Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Český statistický úřad: Ceny bytů dále klesají

Autor: Petr Zámečník | 09.04.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 18 komentářů
Český statistický úřad: Ceny bytů dále klesají

Navzdory prohlášení developerů a realitních makléřů o blížícím se oživení realitního trhu data z Českého statistického úřadu hovoří o pokračujícím propadu. Jak se český realitní trh vyvíjí a kam bude směřovat dál?

Dvě významné developerské společnosti v uplynulých týdnech zveřejnily svůj výhled na trh residenčního bydlení v České republice. Na základě svých informací a možná i zbožných přání investorů předpokládají brzké oživení realitního trhu. Jejich závěry podporuje i studie společností Hyposervis a Deloitte. A nejsou to jediné indície hovořící o blížícím se možném oživení: propad české ekonomiky byl zastaven a banky zaznamenávají příliv žádostí o hypoteční úvěry.

Na druhé straně stojí data Českého statistického úřadu, která zatím oživení nenaznačují. Přinejmenším v oblasti cen došlo i v prvním čtvrtletí letošního roku k dalšímu poklesu.

Graf 1: Vývoj nabídkových cen bytů


Zdroj:
ČSÚ

Poslední čtvrtletní data (za první kvartál 2010) jsou ceny nabídkové. "Vycházejí ze čtvrtletních odhadů nabídkových cen bytů za vybrané oblasti ČR," uvádí metodika výpočtu ČSÚ. Skutečné realizované ceny se od nabídkových liší.

Graf 2: Vývoj realizovaných cen bytů v ČR


Zdroj:
ČSÚ

Za povšimnutí stojí skutečnost, že od konce roku 2006 do konce roku 2008 rostly realizované ceny rychleji než ceny nabídkové. "Vstupní údaje pochází z databáze Ministerstva financí ČR, kterou vytváří finanční úřady na základě daňových přiznání k dani z převodu nemovitostí. Jedná se tedy o reálné, skutečně placené (přiznané) ceny," uvádí k metodice jejich výpočtu ČSÚ.

Poněkud odlišný je cenový vývoj v Praze. Vztaženo k roku 2005 nabídkové i skutečně realizované ceny bytů v Praze rostly pomaleji než ve zbytku České republiky. Nabídkové ceny tak za pět let vzrostly v Praze pouze o 40 % oproti 65% růstu v ostatních oblastech.

Odlišný je i vývoj skutečně realizovaných cen oproti odhadu nabídkových - ani ve 2. čtvrtletí loňského roku, ze kdy jsou známá poslední data realizovaných cen, neklesly pod ceny nabídkové (vztaženo opět k roku 2005), resp. jejich rozdíl zůstal přibližně na stejné úrovni jako v roce 2005.

Graf 3: Vývoj realizovaných cen bytů v Praze


Zdroj:
ČSÚ

Kam půjdou ceny bytů dál?

Ekonomické oživení a nárůst zájmu o hypotéky hovoří ve prospěch růstu realitního trhu. Nemusí ale nutně znamenat i růst cen. Jedním z hlavních problémů loňského roku na realitním trhu byl nízký počet transakcí. Nelze tedy vyloučit, že k očekávanému oživení dojde na nižších cenových úrovních.

Potenciální kupci poznali, že ceny nemovitostí nemusí jen růst. Pryč jsou časy, kdy i na špatné byty v Praze stáli zájemci fronty a předháněli se, kdo dřív složí zálohu. I prodávající si pomalu začínají uvědomovat, že chtějí-li prodat, musí nabídnout něco atraktivního - buď atraktivní nemovitost, nebo atraktivní cenu.

Jak se tedy budou vyvíjet ceny nemovitostí? Záleží na nabídce a poptávce. Dokud kupující brali vše, tlačili ceny vzhůru. Nyní se bude hledat nová rovnováha, která pravděpodobně začne na nižší cenové hladině. Ta se bude tvořit ochotou prodávajících prodat a ochotou kupujících koupit. Nic víc, nic míň.

V Česku panuje výrazná preference k vlastnickému bydlení. Za tuto preferenci jsou Češi ochotni si připlatit. Má-li se ale udržet též nájemní bydlení, musí být nájem vyšší než splátka hypotéky. Zda k takové situaci dojde růstem nájemného nebo poklesem cen bytů, případně kombinací obého, je otázkou.

Výrazná preference vlastnického bydlení a domněnka lidí, že pronajímání bytu představuje bezpracný jistý příjem, navíc může kartami zamíchat tak, že bude nadále tlačit ceny nemovitostí vzhůru a nájemné dolů - a k ekonomicky racionálnímu vyššímu nájemnému než splátce hypotéky dojít v konečném důsledku nemusí.

Anketa

Jakému typu bydlení dáváte přednost?

Osobní vlastnictví. (1457)
 
Družstevní vlastnictví. (261)
 
Nájemní bydlení. (97)
 
Jiné. (37)
 Celkem hlasovalo 1852 čtenářů

Český statistický úřad: Ceny bytů dále klesají >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 18 komentářů)

Já si zase nechávám zpracovávat posudky Petr Pahýl | 04.12.2010 17:45
Ceny v Praze stagnují Lenka Váchová | 17.10.2010 10:59
nesmysly Judr. Sobota | 16.04.2010 18:13
RE: RE: RE: Respektuji... | 12.04.2010 13:38
RE: Cituji: | 12.04.2010 13:36

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 26.08.2016 10:29

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.08.2016 13:40 Na pražském nábřeží vyroste ruské kolo

Společnost Timsbury Capital může na Praze 5 postavit ruské kolo. Vedení města stvrdilo podpisem pronájem pozemku na Hořejším nábřeží. Firma ale ještě nemá vyhráno, musí do konce roku 2017 získat kromě jiných i souhlas od památkářů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (113)
 
Spíše ano. (19)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (21)
 Celkem hlasovalo 183 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »