Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Účelové vázání státního příspěvku stavebního spoření: Paskvil

Autor: Petr Zámečník | 26.08.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 3 komentáře
Účelové vázání státního příspěvku stavebního spoření: Paskvil

Snížení státního příspěvku stavebního spoření následuje další krok. Podle aktuálního návrhu novely zákona o stavebním spoření má být omezena účelovost využití… ale nikoli naspořených příspěvků, nýbrž jen státního příspěvku. Co by zákon přinesl, kdyby prošel?

Stavební spoření je trnem v oku současnému ministru financí. Na státní příspěvek se vydává příliš mnoho peněz. A tak se snaží s podporou koalice tento výdaj omezit. Způsob, který ke snížení výdajů na státní příspěvek stavebního spoření využívá, je občas… podivuhodný.


Po nálezu Ústavního soudu, který přechodně zrušil snížení státního příspěvku ze stavebního spoření na 10 % naspořené částky s maximem na 2 tis. Kč ročně a zrušil mimořádnou 50% daň, je připravena „náprava“ za zneužití stavu legislativní nouze. Kromě návratu k nižšímu státnímu příspěvku pro stávající i nové smlouvy řeší i účelovost spořicí části stavebního spoření. Přístup k ní je ale přinejmenším zarážející.

Samotná účelovost spořicí části stavebního spoření může celý produkt ohrozit. Stavební spořitelny potřebují levné zdroje, které jim právě spořicí klienti poskytují. Na jednoho úvěrového klienta potřebují přibližně čtyři spořicí. Pokud se omezí výběr naspořených prostředků na určitý účel, řada klientů si využití tohoto produktu rozmyslí – a stavebním spořitelnám budou chybět peníze.

Návrh zákona ale nepočítá s omezením využití veškerých naspořených prostředků. Podle připravované novely bude účelově vázáno využití pouze státního příspěvku. Klienti dokonce nebudou muset dokládat využití ani úroků ze státního příspěvku. Co to znamená?

Při maximálním využití státního příspěvku získá klient za 6 let vázací doby státní příspěvky 12 tis. Kč. Pokud vloží peníze ještě na začátku sedmého roku, jeho nárok na státní příspěvky bude činit 14 tis. Kč. Jejich využití bude muset doložit. Na účtu přitom bude mít přibližně 130 až 140 tis. Kč. Dokládat tak bude přibližně desetinu naspořených prostředků.

Bytová potřeba
 • Výstavba bytového domu, rodinného domu nebo bytu
 • Změna stavby na bytový dům, rodinný dům nebo byt
 • Koupě bytového domu, rodinného domu nebo bytu vč. jejich stavby
 • Koupě pozemku za účelem řešení bytových potřeb
 • Splacení členského vkladu či podílu v právnické osobě
 • Změna stavby, údržba stavby nebo udržovací práce
 • Vypořádání společného jmění manželů nebo spoludědiců
 • Úhrada za převod členství v družstvu či obchodního podílu v právnické osobě
 • Koupě bytového domu, rodinného domu nebo bytu např. v dražbě
 • Připojení k veřejným sítím technického vybavení
 • Splacení úvěru na výše uvedené účely

Zdroj: Zákon o stavebním spoření

Představa, že domácnost dokladuje využití 12 – 14 tis. Kč při koupi domu či bytu, je přinejmenším úsměvná. Tuto částku by bylo efektivně možné využít snad jen k menším udržovacím pracím, připojení k veřejným sítím technického vybavení či zaplacení poplatku za převod družstevního bytu do osobního vlastnictví.

Pravděpodobným výsledkem bude dokladování drobných oprav a údržby bytu… pokud je klient stavební spořitelny jeho vlastníkem či družstevníkem. Není-li, bude mít smůlu. Pro majitele vykázat takový výdaj jednou za šest let bude triviálním úkolem.

Dopad bude ale také na stavební spořitelny, kterým vzrostou náklady a množství zákonem vyžadované dokumentace.

A výsledek pro stát? Rostoucí byrokracie nepochybně odradí další potenciální zájemce o státní příspěvek. Otázkou zůstává, zda jejich počet bude dostatečný. Úspora státu se tak pravděpodobně dostaví. Na druhou stranu i stát bude muset kontrolovat, zda stavební spořitelny příspěvek vydávají v souladu se státem nařízenou účelovostí. Může se tak snadno stát, že co ušetří na příspěvku, vydá na jiných souvisejících nákladech.

Účelovost: Ano, či ne?

Je řada důvodů pro i proti vyžadování účelovosti naspořených prostředků stavebního spoření. Ve prospěch hovoří především snížení nákladů státního rozpočtu a zvýšení výdajů do zlepšení bytového fondu a vlastního bydlení občanů České republiky. Proti hovoří zejména snížení zdrojů stavebních spořitelen a tím možné ohrožení jejich stability a schopnosti poskytovat úvěry.

V každém případě omezení účelovosti pouze u státního příspěvku je krok na půl cesty – ke zvýšení výdajů do bydlení nepřispěje, pouze zatíží stavební spořitelny a jejich klienty další byrokracií. Zřejmě ne nadarmo se traduje: „Když úředník neví kudy kam, vymyslí lejstro.“

Anketa

Má být státní příspěvek stavebního spoření účelově vázán?

Ano. (191)
 
Ne. (356)
 Celkem hlasovalo 547 čtenářů

Účelové vázání státního příspěvku stavebního spoření: Paskvil >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (358)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 512 čtenářů