Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stát motivuje k výstavbě sociálního bydlení. Je to nutné?

Autor: Luboš Svačina | 09.11.2009 00:31 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Stát motivuje k výstavbě sociálního bydlení. Je to nutné?

Ministerstvo pro místní rozvoj spustilo dotační program pro podporu výstavby sociálního bydlení. Co musí žadatelé o dotaci splnit? Kdo bude v bytech bydlet? Jaký je o dotace zájem? A má celý systém vůbec smysl?

Státní fond rozvoje bydlení začal 15. 10 . 2009 přijímat žádosti o dotace na výstavbu sociálního bydlení. Od začátku listopadu jsou dotace úspěšným žadatelům k dispozici. Na základě zásahu EU mohou v rámci právě běžícího programu žádat o dotace nejen města a obce, ale i soukromí investoři.

Podpora výstavby sociálních nájemních bytů je podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR jedním z nástrojů, jak zmírnit dopady deregulace nájemného na nízkopříjmové skupiny. Program podporuje vznik nájemních bytů pro osoby, které díky nízkým příjmům "nejsou schopny pořídit si či udržet bydlení na tržní úrovni".

Kdo a kolik může čerpat? Kdo bude byty obývat?

Pro koho jsou byty určeny?
Nájemníkem podporovaného bytu se může stát pouze člověk, který pobírá dávky v hmotné nouzi, nebo jeho průměrný čistý měsíční příjem v období 12 kalendářních měsíců před uzavřením nájemní smlouvy nepřesáhl 0,4 násobek průměrné měsíční mzdy. Nájemníky se mohou stát také lidé se sníženou soběstačností a nízkými příjmy.

Tip: Podrobné informace o podmínkách programu naleznete v Nařízení vlády 333/2009 Sb., zde .

Jaká je výše státní podpory?
Podpora je poskytována nejen na výstavbu nových bytů, ale také na rekonstrukci již existujících a na úpravu těchto bytů pro nájemníky pohybově hendikepované, přičemž rozloha bytu nesmí překročit 120 m2.

V případě novostavby činí dotace 6500 Kč na metr čtvereční s horní hranicí 500 000 Kč na jeden byt. U stavebních úprav a rekonstrukcí je výše dotace stanovena na 5500 Kč na metr čtvereční, maximálně však 420 000 Kč.

Další dotace lze získat na byty v budovách zařazených do třídy A energetické úspornosti. V takovém případě se dotace o 100 000 Kč; v případě kritérií třídy B pak o 50 000 Kč. Dotaci ve výši 50 000 Kč lze také získat na výstavbu tzv. upravitelných bytů, což jsou byty, které bez dalších stavebních úprav mohou sloužit pro bydlení osob s omezenou schopností pohybu a orientace (přesnou technickou specifikaci takového bytu uvádí vládní nařízení 333/2009 Sb.)

Celková výše dotace, která se vypočte jako součet dotací na jednotlivé sociální byty, nesmí přesáhnout 30 % celkových investičních nákladů na výstavbu sociálních nájemních bytů. Dotace se následně čerpá na základě předložených faktur, přičemž také na jednotlivých úhradách faktur se může dotace podílet nejvýše 30 %.

Za kolik lze byt následně pronajmout?
Nájemné za 1 m2 podlahové plochy sociálního bytu sjednané při uzavření nájemní smlouvy nebo změně nájemní smlouvy nesmí překročit limit 43 Kč měsíčně. Tento limit platí pro smlouvy uzavřené v období do 31. ledna 2010. Tento limit se však bude každoročně k 1. červenci (nejdříve však po 12 měsících) upravovat (navyšovat) v souladu s aktuálním navýšením spotřebitelských cen (inflací). 

Po 10 letech s bytem na trh
Příjemci státní dotace na sociální bydlení se při výplatě dotace zavazují, že v období 15 let od dokončení stavby budou tyto byty minimálně 10 pronajímány lidem z výše uvedené cílové skupiny. Po uplynutí této doby bude možné byty prodat nebo je převést na systém smluvního nájemného. V případě, kdy by investor tuto podmínku nesplnil může Státní fond rozvoje bydlení požadovat vrácení poskytnuté dotace.

Hlásí se první zájemci

Podle posledních zpráv Ministerstva pro místní rozvoj na podatelnu SFRB dorazily zatím žádosti o podporu od 6 subjektů, kteří plánují výstavbu 124 bytů splňujících definici sociálního bydlení. Lze předpokládat, že další žádosti budou přicházet. Dotační program může být pro řadu investorů zajímavý a výše podpory rozhodně stojí za zvážení.

Tabulka 1: První žadatelé o dotace na výstavbu sociálních nájemních bytů:

Subjekt Počet plánovaných bytů Způsob výstavby
Bytové sdružení Teplice, s.r.o. 11 stavební úpravy bytů nezpůsobilých k bydlení
Bytové sdružení Teplice, s.r.o. 10 stavební úpravy bytů nezpůsobilých k bydlení
Město Sušice 9 nástavba, vestavba
Město Ústí nad Orlicí 33 stavební úpravy prostorů nesloužících k bydlení
Soukromý investor - fyzická osoba 60 novostavba
Soukromý investor - fyzická osoba 1 novostavba

Zdroj: MMR

Názor z druhé strany - "Sociální bydlení nahrává korupci"

Systém podpory výstavby sociálního bydlení má však také celou řadu kritiků. Ti nejvíce kritizují fakt, že nastavení systému nemotivuje nájemníky ve finanční tisni k tomu, aby se pokusily svou situaci změnit - začaly pracovat a vydělávat více. V takovém případě by totiž o levné bydlení přišly. Výsledkem může být také situace, kdy nájemník bude oficiálně vydělávat tolik, aby o nárok na sociální bydlení nepřišel a další sumu peněz si bude vydělávat tzv. "na černo". 

Mezi největší kritiky patří Občanské sdružení majitelů domů (OSMD), kteří slovy jejich předsedy Tomislava Šimečka považují celý systém za finančně náročný, netransparentní a tím pádem "korupčně náchylný". 
OSMD v současnosti připravuje paragrafové znění zákona, na jehož základě by vznikl nový systém adresné finanční podpory lidí v nezaviněné sociální nouzy. Ti by dostávali po určitou omezenou dobu příspěvek k nájemnému a svou bytovou situaci by mohli řešit nájmem bytu za standardní tržní ceny a podpora výstavby sociálních bytů by v takovém případě byla zbytečná. 

Jedná se bezpochyby o velmi zajímavou myšlenku. Bohužel návrh zákona z pera OSMD zatím nebyl zveřejněn, a proto zatím nelze analyzovat jeho výhody/nevýhody a vůbec systémovou funkčnost navrhovaného řešení. 

Stát motivuje k výstavbě sociálního bydlení. Je to nutné? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Nemáte na bydlení? Ubytuje vás starosta Petr Zámečník | 25.03.2015 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů