Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření bude jen na bydlení. Tečka.

Autor: Petr Zámečník | 05.05.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Stavební spoření bude jen na bydlení. Tečka.

Ministr financí Miroslav Kalousek připravuje omezení stavebního spoření jen na bydlení. "Aby nebylo stavební jen podle názvu," řekl Kalousek. "Povede jen k destabilizaci a postupnému zániku stavebního spoření," reagoval Bohuslav Sobotka. Ministerstvo financí ale doplatí státní příspěvek.

V oblasti stavebního spoření je opět rušno. Po zrušení změn ve stavebním spoření z loňského podzimu Ústavním soudem připravuje ministr financí Miroslav Kalousek zákon znovu. A ještě tvrdší než zrušený. Novinkou bude vyplacení státního příspěvku stavebního spoření pouze při využití úspor na bydlení.

Ministerstvo na druhou stranu již zaujalo jednoznačné stanovisko k nálezu Ústavního soudu, který mj. nařídil doplatit státní příspěvek, který vláda snížila "mimořádnou daní" na polovinu. Ministerstvo již jen čeká na vydání nálezu ve Sbírce zákonů, poté odešle zbývajících 5,25 mld. Kč stavebním spořitelnám, které peníze připíší na účty svých klientů.

Kde ministerstvo financí získá peníze na výplatu dodatečných prostředků, zatím není zřejmé. Miroslav Kalousek se vyjádřil pouze obecně: "Budou to muset zaplatit ti, kteří stavební spoření nemají."

Ústavní soud kromě zdanění státního příspěvku stavebního spoření za loňský rok zrušil také zbývající část změn ve stavebním spoření. Narozdíl od zdanění ovšem až s účinností ke konci roku. To znamená, že v letošním roce klienti stavebních spořitelen dostanou státní příspěvek ve výši 10 % z naspořených prostředků s maximem na 2 000 Kč i za předpokladu, že se současné koalici nepodaří změny znovu prosadit.

Důležitým bodem nálezu Ústavního soudu je, že vláda může změnit výši státního příspěvku. Nemůže ji změnit pouze v již běžícím roce, jak tomu bylo právě oním zdaněním.

Co znamená nález Ústavního soudu?

Ministerstvo financí tedy má příležitost předložit vládě a ta následně parlamentu návrh změn ve stavebním spoření znovu tak, že budou platit (až na zdanění) stále. Miroslav Kalousek má plán ale ještě širší. Chce prosadit již dříve zvažované omezení účelovosti stavebního spoření pouze na účel bydlení.

Omezení výplaty státního příspěvku pouze při jeho využití na bytové potřeby by mělo na samotný systém stavebního spoření větší dopad než jeho snížení. I se současným příspěvkem ve výši 2 000 Kč je zajímavým produktem pro konzervativní střadatele. Pokud by ale museli využít naspořené peníze "na bydlení", ztratilo by pro mnohé svou atraktivitu.

Bytové potřeby dle zákona o stavebním spoření

Stavební spoření má své zastánce i odpůrce. V parlamentu se zastánci rekrutují především z opozičních stran. "Povede jen k destabilizaci a postupnému zániku stavebního spoření. Nebudeme hlasovat pro návrhy, které povedou k omezování stavebního spoření," prohlásil Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, v reakci na další navrhované omezení stavebního spoření.

Opoziční strany ovšem v současnosti nemají dostatečnou sílu zabránit omezování stavebního spoření a snižování dotací, které plynou nepřímo na podporu podnikání stavebních spořitelen.

Nebýt (stále ještě) štědré státní podpory, stavební spořitelny by nevznikly. Na druhou stranu je otázkou spíše politické než ekonomické diskuse, zda plní účel, který mají plnit: Podporu zkvalitňování bytového fondu v České republice.

   
 • Výstavba bytového domu, rodinného domu nebo bytu
 • Změna stavby na bytový dům, rodinný dům nebo byt
 • Koupě bytového domu, rodinného domu nebo bytu vč. jejich stavby
 • Koupě pozemku za účelem řešení bytových potřeb
 • Splacení členského vkladu či podílu v právnické osobě
 • Změna stavby, údržba stavby nebo udržovací práce
 • Vypořádání společného jmění manželů nebo spoludědiců
 • Úhrada za převod členství v družstvu či obchodního podílu v právnické osobě
 • Koupě bytového domu, rodinného domu nebo bytu např. v dražbě
 • Připojení k veřejným sítím technického vybavení
 • Splacení úvěru na výše uvedené účely

Anketa

Má být i spoření se stavebním spořením vázáno účelově na bydlení?

Ano. (45)
 
Ne. (60)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 108 čtenářů

Stavební spoření bude jen na bydlení. Tečka. >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů