Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na co si dát pozor při sjednávání pojištění domácnosti?

Autor: Monika Hrušová | 01.08.2011 00:00 | Kategorie: Pojištění | 7 komentářů
Na co si dát pozor při sjednávání pojištění domácnosti?

Sjednat si pojistku je v dnešní době velmi jednoduché. Můžete využít služeb finančního poradce případně si pojištění sjednat online. Ale jsou věci, na které byste si měli dát pozor.

Pokud si chcete sjednat pojištění domácnosti, udělejte si průzkum toho, co vlastně doma máte. V dnešní době, kdy nejčastějšími slovy jsou problém a starosti lidé často zapomínají na cenné šperky po babičce, které mají dlouhá léta v šuplíku. Když pak dojde ke krádeži nebo k jiné pojistné události, nemusí se pojistka na šperky vztahovat.

Před uzavřením pojistky je dobré, aby se klient seznámil s výlukami z pojištění u pojistitele, kterého si vybral a zvážil poměr mezi cenou a nabízenými službami. Ne vždy nejlevnější pojištění je to nejlepší,“ varuje Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz.

Pozor na podpojištěnost

Problém je, že klienti nevěnují velkou pozornost smlouvám, které podepisují. „Přitom nejde o složité záležitosti. Důležité je zamyslet se nad šíří pojištěných rizik a správně zvolit pojistnou částku s ohledem na aktuální vybavení domácnosti či hodnotu stavby. Tedy nastavit si takovou částku, která v případě škody zajistí obnovení do původního stavu,“ doplňuje Jan Marek z České pojišťovny. Tím, že si projdete pojistné podmínky, předejdete nepříjemným situacím, kdy se při pojistné události dozvíte, že zrovna tuto pohromu vaše pojistka nekryje.

Své věci rozhodně nepodceňujte. V případě pojistné události byste si za peníze od pojišťovny měli svůj byt vybavit stejnými věcmi nebo dát do takového stavu, aby se podobal vašemu předchozímu zařízení. Své vlastní peníze byste v ideálním případě neměli vynaložit ani za případné stavební práce.  Majetek se často pořizuje na novou cenu, i když tedy máte například dva roky starou televizi, měla by vám pojistná částka pokrýt zakoupení nové stejného typu.

Svou pojistku aktualizujte

To, že si domácnost nebo nemovitost pojistíte na dlouhou dobu, neznamená, že máte vystaráno. O své pojištění se musíte starat stejně jako o své obydlí. Odborníci doporučují pojistku aktualizovat zhruba po třech letech, pokud jste neprováděli žádné úpravy. Jinak je dobré pojistku aktualizovat při jakékoli změně. Třeba, když si koupíte nový nábytek, elektroniku, nebo i drahou sportovní výbavu.

Podle našich zjištění lidé také zapomínají, že při každé změně vlastníka nemovitosti aktuální smlouva zaniká. To platí i pro přepis mezi rodinnými příslušníky, třeba z otce na syna. Nový majitel tedy musí uzavřít novou smlouvu. I to je ideální příležitost zamyslet se nad tím, co a jak pojistit,“ vysvětluje Jan Marek.

Praktické také je, udělat si seznam všech movitých věcí vyšší hodnoty, které doma máte. I tento seznam byste měli občas aktualizovat. Pro případ pojistné události a následné dokazování vlastnictví jednotlivých věcí, je dobré pořídit si i fotodokumentaci. Fotky však nikde neukazujte a pečlivě si je uschovejte jen pro potřeby pojišťovny.

Pozor na sjednání pojistky online

Jakékoli pojištění je lepší sjednat buď v pojišťovně, v bance nebo s finančním poradcem. Když například s pracovníkem pojišťovny proberete, co od pojistky očekáváte, může vám poradit. Kdežto při sjednání pojistky online jste odkázáni jen na uvedené informace a třeba vás ani nenapadne si nějaké konkrétní náležitosti dočistit, popřípadě srovnat s nabídkou jiné pojišťovny.

Na pojištění svého domu či bytu potřebujete tedy dvě pojistky. Zjednodušeně stavba patří do pojištění nemovitosti a vybavení bytu do pojištění domácnosti.

Zabezpečení domácnosti lidé podceňují

Průzkum DIRECT Pojišťovny ukázal, že před odjezdem na dovolenou třetina dotázaných nepodniká žádná bezpečnostní opatření proti vykradení domova. Více než polovina lidí také přesně neví, jakou má hodnotu jejich zařízení a osobní věci. Zhruba třetina to dokázala jen přibližně odhadnout.

Anketa proběhla v pražských ulicích letos v červnu a účastnilo se jí 400 respondentů.

Tip: Novinky v pojištění domácnosti
 

Anketa

Máte pojštěnou domácnost?

Ano. (104)
 
Ne. (33)
 
Nevím. (4)
 Celkem hlasovalo 141 čtenářů

Na co si dát pozor při sjednávání pojištění domácnosti? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Pojištění bytu a domácnosti není totéž Petr Zámečník | 19.06.2012 00:00

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »