EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Petr Zámečník

31. 05. 2011

1 komentář

Chcete bydlet? Podporu od státu nečekejte!

 


 

Bydlení patří mezi základní životní potřeby. Na to sází i politici. A tak se zajištění či podpora bydlení objevuje ve volebních programech snad všech politických stran. Politici (občas za asistence odborníků) pak navrhnou a prosadí programy podpory bydlení.

Pak ale přichází krize a s ní nedostatek finančních prostředků nejen v domácích, ale také ve státním rozpočtu. A na rozdávání již nezbývá. Navíc… do voleb daleko a motivace politiků "uplácet" voliče je nízká. A tak v programu Zelená úsporám jen dotahují již podané žádosti a nové nepřijímají a Státní fond rozvoje bydlení se stává prázdnou slupkou bez obsahu.

Zelená úsporám

Program Zelená úsporám začal bombasticky. Peníze na něj přišly z prodeje emisních povolenek Japonsku, a tak ani nebolely státní rozpočet. Stejně peníze nemohly být použity na jiný účel než snížení emisí CO2. V roce 2009 mělo být podle prvních plánů rozděleno 10 mld. Kč a v období do roku 2012 dokonce celkem 25 mld. Kč.

Brzy po zahájení se ale ukázalo, že dosáhnout na dotace je díky přísným podmínkám programu téměř nemožné. Naštěstí netrvalo dlouho a podmínky se uvolnily již v srpnu téhož roku. V tom okamžiku se rozjel boom podávání žádostí. Netrvalo dlouho a organizátor výplaty dotací (Státní fond životního prostředí) byl přehlcen. Navíc v září přibyla možnost žádat o dotace i pro panelové domy.

Jenže ani "externí" zdroj financí není dostačující. Žádosti, které byly do programu odeslány, by podle některých odhadů přečerpaly částku určenou na výplatu dotací o 7 až 8 mld. Kč. I z toho důvodu (a protože velké množství žádostí bylo neúplných) byl příjem žádostí pro letošní rok ukončen.

REKLAMA

Na druhé straně výplaty z programu Zelená úsporám probíhají velmi pomalu. Do konce května fond vyplatil žadatelům 5,258 mld. Kč. Z toho ale jen něco málo přes 2 mld. Kč byly vyplaceny do konce roku 2010.

Kdo si nepodal žádost o dotaci Zelená úsporám včas, musí si počkat do příštího roku, kdy by mohl být program opět otevřen.

Úvěr 300

V rámci programu "Úvěr 300" mohou mladí do 36 let čerpat úvěr ve výši 300 tis. Kč s úrokovou sazbou 2 %. Ten při dostatečné porodnosti a využití odkladů splácení jistiny navíc nemusí vůbec splácet – stačí porodit 10 dětí. Za každé narozené dítě se z dlužné částky odečte 30 tis. Kč. Na druhou stranu při odhadovaných nákladech na výchovu dítěte ve výši 1,5 mil. Kč se "splácení porodností" nejeví jako efektivní způsob umoření dluhu…

Ani na tento program ale již nejsou peníze. Příjem žádostí byl zastaven 24. března 2011 a obnovený bude až příští rok.

REKLAMA

Na druhou stranu "Úvěr 300" dopadl výrazně lépe než jeho "chudší příbuzní" – Úvěr 200 a Úvěr 150. Pro tyto programy nemá Státní fond rozvoje bydlení prostředky pro letošek žádné.

Nový panel

Původní Panel byl určen na zateplení a renovaci panelových domů. I tento program doznal změny a Nový panel je určen na zateplení a renovaci domů bez ohledu na původ materiálu.

Letošní "finanční historie" programu Nový panel je poměrně pestrá. Peníze došly již v říjnu loňského roku. Pak přišel ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský s prohlášením připomínající legendární "právě jsem se vrátil z Hradu […]": „Podařilo se mi přesvědčit zbývající ekonomické ministry o jednoznačné prospěšnosti programu
Nový panel. Díky této miliardě korun dokážeme opravit více než 28 tisíc bytů.“

Sláva ale netrvala dlouho. Příjem žádostí o dotaci úroků z programu Nový Panel byl obnoven 4. dubna 2011 na necelé dva měsíce. 27. května 2011 Státní fond rozvoje bydlení dotace přijímat přestal – došly peníze.

REKLAMA

Chcete příspěvek? Nechte se vyplavit!

Chcete-li přeci jen nějakou dotaci na výstavbu či opravy bydlení, máte jedinou možnost: Nechte se při povodních vyplavit. Pokud vlastníte byt či dům, který byl v důsledku povodní rozhodnutím stavebního úřadu odstraněn, máte možnost čerpat úvěr až 850 tis. Kč s úrokovou sazbou 2 % na 20 let. Při maximálním využití úvěru vychází splátka na pouhých 4 300 Kč měsíčně.

Nemáte-li "to štěstí", že byl váš dům určen k demolici, můžete požádat o úvěr na opravy až 150 tis. Kč s úrokovou sazbou 2 % na 10 let. Splátka pak vychází na 1 380 Kč.

Zkuste obec!

Obecní rozpočty bývají stejně chudé (a mnohdy ještě chudší) než státní. Přesto může být prioritou obecního zastupitelstva udržet obec pohlednou. To zvyšuje její atraktivitu pro turisty, kteří přinášejí peníze místním podnikatelům i obci, a také práci pro její obyvatele. Proto některé obce vypisují dotace např. na renovaci fasády apod.

Víte, které obce nabízí dotace na opravy nemovitostí? Podělte se o zkušenosti s ostatními čtenáři!

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *