Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Colliers International vévodí investičnímu trhu ve střední a východní Evropě

Podle Colliers International, globální společnosti poskytující služby v oblasti realit, vedla trvalá poptávka po kancelářských a maloobchodních prostorách ve střední a východní Evropě společně s rostoucím apetitem investorů po průmyslovém a logistickém sektoru k neočekávaným objemům investic v roce 2014. (Tisková zpráva: Colliers International)

V roce 2014 rozšířila společnost Colliers International významně svůj tržní podíl v regionu, uzavřela 33 velkých investičních transakcí na 10 různých trzích. Colliers International tak dosáhl největšího počtu obchodů uzavřených v regionu střední a východní Evropy v porovnání s jinými mezinárodními agenturami aktivními v regionu.

Hadley Dean, Managing Partner pro východní Evropu, řekl: „Tým Colliers pro investiční služby pracoval od finanční krize velmi tvrdě na tom, aby začlenil regionální investiční služby do běžných aktivit pro své klienty. Fakt, že jsme zprostředkovali 30 % všech obchodů uzavřených v regionu střední a východní Evropy v roce 2014, reprezentujíce kupující i prodávající, je důkazem, že naše regionální strategie je správná a že klienti stále více oceňují náš profesionální přístup k investičnímu poradenství.“

„Již šestým rokem po sobě poskytovala společnost Colliers poradenství k více investičním transakcím než jakékoliv jiné agentury ve východní Evropě,“ uvedl Damian Harrington, regionální ředitel pro výzkum, Colliers International, východní Evropa. „Celkově lze říci, že rok 2014 skončil se zdravou úrovní objemu investic v celém regionu střední a východní Evropy, s tím, že většina zemí zaznamenala pozitivní výsledek. I přes pokračující krizi na Ukrajině dosáhly objemy investic v regionu téměř úrovně roku 2013. Tento celkový výsledek by měl v roce 2015 zajistit důvěru investorům, kteří hledají investiční příležitosti v regionu,“ dodal.

Především se posílil zájem investorů o průmyslový a logistický sektor, což dokazuje měnící se rozložení trhu, od silně dominujících kancelářských a maloobchodních prodejů ke zvyšujícímu se podílu průmyslových a logistických transakcí.

V roce 2014 představovaly průmyslové a logistické prodeje více než 17 % všech transakčních objemů, což je výrazně vyšší než průměr regionu EMEA, který je kolem 9 %.

Základní visegrádské trhy v Polsku, České republice, Maďarsku a na Slovensku překročily očekáváné objemy investic. Polsko bylo vedoucím trhem celého regionu s více než 3 miliardami eur uskutečněných obchodů, což představuje 30 % z veškeré aktivity. To odpovídá podobně vysoké úrovni transakcí zaznamenaných v roce 2013.

 

Objemy investic v Maďarsku, České republice a na Slovensku meziročně výrazně vzrostly o úctyhodných 70 až 80 %. Česká republika vykázala objemy investic v hodnotě téměř 2 miliardy eur, což je její druhý nejlepší zaznamenaný rok, a tvoří 19 % všech investičních objemů v regionu. Kromě toho více než 500 milionů eur bylo uzavřeno v roce 2014 na Slovensku, to je jeho nejlepší zaznamenaný rok. Podobné objemy byly uskutečněny také v Maďarsku, což naznačuje, že zlepšení ekonomiky a zájem investorů začínají pronikat na úroveň jednotlivých zemí.

Mimo trhy Visegrádské čtyřky se objem investic změnil také v Rumunsku a Bulharsku. Nejpozoruhodnější míry růstu objemu investic byli svědkem v Rumunsku, které vykázalo nárůst aktivity téměř o 300 %, Bulharsko vykázalo meziroční nárůst o 160 %. Investiční transakce v Rumunsku tak dosáhly více než 800 milionů eur, což je výrazně nad úrovní roku 2013 a svědčí to o posunu tržní nálady v zemi a k dalším zemím regionu třídy 2 a 3.

Díky velké pravděpodobnosti, že současný investiční cyklus bude pokračovat další dva až tři roky, lze předpokládat, že trhy v regionu by mohly i nadále těžit z kombinace zlepšujících se hospodářských a majetkových poměrů na trhu, jelikož je k dispozici stále více finančních prostředků k investicím do komerčních nemovitostí.

Pan Harrington je přesvědčen, že pro trhy je důležité, aby zůstaly cenově konkurenceschopné vůči ostatním trhům regionu EMEA, kde jsou ceny v některých klíčových lokalitách považovány již za saturované a kde se snižují možnosti pro další kompresi výnosu. 

Vzhledem k tomu, že průmyslový a logistický sektor pokračuje v expanzi a diverzifikaci, tažen růstem panevropské distribuce, e-commerce a multi a omni-channel retailingových operací, dá se předpokládat, že trend zvyšování investic v sektoru bude podle všeho pokračovat. Řada průmyslových a logistických investičních platforem a fondů zaměřených na infrastrukturu je již aktivní, bereme-li v úvahu příležitosti v regionu zemí EMEA a střední a východní Evropy. Tento sektor bude z hlediska preferencí realitních investic v nadcházejících letech jedním z nejdynamičtějších a nejzajímavějších.

Colliers International vévodí investičnímu trhu ve střední a východní Evropě >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »