Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Co nás učí živelné pohromy

Autor: Pavel Novotný | 07.08.2009 00:00 | Kategorie: Pojištění | 1 komentář
Co nás učí živelné pohromy

Je to pocit naprosté bezmoci: ať už dům, byt nebo chalupu poničí velká voda, vichřice, požár nebo blesk anebo se dovnitř vloupá zloděj, vždy jde o materiální škody, které člověku v menší či větší míře převrátí život naruby.

Rozsah a závažnost škod se různí. Vždy je však majitel postaven před úkol svou nemovitost opravit, obnovit, vyčistit a uvést do původního stavu, aby měl kde žít, rekreovat se.

První, co člověka obvykle napadne: kde na obnovu vzít peníze? Bohužel až příliš mnoho lidí teprve ve chvíli, kdy je postihne nějaká přírodní katastrofa nebo jiné neštěstí, zjišťuje, že by vše bylo mnohem jednodušší, kdyby svůj majetek včas pojistili. Nejinak tomu je i po červnových záplavách.

Likvidátoři pojišťoven se při prohlídkách u klientů často setkávali s příběhy sousedů, kteří byli postiženi stejnou měrou, ale neměli svou nemovitost vůbec pojištěnou. Anebo třeba pojistku zrušili těsně před tím, než přišla velká voda. Zaznamenali jsme bohužel i případy, kdy klient jednoduše „zapomněl“ pojistku zaplatit. Ta tak byla v době, kdy udeřily záplavy, neplatná. Ve všech těchto případech budou muset majitelé nemovitostí hradit škody ze svého. Pro mnohé je to velice draze vykoupená zkušenost.

Pojišťovny vědí své: kdykoliv se naším územím přežene vichřice, záplava nebo jiná pohroma, mohou se obchodní úseky připravit na nápor zájemců o sjednání pojištění majetku. Tento zájem však s postupem času opět rychle upadá, tak jako upadají v zapomnění napáchané škody. Pamatovat na pojistnou ochranu majetku by však měli všichni majitelé nemovitostí včas.

Živly nad naším územím řádí čím dále častěji. Červnové povodně a záplavy klientům pojišťoven způsobily během jediné noci a několika následujících dnů škody ve výši 1,8 miliard korun. Několik týdnů na to postihla část České republiky vichřice se silným krupobitím a klienti nahlašují další stovky a stovky škod… Tyto náhlé výkyvy počasí je bohužel jen velice obtížné předvídat. Jedinou reálnou ochranu před škodami, která působí, představuje dobré pojištění.

Je pojištění drahé?

Panuje mylný názor, že pojištění je drahé. Srovnejme ale cenu pojistky, která se u průměrného staršího domku pohybuje v částkách pod pět tisíc korun ročně, se škodami, které na nemovitosti může napáchat vichřice, záplava nebo jiný živel: počty potom vycházejí trochu jinak. Z pojištění, které zatíží rodinný rozpočet několika sty korun měsíčně, jsou likvidovány škody v řádech desítek, mnohem častěji však statisíců korun.

Víte, proti čemu jste pojištěni?

Už při sjednání pojistky je třeba pečlivě zvážit rizika, proti kterým se chceme pojistit: tyto informace jsou předmětem smlouvy, jejíž rozsah stvrzujeme svým podpisem. Je proto důležité důkladně se seznámit s obsahem smlouvy, rozsahem pojištění a pokud si čímkoliv nejsme jistí, dotázat se raději ještě jednou u pojišťovacího poradce, u pojišťovny.

I když smlouva neukrývá žádné kličky pod čarou nebo psané malými písmeny, odborné termíny nemusí být všem srozumitelné. Poradenství nic nestojí, jenom náš čas, zato odstraňování škod na majetku stojí často i statisíce.

Pojištění nemovitosti nebo domácnosti?

Mít svůj majetek pojištěn je otázkou odpovědnosti každého majitele nemovitosti. Většinou se ujistíme, že pojistka kryje nejrůznější živelné pohromy, požár, škody způsobené spodní vodou nebo nárazem automobilu. Jenže… je potřeba pamatovat i na to, že řádění živlů se neomezí pouze na samotný dům.

Škody na vnitřních stavebních součástech a zařízení kryje pojištění domácnosti. Pojistit bychom tedy měli vždy jak svou nemovitost, tak i její zařízení, případně stavební součásti.

Na kolik si ceníte vlastní majetek?

Před sjednáním pojištění dobře zvažme a odhadněme co nejpřesněji výši pojišťovaného majetku. Řada lidí ve snaze ušetřit svůj majetek při sjednání pojištění podhodnocuje. Vystavuje se tak dvojímu nebezpečí při případném vzniku škody: částka vyplacená pojišťovnou bude mnohem menší, než aby stačila na pokrytí škody, a navíc pojišťovna může plnění ještě snížit. I zde dokáže pojišťovací poradce pomoci se správným ohodnocením. 

Mění se časem hodnota majetku a cena pojištění?

Majitelé nemovitostí často opomíjejí pojistku čas od času aktualizovat: když si uvědomíme, že každý z nás v průběhu času své bydlení zvelebuje a investuje do něj, asi nás nepřekvapí, že jeho hodnota časem narůstá. Měli bychom tedy pamatovat na to, že vzrůstající hodnotě našeho majetku by měla být přizpůsobeno také jeho pojištění.

Je dobré jednou za několik let pojistku zrevidovat a aktualizovat tak, aby odpovídala aktuální hodnotě našeho majetku. Pojišťovny klientům nabízejí bezplatnou službu tzv. „indexace pojistné částky“, kdy dochází k automatické úpravě pojistné částky v závislosti na inflaci, a pokud dojde k růstu spotřebitelských cen, klientovi nabídne navýšení pojistné částky tak, aby byla zachována reálná hodnota pojištění.

Ať už náš dům ohrožují živly přírodní nebo jiné, je otázkou naší odpovědnosti za svůj majetek včas myslet na jeho pojištění. Vichřici ani velkou vodu od našeho prahu asi neodežene. Máme ale aspoň jistotu, že náklady na odstranění vzniklých škod uhradí pojišťovna. Její asistenční služba může navíc odstraňování škody a následné opravy výrazně usnadnit.

Autor je ředitelem úseku likvidace škod Allianz pojišťovny.

Anketa

Máte pojištěnu vlastní domácnost?

Ano (49)
 
Ne (9)
 Celkem hlasovalo 58 čtenářů

Co nás učí živelné pohromy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

JXCtZelQnCFjMK sivpxf | 12.12.2010 02:23

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »