Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stoletá voda nechodí jednou za sto let...

Autor: Petr Zámečník | 24.07.2009 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Stoletá voda nechodí jednou za sto let...

Voda již ustoupila a odkryla zkázu, kterou za sebou zanechala. Lidé se pomalu vrací do svých domovů... nebo do toho, co z nich zbylo. Pojišťovny vyplácejí pojistné plnění a lidé znovu zjišťují, jak špatně jsou pojištěni.

„Stoletá“ neznamená jednou za sto let

„100letá povodeň je taková povodeň, jejíž kulminační průtok je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen 1krát za 100 let,“ uvádí k definici stoleté vody Český hydrometeorologický ústav. Důležité je „v dlouhodobém průměru“. Neznamená to tedy v žádném případě, že byla-li zaznamenána stoletá voda, má daná oblast na 100 let klid. Na tuto chybu také mnoho lidí doplatilo. Mnoho nepojištěných také spoléhalo po záplavách v roce 1997 na to, že se další stoleté vody nedožijí, a nepojistili se,“ uvedl Václav Bálek z České pojišťovny.

„Stoletá voda“ přesněji znamená pravděpodobnost, že v daném roce dojde k takto vysokému stavu vody s pravděpodobností 1 %. „Není vůbec jisté, že se 100letá povodeň během období dlouhého 100 let vůbec vyskytne. Z používané metodiky výpočtu vyplývá, že 100letá nebo vyšší povodeň se teoreticky vyskytne za období dlouhé 100 let s pravděpodobností 63,4 %, za období 200 let s pravděpodobností 86,6 % a až za období 500 let s pravděpodobností 99,3 %,“   připomíná Český hydrometeorologický ústav.

Povodně v novodobé historii Česka

Od roku 1997 jsou povodně rozsáhlejšího charakteru na území České republiky pravidelným úkazem.

V roce 1997 odstartovaly dvou až čtyřleté povodňové cykly červencové povodně na Moravě. Celkové škody tehdy byly odhadovány na 62,6 mld. Kč. Následovaly povodně v severních a východních Čechách v březnu 2000, kdy nebyly celkové škody evidovány, nicméně pojišťovny vyplatily na pojistném plnění 2,1 mld. Kč. O dva roky později, v březnu 2002, zasáhly povodně celé Čechy a způsobily rekordní škody v odhadované výši 73 mld. Kč. Do Čech se povodně vrátily i o čtyři roky později, kdy v březnu 2006 způsobily škody ve výši 5,6 mld. Kč.

Graf 1: Vývoj předepsaného pojistného pojištění majetku a katastrofy

Zdroj:
ČAP

Letošní přívalové deště ustaly a rozvodněné potoky a řeky se již vrátily do svých koryt. Zanechaly po sobě pojistné události s celkovou dosud nahlášenou škodou. 1,6 mld. Kč. „V tuto chvíli rozhodně nemáme nahlášeny všechny škody, nicméně z odhadů pojišťoven vyplývá, že celková suma pojistného plnění přesáhne částku 1,8 miliard korun,“ uvedl Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP.

Škody a pojištění...

Teprve v okamžiku pojistné události - přírodní katastrofy si lidé uvědomují, jak důležité je mít dobré pojištění. Zkušenosti s velkými povodněmi řadu lidí poučily. Zatímco při záplavách v roce 1997 pojišťovny vyplatily pojistné plnění ve výši 9,8 mld. Kč, tedy uhradily necelých 15,7 % škod, v roce 2002 vyplatily 34,7 mld. Kč, tedy uhradily přes 47,5 % škod.

„Bohužel se ukázalo, že někteří lidé pojištění ještě stále podceňují, a to i přes negativní zkušenosti z let 1997 a 2002. Ani tentokrát se lidé nevyvarovali zásadních chyb, jichž se lze dopustit zejména při sjednávání pojištění majetku. Mezi nejčastější a zároveň nejzávažnější patří nedostatečná aktualizace smlouvy a z toho vyplývající nízké pojistné krytí,“ připomněl Tomáš Síkora.

Aktuální statistiky České asociace pojišťoven hovoří o 15 248 nahlášených pojistných událostech s celkovou škodou 1,6 mld. Kč. Z nich již pojišťovny zlikvidovaly 4 320 hlášených událostí.

Asociace varovala před špatně uzavřenými smlouvami již v únoru letošního roku. Téměř 3/4 pojištěných má smlouvu o majetkovém pojištění uzavřenou déle než pět let a za tu dobu ji neaktualizovali. Ceny a hodnota jejich majetku přitom vzrostla. Nemluvě o chybách v pojištění, které zdaleka ne vždy kryje hrozící rizika.

"Pojišťovna nám vysvětlila, že ve smlouvě chybí zaškrtnutí doplňkového pojištění na povodně. Toho si nikdo nevšiml, nikdo nás neupozornil. Teď jsme za hlupáky, nic nezmůžeme," uvedl pro Aktuálně.cz muž z Bernartic na Jesenicku, který po vytopení žije s rodinou u příbuzných.

Postiženým povodněmi pomůže i stát

Ani lidé, kterým pojistka škody neuhradí, nezůstanou zcela bez prostředků. V prvé řadě mohou získat „pomoc v hmotné nouzi“ ve výši až 46 890 Kč (patnáctinásobek životního minima jednotlivce). Výše pomoci závisí mimo jiné na majetkových poměrech zasaženého živelní katastrofou.

Dalších až 31 260 Kč může získat člověk, který „nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky na úhradu nákladů spojených s pořízením nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby a na základní vybavení domácnosti“. Konkrétní výše pomoci může být až do výše nákladů pořizované věci, ale nesmí překročit uvedený roční limit.

Příspěvek od státu lze získat také na správní poplatky v souvislosti s obnovou dokladů nebo na úhradu přechodného ubytování. O všechny příspěvky se žádá na pověřených obecních úřadech.

Postižený povodněmi může žádat od zaměstnavatele též pracovní volno na odstraňování následků povodní. V některých případech bez náhrady mzdy, v jiných s náhradou mzdy (zejm. jedná-li se o veřejný zájem). Přehledně tuto problematiku zpracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Anketa

Máte obavu, že by váš dům či byt mohla zasáhnout záplava či povodeň?

Ano (14)
 
Ne (52)
 
Nedokáži posoudit (2)
 Celkem hlasovalo 68 čtenářů

Stoletá voda nechodí jednou za sto let... >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »