Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření: Změny jsou na světě

Autor: Petr Zámečník | 12.08.2010 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 4 komentáře
Stavební spoření: Změny jsou na světě

Změny ve stavebním spoření již vyšly na světlo. Za letošek bude státní příspěvek zdaněn 50% daní, od příštího roku klesne na maximální 2 000 Kč. O rok později bude účelově vázáno na bydlení. Zároveň se zruší daňové osvobození úroků z vkladů u stavebních spořitelen.

Doba nejistoty o budoucnost stavebního spoření mizí. Ministerstvo financí dokončilo plán úpravy stavebního spoření. Změny se dotknou i stávajících klientů - a to již od letošního roku. Prvním opatřením je 50% zdanění státního příspěvku, který stát připíše klientům za letošní rok počátkem roku příštího. Kdo dostane na "starší smlouvy" příspěvek 4 500 Kč, odvede zpět na daních 2 250 Kč a stejná částka mu zůstane. U nových smluv s příspěvkem až 3 000 Kč bude klientům stržena daň ve výši až 1 500 Kč.

Státní příspěvek za rok 2011 (připisovaný v roce 2012) bude sjednocen pro všechny smlouvy o stavebním spoření. Nově bude stát přispívat 10 % z naspořených prostředků, nejvýše 2 000 Kč. Snížení je tak pro smlouvy uzavřené po roce 2003 nižší než dříve očekávané - a klienti za rok 2011 budou moci získat dokonce více než v letošním roce. Státní příspěvek ale na stejnou hodnotu klesne i pro smlouvy uzavřené do roku 2003. Na nich přitom leží nejvíce úspor klientů stavebních spořitelen a z nich spořitelny financují úvěry.

Podle očekávání bude zrušeno osvobození úroků z vkladů u stavebních spořitelen od základu daně z příjmů. Stavební spořitelny tak budou od příštího roku strhávat 15 % připsaných výnosů formou srážkové daně.

Před představením návrhu se spekulovalo též o omezení účelového využití i naspořených prostředků, k nimž byl poskytnut státní příspěvek. K tomu také dojde. Tento jediný bod se ale bude týkat pouze smluv uzavřených od roku 2012.

Stavebním spořitelnám začnou krušné časy

Stavební spořitelny omezení státní podpory pocítí velmi tvrdě. Většinu prostředků od klientů mají evidovanou u smluv, jimž již uplynula vázací doba. Klienti tak mohou kdykoli podat výpověď, aniž by ohrozili svůj nárok na státní příspěvek, a do tří měsíců musí mít prostředky k dispozici. Stavební spořitelny mezi tím musí najít jiné finanční zdroje, z nichž budou financovat úvěry, které již poskytly klientům.

Jednou z možností, kde mohou poptávat prostředky, je mezibankovní trh. Od bank si v současnosti mohou půjčit poměrně levně, ovšem zvýšená poptávka ze strany stavebních spořitelen by úroky nepochybně zvýšila.

Odliv klientů ovšem pocítí i samotní klienti - ti, kteří chtějí čerpat úvěr. S nedostatkem prostředků ve stavebních spořitelnách začnou být tyto specializované banky obezřetnější v půjčování prostředků a zřejmě v první fázi omezí poskytování překlenovacích úvěrů. Při větším odlivu by mohlo dojít k omezení i řádných úvěrů ze stavebního spoření.

Další rána pro stavební spořitelny by mohla přijít vzápětí. "Chceme se zamyslet nad stavebním spořením koncepčněji. Mimo jiné i nad možností, zda by tento produkt nemohly nabízet i jiné finanční ústavy než jen stavební spořitelny," uvedl Miroslav Kalousek pro Aktuálně.cz s tím, že tyto změny bude ještě diskutovat s ČBA a AČSS.

Kolik stát ušetří?

Podle odhadů Ministerstva financí by stát měl ušetřit již v příštím roce cca 6 mld. Kč. V roce 2012 se úspora odhaduje dokonce na 6,5 až 8,5 mld. Kč. Přiznaný státní příspěvek na stavební spoření přitom za rok 2009 činil 13,262 mld. Kč - a od roku 2005, kdy přesahoval hranici 16 mld. Kč, postupně klesá.

Jaké výdaje bude stát se stavebním spořením mít, záleží především na reakci lidí. Pokud je změny od tohoto produktu odradí, úspory státu budou vyšší. Pro konzervativní klienty, kteří odmítají jakékoli riziko, ale bude stavební spoření i po zhoršení podmínek dostatečně zajímavým produktem. V současnosti lze získat spořicí účty s úročením kolem 2 %, což odpovídá stavebnímu spoření, a 2 tisícikoruny navíc mnohým klientům vynahradí i 6leté čekání na peníze.

Zasahuje stát do smluvních vztahů?

"Zásadně odmítáme, aby vláda zasahovala do jistot občanů, které jim dávají smlouvy podepsané na základě platných zákonů. Je naprosto nepřijatelné, aby vláda zasahovala do smluvních vztahů mezi občany a pojišťovnami se zpětnou platností," uvedl podle Aktuálně.cz Bohuslav Sobotka, úřadující šéf ČSSD a hrozí vládě, že se jeho strana obrátí s žalobou na Ústavní soud.

Všechny smlouvy stavebních spořitelen s jejich klienty ovšem ve věci státního příspěvku vždy odkazují na zákon o stavebním spoření. Konec konců: Uzavře-li kupříkladu zaměstnanec se zaměstnavatelem pracovní smlouvu za určitých daňových podmínek, může stát také tyto daně změnit a ovlivnit tím pracovníkovy platové podmínky. A nikoho ani nenapadne stát žalovat. Možná je to nový námět pro odborové svazy.

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (508)
 
Nesouhlasím (2231)
 Celkem hlasovalo 2739 čtenářů

Stavební spoření: Změny jsou na světě >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Petr Zámečník | 25.03.2015 00:00 Nemáte na bydlení? Ubytuje vás starosta

Jak vyřešit sociální bydlení? Ministerstvo práce a sociálních věcí má jasno: Zodpovědnost za chudé přehodí na starosty a obce pro ně budou muset postavit dostatek bytů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
  fincentrum-reality-300x300-v2

Zbyněk Drobiš | 16.02.2015 00:00 Helclová: „Naším cílem je podporovat rozvoj bydlení v ČR“

Zajímají vás programy na opravy a modernizace bytových domů? Jste mladá rodina, která zvažuje investici do nemovitosti? Pak by vás měl zajímat dnešní rozhovor s JUDr. Ing. Evou Helclovou, ředitelkou Státního fondu rozvoje bydlení, jehož cílem je podpora rozvoje bydlení. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 07.01.2015 00:00 Příspěvek na bydlení 2015: Pokles až o 283 Kč

Realitní trh je v pohybu. V uplynulých letech poklesly nejen ceny nemovitostí, ale významně se snížilo i nájemné. Výsledkem jsou nižší normativní náklady pro výpočet příspěvku na bydlení. Ten tak poklesne až o 283 Kč na domácnost. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Prim | 25.11.2014 00:00 Jak jsem žádal o dotaci Nová zelená úsporám

Podávání žádostí o dotaci Nová zelená úsporám je možné od 1. dubna letošního roku. O příspěvek se rozhodl požádat i náš kolega Zbyněk Prim. Sepsal několik užitečných rad a bodů a v neposlední řadě i pár informací, na co by si měli ostatní dávat pozor. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 07.10.2014 00:00 Stát šetří na státním příspěvku. Vyplatil jen 4,624 mld. Kč

Vyplacený státní příspěvek stavebního spoření rok od roku klesá. Z rekordních výšin roku 2005 ho sneslo jeho snížení, ale i nižší zájem o spoření se stavebními spořitelnami. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

16.09.2014 13:25 Panel 2013+ získá více peněz na zateplení

Státní fond rozvoje bydlení díky velkému zájmu o zvýhodněné úvěry navýšil rozpočet programu Panel 2013+ z 600 mil. Kč na 900 mil. Kč. V programu bude SFRB pokračovat i v následujícím roce. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.07.2014 09:32 Nová zelená úsporám netáhne. Za tři měsíce rozdělila jen desetinu peněz

V Nové zelené úsporám je k dispozici 1,9 mld. Kč. Za první tři měsíce možnosti čerpání dotací bylo rozděleno jen 173 mil. Kč. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

28.04.2014 12:45 Programu Nová zelená úsporám se zatím nedostává 12 miliard korun

Stát má zatím k dispozici 15 miliard korun oproti plánovaným 27 miliardám korun na dotační program na zateplování domů, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec v Otázkách Václava Moravce.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.01.2014 15:41 Program JESSICA startuje

Státní fond rozvoje bydlení ve spolupráci s Komerční bankou rozbíhají Program JESSICA sloužící k obnově bytových domů a sociálního bydlení. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

09.01.2014 12:07 Koaliční smlouva: strany se shodly na "masivní podpoře zateplování veřejných i soukromých budov"

Pravděpodobné budoucí vládní strany v pondělí podepsaly koaliční smlouvu, kde se zavazují podporovat snižování energetické náročnosti veřejných i soukromých budov. Snižování energetické náročnosti je podle smlouvy také důležité pro českou energetiku (komentář Šance pro budovy). Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.08.2014 10:05

Další krátké zprávy »

Anketa

Klesnou v roce 2015 ceny nemovitostí?

Ano. (46)
 
Ne. (142)
 Celkem hlasovalo 188 čtenářů

Nejčtenější články z Státní podpora za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 25.03.2015 00:00 Nemáte na bydlení? Ubytuje vás starosta

Jak vyřešit sociální bydlení? Ministerstvo práce a sociálních věcí má jasno: Zodpovědnost za chudé přehodí na starosty a obce pro ně budou muset postavit dostatek bytů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »