Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Budou regulováni realitní makléři?

Autor: Petr Zámečník | 05.08.2011 00:17 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Budou regulováni realitní makléři?

Zkušenosti klientů realitních kanceláří bývají tristní. Znalosti některých makléřů jsou nedostatečné, právní servis a další služby bídné a klienti vidí jen provizi za mizerně odvedenou práci. Bude stát realitní makléře regulovat? Velcí hráči na trhu by regulaci přivítali.

Realitním makléřem se může stát kdokoli. Stačí zaplatit 1000 Kč za živnostenský list s živností volnou, registrovat se na správě sociálního pojištění, zdravotní pojišťovně a finančním úřadu a lze začít s podnikáním. Požadavky na odbornost či zkušenosti jsou veškeré žádné. Vzdělání není rozhodující. Jedinou podmínkou je plnoletost a čistý trestní rejstřík.

Snadnost vstupu do odvětví realitního makléřství a realitní boom před rokem 2008 způsobily doslova zaplavení realitního trhu nejrůznějšími zlatokopy, pod jejichž krumpáči padlo nemálo peněz jimi poškozených klientů. Není proto divu, že je i v tomto oboru voláno po regulaci.

Ve schváleném dokumentu [koncepce bytové politiky, pozn. red.] se neobjevila ani jedna zmínka o principech fungování realitních kanceláří. Stejně tak se o nich nezmiňují autoři koncepce ani v souvislosti se zákony a vyhláškami, které bude třeba pro faktickou realizaci záměrů stran bydlení připravit či novelizovat. Kolem realitních kanceláří je tak i po zpracování nové koncepce bydlení ticho po pěšině,“ stěžuje si Petr Hulinský, stínový ministr pro místní rozvoj za ČSSD.

Důsledkem neregulace realitních makléřů je nízký podíl transakcí na realitním trhu uskutečněných prostřednictvím realitních kanceláří. „ Zatímco u nás se tento ukazatel pohybuje slabě nad polovinou, v zahraničí je to kolem pětadevadesáti procent,“ uvádí Petr Hulinský.

Ministerstvo pro místní rozvoj v současnosti regulaci činnosti realitních makléřů nepřipravuje. A to navzdory včerejší schůzce náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslavem Kalousem se zástupci Českomoravské realitní unie, která se týkala možností regulace realitního trhu.

Představitelé především větších realitních kanceláří by dle svých slov regulaci uvítali. Jedním motivem může být skutečně snaha o kultivaci trhu, nelze ovšem opominout ani skutečnost, že obecně regulace snižuje konkurenci a výhodu získávají silní hráči, kteří jsou na trhu již zavedení.

„Naše sdružení je pro jistou regulaci realitního trhu,“ odpověděl na náš dotaz Ondřej Koutný, prezident Českomoravské realitní unie, jedné ze tří asociací realitních kanceláří působících na českém trhu, sdružující spíše menší realitní kanceláře.

„Bylo by více než vhodné, aby zde vznikla určitá forma regulace činnosti realitních makléřů. Regulace funguje v mnoha odvětvích, někde lépe, někde hůře. V realitách vidím regulaci jako přínos,“ uvedl Hanuš Němeček ze společnosti RE/MAX Česká republika.

Na otázku, zda má být práce realitních kanceláří regulována, odpověděl též Jan Rosák, předseda představenstva Century 21 Bonus Praha: „ Jednoznačně ano. V oboru realit jde o vysoké částky. Většinou celoživotní úspory, o které mohou lidé velmi snadno přijít. Podvodných jednání bylo zaznamenáno nespočet a ne všichni občané se dokáží těmto praktikám bránit. Je to především proto, že dům či byt většinou kupujeme pouze jednou za život, tudíž nemáme žádné zkušenosti. Regulace je tedy nutná tak, jako v jakémkoliv jiném odbornostním oboru.“

Shoda na potřebě regulace, zdá se, panuje. Jakým způsobem by ale regulace měla být uskutečňována? „Varianty se nabízejí v zásadě dvě. Samosprávná organizace po vzoru advokátní komory nebo stát, obdobně jako u institucí finančního trhu. V současné době nefunguje ani jedna z těchto variant,“ doplňuje Jan Rosák.

Jak by měla vypadat regulace realitních makléřů

Přivítali bychom změnu živnostenského zákona tak, aby realitní činnost nebyla již volná, ale koncesovaná. Současně bychom přivítali i větší kontrolu nad práci realitních kanceláří tak, aby nedocházelo k poškozování spotřebitelů,“ uvádí pohled na regulaci Ondřej Koutný.

„Máme okolo sebe pár příkladů, jak se to dělat nemá (viz Slovensko). Každá země je svým způsobem specifická, takže nejde tak úplně "opisovat" ze zahraničí,“ uvádí Hanuš Němeček a dodává: „Jsem přesvědčen, že základní regulace realitních makléřů - jako je prokázání základních znalostí ještě před započetím podnikání, jasná specifikace práce makléře a z toho plynoucí zodpovědnost - by vedla ke kýženému výsledku, tedy kultivaci realitního trhu.“

Inspiraci v zahraničí vidí Jan Rosák: „Myslím, že nemusíme objevovat Ameriku, ale můžeme se inspirovat nejrozvinutějším trhem USA, kde roli regulátora plní stavovská organizace NAR. Kdo se chce stát realitním makléřem (agentem), musí složit profesní zkoušky. Pokud má někdo v úmyslu založit vlastní realitní kancelář (Brokera), musí mít minimálně tříletou praxi v oboru a složit další zkoušky. Složením těchto zkoušek to ale nekončí, NAR organizuje celoživotní vzdělávání makléřů. Stát by měl dát zákonný rámec pro obdobné fungování silné profesní organizace.“

Povinné zkoušky, povinná praxe, stavovská organizace… to vše vede ke dvěma efektům – na trh se dostanou pouze lidé, kteří se v oboru vyznají a mají s ním zkušenosti, a omezí se konkurence. Jaký to může mít dopad na kvalitu služeb realitních kanceláří?

Znalosti a zkušenosti nejsou zdaleka zárukou poskytování kvalitních služeb. Omezí se pouze nekvalitní služby z chyb makléřů, což ale je také úspěch. Co se pravděpodobně neomezí, jsou nekvalitní služby společností fungujících na hraně či dokonce za hranou zákona. Navíc ani regulace jednoho z nejregulovanějších trhů - bankovnictví nezaručuje, že bankéř na přepážce klientovi poradí dobře.

Naopak omezení konkurence povede spíše ke snížení kvality. Vždyť silný konkurenční tlak je nejlepší cestou ke zkvalitňování služeb poskytovaných klientům. Konkurenční tlak i dnes vede realitní kanceláře k vytváření nových nástrojů přínosných pro klienty.

Anketa

Jaké jsou vaše zkušenosti s realitními makléři?

Jen pozitivní. (32)
 
Převážně pozitivní. (58)
 
Převážně negativní. (177)
 
Jen negativní. (51)
 
Žádné. (19)
 Celkem hlasovalo 337 čtenářů

Budou regulováni realitní makléři? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Jak lze také prodávat nemovitost Petr Zámečník | 09.08.2012 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »