Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Škrty ve stavebním spoření zrušeny? Žádná výhra!

Autor: Petr Zámečník | 28.04.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 4 komentáře
Škrty ve stavebním spoření zrušeny? Žádná výhra!

Ústavní soud včera zrušil škrty ve státní podpoře stavebního spoření. S nimi i zdanění státního příspěvku 50% daní za rok 2010. Klienti se ale celého státního příspěvku dočkat nemusí! Proč?

Ústavní soud vyhověl stížnosti ČSSD na neústavní postup při schvalování změn ve státní podpoře stavebního spoření, kdy koalice využila stavu legislativní nouze, aby změny prosadila včas. Zároveň zrušil 50% zdanění státního příspěvku ze stavebního spoření. Klienti se ale přesto možná nedočkají celé státní podpory. Proč?

Stát již státní příspěvek stavebním spořitelnám odeslal a ty ho na účty svých klientů připsaly. V poloviční výši. Rozhodnutí Ústavního soudu by se tedy muselo vztahovat na zákon zpětně, tedy nikoli od doby vyhlášení nálezu ve sbírce zákonů. A výrok Ústavního soudu v tomto směru není zdaleka jednoznačný.

V prvé řadě část týkající se zdanění státního příspěvku Ústavní soud ruší ke dni vyhlášení nálezu ve Sbírce zákonů. Na druhé straně ve formulaci výrokové části nálezu píše: " Poněvadž k předmětným srážkám daně dochází právě v tomto období, zvažoval Ústavní soud možnost zrušit v této části napadený zákon již ke dni jeho účinnosti. K takovémuto kroku ale nepřistoupil."

Ovšem dále uvádí: "Případné vyhlášení tohoto nálezu ve Sbírce zákonů až poté, co došlo ke sražení daně ve smyslu napadeného zákona, by vzhledem k legitimnímu očekávání dotčených účastníků stavebního spoření nemohlo mít vliv na možnost uplatnění jejich nároku na vyplacení státní podpory za rok 2010 v jeho plné výši. Jejich nárok nebyl napadeným zákonem dotčen. Ústavní soud tedy přistoupil ke zrušení této části napadeného zákona ke dni jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů."

Zdá se tedy, že by ministerstvo financí mělo státní příspěvek doplatit. Podle vyjádření Ondřeje Jakoba, tiskového mluvčího ministerstva financí, ministerstvo zatím k usnesení Ústavního soudu stanovisko nepřijalo. Nález Ústavního soudu musí nejprve analyzovat právníci ministerstva.

Stavební spořitelny již státní příspěvky na účty připsaly k 20. dubnu 2011. Ústavní soud ve včera zveřejněném nálezu datuje své rozhodnutí k 19. dubnu 2011. Ovšem ve Sbírce zákonů nález vyjde až v příštích dnech. Stát tak státní příspěvek zdanil dle ke dni vyhlášení zákona podle platné legislativy.

Pokud by se ministerstvo financí rozhodlo státní příspěvek nedoplatit, doporučoval Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, ve svém ústním komentáři k vyhlášení nálezu obrátit se na obecné soudy, které by pravděpodobně nárok střadatelů potvrdily.

Je velmi pravděpodobné, že státní příspěvek bude klientům stavebních spořitelen doplacen. V nedávná historie ovšem shromažďuje nemálo případů, kdy se nálezy Ústavního soudu míjí účinkem. Kupříkladu ve věci regulace nájemného. A ani obecné soudy nemusí nález Ústavního soudu respektovat, jak dokládá případ pana Jošta.

Ostatní změny ve stavebním spoření Ústavní soud zrušil z důvodu zneužití stavu legislativní nouze. Není ani překvapením, že stejně jako v případě obdobného balíku zákonů zahrnujícího snížení platů poslanců, ponechal lhůtu na nápravu - tedy na přijetí pravděpodobně stejných zákonů znovu, standardní cestou. Lhůtu má koalice do konce roku.

Názory na nález Ústavního soudu

Nález Ústavního soudu vzbudil řadu emocí a názorů. Někdo rozhodnutí soudců vítá, jiný s ním nesouhlasí. A Miroslavu Kalouskovi jistě dělá těžkou hlavu - a těžší výdaje státního rozpočtu. "O těchto šest miliard korun dostane někdo méně, protože se nevyberou," prohlásil ministr financí.

"V ČR se stalo módou mluvit o tom, jestli se ten či onen ústavní činitel pohybuje v rámci Ústavy, na hraně Ústavy, za hranou Ústavy. Já bych chtěl říci, že dnešní rozhodnutí Ústavního soudu jednoznačně sděluje, že Ústavní soud se pohybuje mimo ústavu a že vstoupil do čisté politiky," komentoval usnesení soudu Václav Klaus, prezident republiky, z návštěvy Černé hory.

"Je to podle mě dobře, protože kdyby změny vlády zůstaly v platnosti, znamenalo by to, že stát nerespektuje pravidla, která si sám stanovil. Zvláštní daň byla totiž klasickým obcházením zákona. Díky Ústavnímu soudu stále žijeme v právním státě," uvedl Vladimír Pikora z Next Finance, ale dodal: "Z jednoho pohledu je dnešní rozhodnutí špatnou zprávou. [...] Původně se zdálo, že vláda rozpoutá reformní hurikán. Místo toho to dnes vypadá jen na bouři ve sklenici vody. Takže se reformy rozplývají."

 

Je velmi pravděpodobné, že po zrušení mimořádného zdanění státního příspěvku stavebního spoření bude zrušena i daň z fotovoltaických elektráren.

Anketa

Spoříte si nyní na stavebním spoření?

Ano (336)
 
Ne (101)
 Celkem hlasovalo 437 čtenářů

Škrty ve stavebním spoření zrušeny? Žádná výhra! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

RE: koho ted ale volit? Zeptej se Mádla | 30.04.2011 07:55
Stát to bude muset doplatit včetně sankčních úroků z prodlení! Stát to bude muset doplatit včetně sankčních úroků z prodlení! | 29.04.2011 09:54
koho ted ale volit? hhh | 28.04.2011 08:22

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů