Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zelená úsporám: Měníte okna? Zažádejte o dotaci!

Autor: Anna Jehličková | 16.03.2010 00:14 | Kategorie: Státní podpora | 3 komentáře
Zelená úsporám: Měníte okna? Zažádejte o dotaci!

Dosáhnout na dotaci "Zelená úsporám" je snazší. Není třeba provádět komplexní rekonstrukci, ale stačí jen dílčí opatření ke zvýšení energetické úspornosti. Třeba... jen vyměnit okna. Co musíte splnit a kde o dotaci zažádat?

I když z počátku provázelo program Zelená úsporám spousta zmatků, nejasností a byrokracie, v dnešní době je již hojně využíván. Zelená úsporám představuje program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR, který byl spuštěn 22. 4. 2009. Celková částka 25 miliard korun by měla být rozdělena do 31. prosince 2012.

Cílem programu je zajistit realizaci opatření vedoucích k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech. Dotace se může pohybovat ve výši až 60 % nákladů. Podmínkou pro získání dotace je splnění podmínek programu a dokončení realizace opatření po 1. dubnu 2009.

Jednou z podmínek je, že námi vybranou investici musí provést firma uvedená v Seznamu odborných dodavatelů. Kromě toho existuje ještě Seznam výrobků a technologií, které musejí být na danou investici použity.

Program je určen vlastníkům rodinných a bytových domů (fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce, podnikatelské subjekty a další právnické osoby). Majitel nebo spolumajitel budovy musí rodinný nebo bytový dům užívat po dobu 15 let k bydlení nebo poskytování bydlení.

O dotaci je možné žádat na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí ČR v případě podnikajících právnických a fyzických osob, fyzické osoby nepodnikající si na krajských pracovištích pouze nechávají prověřit projekt, odborný posudek a krycí list v oblasti A (zateplení) a B (pasivní domy) a nebo si mohou podat žádost na pobočkách bank pověřených administrací žádostí o podporu z programu Zelená úsporám (např. Česká spořitelna, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB, Komerční banka atd.).

Program Zelená úsporám podporuje opatření v následujících oblastech:

  • Oblast A – Úspora energie na vytápění (prostřednictvím celkového nebo dílčího zateplení rodinných a bytových domů, panelové i nepanelové technologie).
  • Oblast B – Výstavba v pasivním energetickém standardu, kde výstavba nových rodinných a bytových domů musí splňovat pasivní energetický standard. Podporována je i změna stavby stávajících obytných domů na energeticky pasivní domy.
  • Oblast C – Využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody.
    • V podoblasti C.1 podporuje program Zelená úsporám výměnu stávajících neekologických zdrojů vytápění (uhlí, kapalná fosilní paliva, elektřina) za nízkoemisní zdroje na biomasu a účinná tepelná čerpadla  v rodinných a bytových domech.
    • Podpora v podoblasti C.2 se týká i instalace těchto zdrojů v novostavbách.
    • V podoblasti C.3 je podporována instalace solárně-termických kolektorů na přípravu teplé vody nebo na kombinaci přípravy teplé vody a přitápění do stávajících staveb i do novostaveb.

Úspora energie na vytápění

Pro poskytnutí dotace v této oblasti A (úspory na vytápění) musí být splněny určité podmínky. V případě dílčího zateplení obytných budov je základním požadavkem pro poskytnutí podpory dosažení dvacetiprocentní úspory energie na vytápění, a to realizací alespoň jednoho z předepsaných opatření - výměnou nebo úpravou oken, zateplením střechy, zateplením vnějších stěn atd.

Při dosažení třicetiprocentních úspor a vyšších bude i dotace z programu Zelená úsporám vyšší, a to 850 Kč/m2 u rodinných domů, respektive 600 Kč/m2 u bytových domů.

V případě celkového zateplení obytné budovy je podmínkou pro poskytnutí podpory dosažení energeticky úsporného standardu obytné budovy, tj. roční měrné potřeby tepla nejvýše 70 kWh/m2 u rodinných domů a nejvýše 55 kWh/m2 u bytových domů, a zároveň snížení potřeby energie na vytápění o 40 %. Pokud žadatel dosáhne celkovým zateplením ještě nižší měrné potřeby tepla (40 kWh/m2 u rodinných domů respektive 30 kWh/m2 u bytových domů), získá vyšší dotaci, a to 2200 Kč/m2 u rodinných domů, respektive 1500 Kč/m2 u bytových domů.

Také je možné získat dotační bonus v případě, když žadatel provede vybranou kombinaci opatření (např. celkové zateplení a instalaci ekologického zdroje vytápění), a to ve výši 20 000 Kč u rodinného domu a 50 000 Kč u bytového domu. Podmínkou pro získání dotačního bonusu je současné podání žádostí na jednotlivá opatření.

Program Zelená úsporám podporuje také zpracování projektů a výpočtů nezbytných pro realizaci opatření. O tuto podporu se žádá současně s žádostí o investiční podporu.

Podporované opatření pro rodinné domy

Výše podpory

A.1 - Celkové zateplení s dosažením měrné roční potřeby tepla na vytápění max. 40 kWh/m2

2 200 Kč/m2 podlahové plochy, max. na 350 m2 podlahové plochy

A.1 - Celkové zateplení s dosažením měrné roční potřeby tepla na vytápění max. 70 kWh/m2

1 550 Kč/m2 podlahové plochy, max. na 350 m2 podlahové plochy

Při celkovém zateplení (A.1) je zároveň požadováno snížení vypočtené hodnoty měrné roční potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 % oproti stavu před realizací opatření.

A.2 - Dílčí zateplení - snížení měrné roční potřeby tepla na vytápění o 30 %

850 Kč/m2 podlahové plochy, max. na 350 m2 podlahové plochy

a) vnějších stěn, b) střechy/stropu, c) podlahy, d) výměna oken a dveří, e) instalace nuceného větrání s rekuperací

 

alespoň jedno z opatření a) - e)

A.2 - Dílčí zateplení - snížení měrné roční potřeby tepla na vytápění o 20 %

650 Kč/m2 podlahové plochy, max na 350 m2 podlahové plochy

a) vnějších stěn, b) střechy/stropu, c) podlahy, d) výměna oken a dveří, e) instalace nuceného větrání s rekuperací

 

alespoň jedno z opatření a) - e)

A - Podpora na výpočet úspory měrné roční potřeby tepla na vytápění, projekt a odborný dozor

20 000 Kč

Zájem o dotace roste

I když dotační program provázelo od jeho spuštění několik pochybností, hlavně ze strany veřejnosti, která kritizovala především podmínku získání podpory jenom u takových staveb, které provádí firma uvedená v seznamu odborných dodavatelů, zájem o dotace roste. Do konce roku 2009 bylo přijato a zpracováno přes 3118 žádostí představujících zhruba 500 milionů Kč. K 15. únoru 2010 už fond evidoval v programu 6 137 žádostí s celkovou dotací přes miliardu korun.

Růstu zájmu o dotace mohla pomoci změna podmínek, které byly na začátku tak přísné, že existovalo pouze málo zájemců, kteří by je splňovali. Podpora se vztahovala jen na kombinaci několika úsporných opatření. Ministerstvo životního prostředí poté upravilo požadavky a od 17. srpna 2009 je možné žádat o dotace pouze na jednotlivá opatření (např. výměna oken, zateplení fasády atd.). Vyšší dotaci dostanou samozřejmě ti, kteří provedou celkové zateplení.

Nejvíce využívanou formou podpory (více než polovina žádostí) jsou dotace na využití obnovitelných zdrojů energie na vytápění, zejména solární systémy. Největší objem podpory se naopak čerpá na provádění celkového zateplení. Tento typ zateplení je od září tohoto roku otevřený i pro panelové domy. Jejich počet v posledních týdnech také narůstá. 

Nejvyšší dotace dosáhla téměř 29 milionů korun a šla na zateplení panelového bytového domu. Nejčastěji o podporu žádají majitelé rodinných domů, průměrná výše podpory u nich činí 42,8 % celkové investice. Panelových bytových domů požádalo k polovině února o příspěvek 64, průměrná výše podpory u nich činí 43,9 % celkové investice. Vlastníci nepanelových bytových domů požádali o podporu 146 projektů, dostali průměrně 51,8 % celkové investice. 

Ministerstvo životního prostředí přisuzuje programu velkou budoucnost. Do roku 2012 by měl program přinést kromě snížení emisí COo 1,1 miliónu tun (1 % všech českých emisí), úspor nákladů domácností na vytápění až o několik miliard ročně, také např. vytvoření či udržení 30 tisíc pracovních míst. Investice se sice může z počátku zdát příliš vysoká, ale pomocí snížení nákladů na vytápění se postupně vrátí, a ještě může přispět ke zlepšení životního prostředí.

Anketa

Zelená úsporám: Měníte okna? Zažádejte o dotaci! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

RE: zpětné vyřízení dotace Andrs | 17.03.2010 19:13
RE: zpětné vyřízení dotace Radek | 16.03.2010 12:06
zpětné vyřízení dotace Miloš | 16.03.2010 11:44

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů