Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete bydlet? Podporu od státu nečekejte!

Autor: Petr Zámečník | 31.05.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 1 komentář
Chcete bydlet? Podporu od státu nečekejte!

Bydlení je jednou z priorit snad každé vlády. Jenže nejsou peníze. A tak přes několik aktuálně běžících programů na podporu mají žadatelé smůlu. Nestačí již natáhnout ruku s vyplněnou žádostí. O bydlení se každý musí postarat sám. Přesto lze najít možnost i "veřejného" příspěvku.

Bydlení patří mezi základní životní potřeby. Na to sází i politici. A tak se zajištění či podpora bydlení objevuje ve volebních programech snad všech politických stran. Politici (občas za asistence odborníků) pak navrhnou a prosadí programy podpory bydlení.

Pak ale přichází krize a s ní nedostatek finančních prostředků nejen v domácích, ale také ve státním rozpočtu. A na rozdávání již nezbývá. Navíc... do voleb daleko a motivace politiků "uplácet" voliče je nízká. A tak v programu Zelená úsporám jen dotahují již podané žádosti a nové nepřijímají a Státní fond rozvoje bydlení se stává prázdnou slupkou bez obsahu.

Zelená úsporám

Program Zelená úsporám začal bombasticky. Peníze na něj přišly z prodeje emisních povolenek Japonsku, a tak ani nebolely státní rozpočet. Stejně peníze nemohly být použity na jiný účel než snížení emisí CO2. V roce 2009 mělo být podle prvních plánů rozděleno 10 mld. Kč a v období do roku 2012 dokonce celkem 25 mld. Kč.

Brzy po zahájení se ale ukázalo, že dosáhnout na dotace je díky přísným podmínkám programu téměř nemožné. Naštěstí netrvalo dlouho a podmínky se uvolnily již v srpnu téhož roku. V tom okamžiku se rozjel boom podávání žádostí. Netrvalo dlouho a organizátor výplaty dotací (Státní fond životního prostředí) byl přehlcen. Navíc v září přibyla možnost žádat o dotace i pro panelové domy.

Jenže ani "externí" zdroj financí není dostačující. Žádosti, které byly do programu odeslány, by podle některých odhadů přečerpaly částku určenou na výplatu dotací o 7 až 8 mld. Kč. I z toho důvodu (a protože velké množství žádostí bylo neúplných) byl příjem žádostí pro letošní rok ukončen.

Na druhé straně výplaty z programu Zelená úsporám probíhají velmi pomalu. Do konce května fond vyplatil žadatelům 5,258 mld. Kč. Z toho ale jen něco málo přes 2 mld. Kč byly vyplaceny do konce roku 2010.

Kdo si nepodal žádost o dotaci Zelená úsporám včas, musí si počkat do příštího roku, kdy by mohl být program opět otevřen.

Úvěr 300

V rámci programu "Úvěr 300" mohou mladí do 36 let čerpat úvěr ve výši 300 tis. Kč s úrokovou sazbou 2 %. Ten při dostatečné porodnosti a využití odkladů splácení jistiny navíc nemusí vůbec splácet - stačí porodit 10 dětí. Za každé narozené dítě se z dlužné částky odečte 30 tis. Kč. Na druhou stranu při odhadovaných nákladech na výchovu dítěte ve výši 1,5 mil. Kč se "splácení porodností" nejeví jako efektivní způsob umoření dluhu...

Ani na tento program ale již nejsou peníze. Příjem žádostí byl zastaven 24. března 2011 a obnovený bude až příští rok.

Na druhou stranu "Úvěr 300" dopadl výrazně lépe než jeho "chudší příbuzní" - Úvěr 200 a Úvěr 150. Pro tyto programy nemá Státní fond rozvoje bydlení prostředky pro letošek žádné.

Nový panel

Původní Panel byl určen na zateplení a renovaci panelových domů. I tento program doznal změny a Nový panel je určen na zateplení a renovaci domů bez ohledu na původ materiálu.

Letošní "finanční historie" programu Nový panel je poměrně pestrá. Peníze došly již v říjnu loňského roku. Pak přišel ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský s prohlášením připomínající legendární "právě jsem se vrátil z Hradu [...]": „Podařilo se mi přesvědčit zbývající ekonomické ministry o jednoznačné prospěšnosti programu Nový panel. Díky této miliardě korun dokážeme opravit více než 28 tisíc bytů.“

Sláva ale netrvala dlouho. Příjem žádostí o dotaci úroků z programu Nový Panel byl obnoven 4. dubna 2011 na necelé dva měsíce. 27. května 2011 Státní fond rozvoje bydlení dotace přijímat přestal - došly peníze.

Chcete příspěvek? Nechte se vyplavit!

Chcete-li přeci jen nějakou dotaci na výstavbu či opravy bydlení, máte jedinou možnost: Nechte se při povodních vyplavit. Pokud vlastníte byt či dům, který byl v důsledku povodní rozhodnutím stavebního úřadu odstraněn, máte možnost čerpat úvěr až 850 tis. Kč s úrokovou sazbou 2 % na 20 let. Při maximálním využití úvěru vychází splátka na pouhých 4 300 Kč měsíčně.

Nemáte-li "to štěstí", že byl váš dům určen k demolici, můžete požádat o úvěr na opravy až 150 tis. Kč s úrokovou sazbou 2 % na 10 let. Splátka pak vychází na 1 380 Kč.

Zkuste obec!

Obecní rozpočty bývají stejně chudé (a mnohdy ještě chudší) než státní. Přesto může být prioritou obecního zastupitelstva udržet obec pohlednou. To zvyšuje její atraktivitu pro turisty, kteří přinášejí peníze místním podnikatelům i obci, a také práci pro její obyvatele. Proto některé obce vypisují dotace např. na renovaci fasády apod.

Víte, které obce nabízí dotace na opravy nemovitostí? Podělte se o zkušenosti s ostatními čtenáři!

Anketa

Jakému typu bydlení dáváte přednost?

Osobní vlastnictví. (402)
 
Družstevní vlastnictví. (30)
 
Nájemní bydlení. (87)
 
Jiné. (8)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Chcete bydlet? Podporu od státu nečekejte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

uver 300 pf | 31.05.2011 09:17

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů