespoň jedno životní nebo neživotní pojištění.

Anketa

Majetek je pro nás důležitější než život. Je to tak? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

?? Matěj | 23.06.2011 00:23

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »