Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Daň z nemovitostí 2011: Termín se kvapem blíží

Autor: Petr Zámečník | 25.05.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Daň z nemovitostí 2011: Termín se kvapem blíží

Finanční úřady již rozeslaly složenky. Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jaké sankce hrozí při zpoždění? Leckoho také překvapí vyšší částka než v loňském roce. Co za zvýšením daně z nemovitostí stojí?

Termín pro zaplacení daně z nemovitostí se rychle blíží. Kdo nedoručí peníze finančnímu úřadu do 31. května 2011, vystavuje se sankcím. A zatímco daňové přiznání k dani z nemovitostí musí podávat pouze lidí, u nichž došlo ve vlastněných nemovitostech k nějaké změně, daň musí zaplatit všichni.

Složenky finančních úřadů již zaplnily schránky daňových poplatníků. Pokud vám nepřišla, raději se správce daně na výši daňové povinnosti přeptejte. Výsledná daň se mohla změnit (a k nelibosti mnohých poplatníků se tak mnohde i stalo). Sazba daně se sice zvyšovala na dvojnásobek pro většinu staveb již pro rok 2010, ale zůstává v platnosti nadále. Změnit se ale mohl místní koeficient obce.

Obec může vyhláškou stanovit "místní koeficient" ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Tímto koeficientem se následně násobí vypočítaná daňová povinnost. Krom toho obec může rozhodnout o zvýšení či snížení koeficientu podle velikosti obce - a to až o jednu velikostní kategorii nahoru nebo o dvě kategorie dolů. Ten se následně uplatňuje u daně ze staveb a ze stavebních pozemků.

Tabulka 1: Koeficienty podle velikosti obce

Počet obyvatel

Koeficient

od

do

0

1 000

1

1 001

6 000

1,4

6 001

10 000

1,6

10 001

25 000

2

25 001

50 000

2,5

50 001

a více*

3,5

Praha**

4,5

* a ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech.

* Praha může zvýšit koeficient na 5, což se též stalo.

Daň z pozemků se stanovuje na základě vyhláškou dané ceny. Ta se ale pro letošní rok neměnila, a tudíž u pozemků mohlo dojít ke zvýšení daně pouze na základě zvýšení místního koeficientu.

Nezaplatíte? Zaplatíte za to!

Neplatit daně se nevyplácí. O tom by mohli vyprávět dopadení z daňových kauz, kupříkladu s lehkými topnými oleji. U daně z nemovitostí nic podobného sice nehrozí, ale zaplatit se rozhodně vyplatí.

Finanční úřady mají dobrý přehled o tom, kdo má jakou daň platit - dokonce lepší než samotný daňový poplatník. V tom se liší daň z nemovitostí např. od daně z příjmů, u níž musí daňový poplatník přiznávat, kolik si vydělal. Finanční úřad má v tomto případě jen částečnou informaci od zaměstnavatelů ... a dalších reportujících subjektů, tedy od těch, které daňovému poplatníkovi vyplatili vyšší částky.

Při nezaplacení daně v termínu hrozí sankce ve výši REPO sazby ČNB zvýšené o 14 procentních bodů. Aktuální sankční úrok tak dosahuje 14,75 % ročně. Narozdíl od sankce za pozdní podání daňového přiznání, která dosahuje minimálně 500 Kč, se lze sankčnímu úroku vyhnout. Stačí daň doplatit dříve, než se sankce vyšplhá k 200 Kč. V takovém případě finanční úřad sankci nepředepíše.

Jak zaplatit daň z nemovitostí

Daň z nemovitostí je možné zaplatit stejně jako kteroukoli jinou daň třemi způsoby: složenkou, převodem z účtu, v hotovosti na pokladně finančního úřadu.

Daňové složenky, u nichž platba byla zdarma, byly zrušeny, a tak již platba složenkou nepředstavuje úsporu. Z toho důvodu finanční úřady očekávají nápor lidí, kteří budou chtít daňovou povinnost splnit hotovostní platbou. Proto budou prodlouženy otvírací hodiny finančních úřadů denně minimálně do 15:30 hodin, v pátek pak do 14. hodiny.

V případě platby složenkou doručenou z finančního úřadu stačí doplnit patřičnou částku z daňového výměru, který je součástí zásilky, a na kterékoli poště zaplatit. Při platbě z bankovního účtu je třeba doplnit správné identifikační údaje:

  • Předčíslí účtu pro daň z nemovitostí je 7755,
  • variabilní symbol je rodné číslo, IČ nebo DIČ (je-li přiděleno),
  • konstantní symbol je 1148 a
  • číslo účtu se liší podle finančního úřadu s kódem banky 0710 (ČNB).

Musím daň platit najednou?

Termín 31. května 2011 je závazný pro všechny, jejichž daňová povinnost nepřesahuje 5 000 Kč. Daňoví poplatníci s povinností vyšší si mohou platbu rozdělit do dvou splátek. Jejich termíny se budou lišit podle převažující činnosti:

1. splátka

  • 31. května 2011 pro poplatníky v nezemědělských činnostech,
  • 31. srpna 2011 pro poplatníky s převažující zemědělskou výrobou a chovem ryb.

Druhá splátka je pro všechny ve stejném termínu - 30. listopadu 2011.

Anketa

Platíte daň z nemovitostí?

Ano. (100)
 
Ne. (14)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 117 čtenářů

Daň z nemovitostí 2011: Termín se kvapem blíží >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Zbyněk Drobiš | 28.07.2016 00:00 Odjíždíte na dlouhodobou dovolenou? Musíte to říci pronajímateli

Nový občanský zákoník vymezuje některé oznamovací povinnosti nájemce ve vztahu k jeho dlouhodobé nepřítomnosti v bytě. Jaké jsou tyto povinnosti a jaké zákonné sankce plynou nájemci z jejich porušení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.07.2016 12:18 Nový památkový zákon zkomplikuje život developerů

Nový zákon o ochraně památkového fondu by měl nahradit třicet let starý zákon od ledna 2018. Památkáři návrh na nová pravidla péče o památkově chráněné stavby vítají, developerům zásadním způsobem ovlivní práci.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.07.2016 11:22 Ekospol doplatil na taktiku prodeje bytů

Bez územního povolení nikdo nepostaví ani chatku. Taktika prodeje bytů bez tohoto klíčového povolení se nevyplatila developerovi EKOSPOL. Rezidenční projekty výstavby nabírají značné zpoždění a klienti začínají odstupovat od rezervačních smluv. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.07.2016 12:14 Soud zrušil stanovy bytového družstva, neodhlasovali je všichni členové

Zákon o obchodních korporacích vyžaduje souhlas všech členů bytového družstva, praxe je ale často jiná. Městský soud v Praze poprvé zrušil stanovy bytového družstva, protože je neodhlasovali všichni členové.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.07.2016 12:23 Majitelem bývalého kláštera na náměstí Republiky je slovenský miliardář

Účetní závěrka společnosti Eco-Invest ukázala, že bývalý klášter na pražském náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Milanovi Fil´ovi. Miliardář přitom vlastnictví oficiálně popíral.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1229)
 
Ne. (1501)
 
Nevím. (52)
 Celkem hlasovalo 2782 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »