Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Daň z nemovitostí 2011: Termín se kvapem blíží

Autor: Petr Zámečník | 25.05.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Daň z nemovitostí 2011: Termín se kvapem blíží

Finanční úřady již rozeslaly složenky. Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jaké sankce hrozí při zpoždění? Leckoho také překvapí vyšší částka než v loňském roce. Co za zvýšením daně z nemovitostí stojí?

Termín pro zaplacení daně z nemovitostí se rychle blíží. Kdo nedoručí peníze finančnímu úřadu do 31. května 2011, vystavuje se sankcím. A zatímco daňové přiznání k dani z nemovitostí musí podávat pouze lidí, u nichž došlo ve vlastněných nemovitostech k nějaké změně, daň musí zaplatit všichni.

Složenky finančních úřadů již zaplnily schránky daňových poplatníků. Pokud vám nepřišla, raději se správce daně na výši daňové povinnosti přeptejte. Výsledná daň se mohla změnit (a k nelibosti mnohých poplatníků se tak mnohde i stalo). Sazba daně se sice zvyšovala na dvojnásobek pro většinu staveb již pro rok 2010, ale zůstává v platnosti nadále. Změnit se ale mohl místní koeficient obce.

Obec může vyhláškou stanovit "místní koeficient" ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Tímto koeficientem se následně násobí vypočítaná daňová povinnost. Krom toho obec může rozhodnout o zvýšení či snížení koeficientu podle velikosti obce - a to až o jednu velikostní kategorii nahoru nebo o dvě kategorie dolů. Ten se následně uplatňuje u daně ze staveb a ze stavebních pozemků.

Tabulka 1: Koeficienty podle velikosti obce

Počet obyvatel

Koeficient

od

do

0

1 000

1

1 001

6 000

1,4

6 001

10 000

1,6

10 001

25 000

2

25 001

50 000

2,5

50 001

a více*

3,5

Praha**

4,5

* a ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech.

* Praha může zvýšit koeficient na 5, což se též stalo.

Daň z pozemků se stanovuje na základě vyhláškou dané ceny. Ta se ale pro letošní rok neměnila, a tudíž u pozemků mohlo dojít ke zvýšení daně pouze na základě zvýšení místního koeficientu.

Nezaplatíte? Zaplatíte za to!

Neplatit daně se nevyplácí. O tom by mohli vyprávět dopadení z daňových kauz, kupříkladu s lehkými topnými oleji. U daně z nemovitostí nic podobného sice nehrozí, ale zaplatit se rozhodně vyplatí.

Finanční úřady mají dobrý přehled o tom, kdo má jakou daň platit - dokonce lepší než samotný daňový poplatník. V tom se liší daň z nemovitostí např. od daně z příjmů, u níž musí daňový poplatník přiznávat, kolik si vydělal. Finanční úřad má v tomto případě jen částečnou informaci od zaměstnavatelů ... a dalších reportujících subjektů, tedy od těch, které daňovému poplatníkovi vyplatili vyšší částky.

Při nezaplacení daně v termínu hrozí sankce ve výši REPO sazby ČNB zvýšené o 14 procentních bodů. Aktuální sankční úrok tak dosahuje 14,75 % ročně. Narozdíl od sankce za pozdní podání daňového přiznání, která dosahuje minimálně 500 Kč, se lze sankčnímu úroku vyhnout. Stačí daň doplatit dříve, než se sankce vyšplhá k 200 Kč. V takovém případě finanční úřad sankci nepředepíše.

Jak zaplatit daň z nemovitostí

Daň z nemovitostí je možné zaplatit stejně jako kteroukoli jinou daň třemi způsoby: složenkou, převodem z účtu, v hotovosti na pokladně finančního úřadu.

Daňové složenky, u nichž platba byla zdarma, byly zrušeny, a tak již platba složenkou nepředstavuje úsporu. Z toho důvodu finanční úřady očekávají nápor lidí, kteří budou chtít daňovou povinnost splnit hotovostní platbou. Proto budou prodlouženy otvírací hodiny finančních úřadů denně minimálně do 15:30 hodin, v pátek pak do 14. hodiny.

V případě platby složenkou doručenou z finančního úřadu stačí doplnit patřičnou částku z daňového výměru, který je součástí zásilky, a na kterékoli poště zaplatit. Při platbě z bankovního účtu je třeba doplnit správné identifikační údaje:

  • Předčíslí účtu pro daň z nemovitostí je 7755,
  • variabilní symbol je rodné číslo, IČ nebo DIČ (je-li přiděleno),
  • konstantní symbol je 1148 a
  • číslo účtu se liší podle finančního úřadu s kódem banky 0710 (ČNB).

Musím daň platit najednou?

Termín 31. května 2011 je závazný pro všechny, jejichž daňová povinnost nepřesahuje 5 000 Kč. Daňoví poplatníci s povinností vyšší si mohou platbu rozdělit do dvou splátek. Jejich termíny se budou lišit podle převažující činnosti:

1. splátka

  • 31. května 2011 pro poplatníky v nezemědělských činnostech,
  • 31. srpna 2011 pro poplatníky s převažující zemědělskou výrobou a chovem ryb.

Druhá splátka je pro všechny ve stejném termínu - 30. listopadu 2011.

Anketa

Platíte daň z nemovitostí?

Ano. (100)
 
Ne. (14)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 117 čtenářů

Daň z nemovitostí 2011: Termín se kvapem blíží >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »