Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Daň z nemovitostí 2011: Termín se kvapem blíží

Autor: Petr Zámečník | 25.05.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Daň z nemovitostí 2011: Termín se kvapem blíží

Finanční úřady již rozeslaly složenky. Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jaké sankce hrozí při zpoždění? Leckoho také překvapí vyšší částka než v loňském roce. Co za zvýšením daně z nemovitostí stojí?

Termín pro zaplacení daně z nemovitostí se rychle blíží. Kdo nedoručí peníze finančnímu úřadu do 31. května 2011, vystavuje se sankcím. A zatímco daňové přiznání k dani z nemovitostí musí podávat pouze lidí, u nichž došlo ve vlastněných nemovitostech k nějaké změně, daň musí zaplatit všichni.

Složenky finančních úřadů již zaplnily schránky daňových poplatníků. Pokud vám nepřišla, raději se správce daně na výši daňové povinnosti přeptejte. Výsledná daň se mohla změnit (a k nelibosti mnohých poplatníků se tak mnohde i stalo). Sazba daně se sice zvyšovala na dvojnásobek pro většinu staveb již pro rok 2010, ale zůstává v platnosti nadále. Změnit se ale mohl místní koeficient obce.

Obec může vyhláškou stanovit "místní koeficient" ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Tímto koeficientem se následně násobí vypočítaná daňová povinnost. Krom toho obec může rozhodnout o zvýšení či snížení koeficientu podle velikosti obce - a to až o jednu velikostní kategorii nahoru nebo o dvě kategorie dolů. Ten se následně uplatňuje u daně ze staveb a ze stavebních pozemků.

Tabulka 1: Koeficienty podle velikosti obce

Počet obyvatel

Koeficient

od

do

0

1 000

1

1 001

6 000

1,4

6 001

10 000

1,6

10 001

25 000

2

25 001

50 000

2,5

50 001

a více*

3,5

Praha**

4,5

* a ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech.

* Praha může zvýšit koeficient na 5, což se též stalo.

Daň z pozemků se stanovuje na základě vyhláškou dané ceny. Ta se ale pro letošní rok neměnila, a tudíž u pozemků mohlo dojít ke zvýšení daně pouze na základě zvýšení místního koeficientu.

Nezaplatíte? Zaplatíte za to!

Neplatit daně se nevyplácí. O tom by mohli vyprávět dopadení z daňových kauz, kupříkladu s lehkými topnými oleji. U daně z nemovitostí nic podobného sice nehrozí, ale zaplatit se rozhodně vyplatí.

Finanční úřady mají dobrý přehled o tom, kdo má jakou daň platit - dokonce lepší než samotný daňový poplatník. V tom se liší daň z nemovitostí např. od daně z příjmů, u níž musí daňový poplatník přiznávat, kolik si vydělal. Finanční úřad má v tomto případě jen částečnou informaci od zaměstnavatelů ... a dalších reportujících subjektů, tedy od těch, které daňovému poplatníkovi vyplatili vyšší částky.

Při nezaplacení daně v termínu hrozí sankce ve výši REPO sazby ČNB zvýšené o 14 procentních bodů. Aktuální sankční úrok tak dosahuje 14,75 % ročně. Narozdíl od sankce za pozdní podání daňového přiznání, která dosahuje minimálně 500 Kč, se lze sankčnímu úroku vyhnout. Stačí daň doplatit dříve, než se sankce vyšplhá k 200 Kč. V takovém případě finanční úřad sankci nepředepíše.

Jak zaplatit daň z nemovitostí

Daň z nemovitostí je možné zaplatit stejně jako kteroukoli jinou daň třemi způsoby: složenkou, převodem z účtu, v hotovosti na pokladně finančního úřadu.

Daňové složenky, u nichž platba byla zdarma, byly zrušeny, a tak již platba složenkou nepředstavuje úsporu. Z toho důvodu finanční úřady očekávají nápor lidí, kteří budou chtít daňovou povinnost splnit hotovostní platbou. Proto budou prodlouženy otvírací hodiny finančních úřadů denně minimálně do 15:30 hodin, v pátek pak do 14. hodiny.

V případě platby složenkou doručenou z finančního úřadu stačí doplnit patřičnou částku z daňového výměru, který je součástí zásilky, a na kterékoli poště zaplatit. Při platbě z bankovního účtu je třeba doplnit správné identifikační údaje:

  • Předčíslí účtu pro daň z nemovitostí je 7755,
  • variabilní symbol je rodné číslo, IČ nebo DIČ (je-li přiděleno),
  • konstantní symbol je 1148 a
  • číslo účtu se liší podle finančního úřadu s kódem banky 0710 (ČNB).

Musím daň platit najednou?

Termín 31. května 2011 je závazný pro všechny, jejichž daňová povinnost nepřesahuje 5 000 Kč. Daňoví poplatníci s povinností vyšší si mohou platbu rozdělit do dvou splátek. Jejich termíny se budou lišit podle převažující činnosti:

1. splátka

  • 31. května 2011 pro poplatníky v nezemědělských činnostech,
  • 31. srpna 2011 pro poplatníky s převažující zemědělskou výrobou a chovem ryb.

Druhá splátka je pro všechny ve stejném termínu - 30. listopadu 2011.

Anketa

Platíte daň z nemovitostí?

Ano. (100)
 
Ne. (14)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 117 čtenářů

Daň z nemovitostí 2011: Termín se kvapem blíží >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.08.2016 00:00 Mladým se plní sny o bydlení

Vlastní bydlení si pořizují stále mladší lidé. Věková hranice se za poslední rok posunula dokonce pod hranici 40 let. Mladým pomáhají plnit sny především velmi příznivé podmínky na hypotečním trhu. Nechtějí ale bydlet stejně jako jejich rodiče. Co je pro mladé při výběru bytu nejdůležitější?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.08.2016 14:08 Stavba rodinných domů se od roku 2020 prodraží

Rok 2020 přinese změny ve výstavbě rodinných domů. Budou se stavět již jen domy s „téměř nulovou spotřebou energie“. Přísnější normy energetické náročnosti musí od letošního roku dodržovat již veřejné budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (89)
 
Spíše ano. (17)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (20)
 Celkem hlasovalo 156 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »