EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: Pavel Novotný

07. 08. 2009

1 komentář

Co nás učí živelné pohromy

 


 

Rozsah a závažnost škod se různí. Vždy je však majitel postaven před úkol svou nemovitost opravit, obnovit, vyčistit a uvést do původního stavu, aby měl kde žít, rekreovat se.

První, co člověka obvykle napadne: kde na obnovu vzít peníze? Bohužel až příliš mnoho lidí teprve ve chvíli, kdy je postihne nějaká přírodní katastrofa nebo jiné neštěstí, zjišťuje, že by vše bylo mnohem jednodušší, kdyby svůj majetek včas pojistili. Nejinak tomu je i po červnových záplavách.

Likvidátoři pojišťoven se při prohlídkách u klientů často setkávali s příběhy sousedů, kteří byli postiženi stejnou měrou, ale neměli svou nemovitost vůbec pojištěnou. Anebo třeba pojistku zrušili těsně před tím, než přišla velká voda. Zaznamenali jsme bohužel i případy, kdy klient jednoduše „zapomněl“ pojistku zaplatit. Ta tak byla v době, kdy udeřily záplavy, neplatná. Ve všech těchto případech budou muset majitelé nemovitostí hradit škody ze svého. Pro mnohé je to velice draze vykoupená zkušenost.

Pojišťovny vědí své: kdykoliv se naším územím přežene vichřice, záplava nebo jiná pohroma, mohou se obchodní úseky připravit na nápor zájemců o sjednání pojištění majetku. Tento zájem však s postupem času opět rychle upadá, tak jako upadají v zapomnění napáchané škody. Pamatovat na pojistnou ochranu majetku by však měli všichni majitelé nemovitostí včas.

Živly nad naším územím řádí čím dále častěji. Červnové povodně a záplavy klientům pojišťoven způsobily během jediné noci a několika následujících dnů škody ve výši 1,8 miliard korun. Několik týdnů na to postihla část České republiky vichřice se silným krupobitím a klienti nahlašují další stovky a stovky škod… Tyto náhlé výkyvy počasí je bohužel jen velice obtížné předvídat. Jedinou reálnou ochranu před škodami, která působí, představuje dobré pojištění.

REKLAMA

Je pojištění drahé?

Panuje mylný názor, že pojištění je drahé. Srovnejme ale cenu pojistky, která se u průměrného staršího domku pohybuje v částkách pod pět tisíc korun ročně, se škodami, které na nemovitosti může napáchat vichřice, záplava nebo jiný živel: počty potom vycházejí trochu jinak. Z pojištění, které zatíží rodinný rozpočet několika sty korun měsíčně, jsou likvidovány škody v řádech desítek, mnohem častěji však statisíců korun.

Víte, proti čemu jste pojištěni?

Už při sjednání pojistky je třeba pečlivě zvážit rizika, proti kterým se chceme pojistit: tyto informace jsou předmětem smlouvy, jejíž rozsah stvrzujeme svým podpisem. Je proto důležité důkladně se seznámit s obsahem smlouvy, rozsahem pojištění a pokud si čímkoliv nejsme jistí, dotázat se raději ještě jednou u pojišťovacího poradce, u pojišťovny.

I když smlouva neukrývá žádné kličky pod čarou nebo psané malými písmeny, odborné termíny nemusí být všem srozumitelné. Poradenství nic nestojí, jenom náš čas, zato odstraňování škod na majetku stojí často i statisíce.

Pojištění nemovitosti nebo domácnosti?

Mít svůj majetek pojištěn je otázkou odpovědnosti každého majitele nemovitosti. Většinou se ujistíme, že pojistka kryje nejrůznější živelné pohromy, požár, škody způsobené spodní vodou nebo nárazem automobilu. Jenže… je potřeba pamatovat i na to, že řádění živlů se neomezí pouze na samotný dům.

REKLAMA

Škody na vnitřních stavebních součástech a zařízení kryje pojištění domácnosti. Pojistit bychom tedy měli vždy jak svou nemovitost, tak i její zařízení, případně stavební součásti.

Na kolik si ceníte vlastní majetek?

Před sjednáním pojištění dobře zvažme a odhadněme co nejpřesněji výši pojišťovaného majetku. Řada lidí ve snaze ušetřit svůj majetek při sjednání pojištění podhodnocuje. Vystavuje se tak dvojímu nebezpečí při případném vzniku škody: částka vyplacená pojišťovnou bude mnohem menší, než aby stačila na pokrytí škody, a navíc pojišťovna může plnění ještě snížit. I zde dokáže pojišťovací poradce pomoci se správným ohodnocením. 

Mění se časem hodnota majetku a cena pojištění?

Majitelé nemovitostí často opomíjejí pojistku čas od času aktualizovat: když si uvědomíme, že každý z nás v průběhu času své bydlení zvelebuje a investuje do něj, asi nás nepřekvapí, že jeho hodnota časem narůstá. Měli bychom tedy pamatovat na to, že vzrůstající hodnotě našeho majetku by měla být přizpůsobeno také jeho pojištění.

Je dobré jednou za několik let pojistku zrevidovat a aktualizovat tak, aby odpovídala aktuální hodnotě našeho majetku. Pojišťovny klientům nabízejí bezplatnou službu tzv. „indexace pojistné částky“, kdy dochází k automatické úpravě pojistné částky v závislosti na inflaci, a pokud dojde k růstu spotřebitelských cen, klientovi nabídne navýšení pojistné částky tak, aby byla zachována reálná hodnota pojištění.

Ať už náš dům ohrožují živly přírodní nebo jiné, je otázkou naší odpovědnosti za svůj majetek včas myslet na jeho pojištění. Vichřici ani velkou vodu od našeho prahu asi neodežene. Máme ale aspoň jistotu, že náklady na odstranění vzniklých škod uhradí pojišťovna. Její asistenční služba může navíc odstraňování škody a následné opravy výrazně usnadnit.

Autor je ředitelem úseku likvidace škod Allianz pojišťovny.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • sivpxf

    12 prosince, 2010

    rkj7T5 wygzoijjzhoj, [url=http://nrkdbdmxtbva.com/]nrkdbdmxtbva[/url], [link=http://hfjwjxnbiblq.com/]hfjwjxnbiblq[/link], http://rotuakruedxo.com/

    Odpovědět