Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Daň z nemovitostí: Je vyšší a termín se blíží!

Autor: Petr Zámečník | 18.05.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Daň z nemovitostí: Je vyšší a termín se blíží!

Finanční úřady rozesílají složenky s výměrem daně z nemovitostí. Suma k úhradě se zpravidla blíží dvojnásobku loňské platby. Může být ale i významně vyšší. O chybu se nejedná, částku je nezbytné uhradit. Do 31. května. Jak?

Částka uvedená na složence s výměrem daně z nemovitostí mohla překvapit nejednu domácnost. V letošním roce došlo ke zvýšení většiny sazeb daně na dvojnásobek. Výjimky ze zvýšení (a tedy ponechání loňské sazby) se dočkala pouze zemědělská půda a stavby určené pro "ostatní podnikatelské činnosti", u nichž byl již v loňském roce základ daně oproti bytům desetinásobný.

Termín pro úhradu složenek je k 31. květnu 2010. V letošním roce termín úhrady vychází na pondělí. Pokud budete daň platit převodem z účtu, je nezbytné peníze odeslat nejpozději v pátek 28. května 2010, aby byly na účet finančního úřadu připsány v den splatnosti daně. Podle novely zákona o platebním styku již není jako termín zaplacení daně stanoven den, kdy byly peníze odečteny z účtu plátce daně, ale den, kdy jsou připsány na účet finančního úřadu.

Při hotovostní platbě můžete zajít na pokladnu finančního úřadu v pondělí. Platbu je možné uskutečnit na pokladně libovolného finančního úřadu. Není tedy nutné navštívit místně příslušný finanční úřad, který se v případě daně z nemovitosti určuje podle místa, kde se nemovitost nachází, nikoli podle místa bydliště jejího majitele.

Jak zaplatit daň z nemovitosti?

Zřejmě nejsnazší možností úhrady daně z nemovitosti je zanést daňovou složenku na poštu a uhradit ji. Výhodou této metody je nulová cena za převod peněz, neboť za platbu daňovou složenkou se neplatí žádné poplatky. Nevýhodou bývají fronty spojené s termínem pro platbu daní.

Druhou možností je zaplatit daň v hotovosti na pokladně finančního úřadu. I v tomto případě se ale člověk pravděpodobně nevyhne frontám, ale i tento způsob platby je bezpoplatkový.

Při převodu z účtu je hlavní výhodou možnost zadání příkazu prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví kdykoli bez nutnosti navštívit budovu banky, pošty či finančního úřadu. Cena za platbu závisí na bance, u níž má plátce daně běžný účet, a pohybuje se od "zdarma" po řádově desetikorunu (podle zvoleného způsobu zadání platebního příkazu).¨

Údaje pro platbu převodem z účtu jsou shodné s údaji uvedenými na daňové složence. Jediný rozdíl je u "konstantního čísla", které by u bankovního převodu mělo být 1148 místo na složence předtištěného 1149.

Samotná platba je identifikována několika způsoby:

  • Předčíslí účtu sděluje finančnímu úřadu, jakou daň platíte. Pro daň z nemovitostí je předčíslí 7755.
  • Číslo účtu identifikuje konkrétní finanční úřad. Tím je finanční úřad místně příslušný lokalitě, v níž se nemovitosti nachází a může tak být odlišný od finančního úřadu pro platbu daně z příjmů. Kód banky je stejný pro všechny finanční úřady - 0710 (Česká národní banka)
  • Variabilním číslem se identifikuje plátce daně. Pokud má přidělené DIČ, použije ho jako variabilní číslo u platebního příkazu, pokud DIČ přidělené nemá, použije rodné číslo.
  • Konstantní číslo se liší podle způsobu platby: 1148 pro bankovní převod, 1149 pro platbu složenkou.

Jaké základy daně vzrostly

Daň z nemovitostí je v letošním roce vyšší než v loňském. Za zvýšením daní stojí hospodářská recese, přičemž jedním ze způsobů řešení souvisejícího výpadku příjmů obecních úřadů, kterým výnos daně z nemovitostí náleží, bylo zdvojnásobení většiny sazeb daně.

Tabulka: Vybrané sazby daně z nemovitostí v loňském a v letošním roce

 

Sazba daně

rok 2009

rok 2010

Obytné domy a byty

1 Kč/m2

2 Kč/m2

Chaty a chalupy

3 Kč/m2

6 Kč/m2

Samostatné garáže

4 Kč/m2

8 Kč/m2

Průmyslové apod. objekty

5 Kč/m2

10 Kč/m2

Kanceláře a služby

10 Kč/m2

10 Kč/m2

Stavební pozemky

1 Kč/m2

2 Kč/m2

Zastavěné plochy a nádvoří

0,1 Kč/m2

0,2 Kč/m2

Aby to nebylo málo, mohou obce ještě stanovit obecní vyhláškou místní koeficient, který může být 2, 3, 4 nebo 5. Výsledná daň tak může být nikoli dvojnásobná oproti loňskému roku, ale až desetinásobná v případě zavedení tohoto koeficientu v maximální výši.

Daň nemusí být zaplacena vždy celá

K 31. květnu 2010 musí být zaplacena daň z nemovitostí v celé výši pouze v případě, že je nižší než 5 tis. Kč. To je sice nejčastější případ, ale vlivem zvýšení v letošním roce se při současném zavedení místního koeficientu může nad tuto hranici dostat více plátců než v minulých letech.

Pokud daňová povinnost 5tisícové hranici překročí, může daňový poplatník zaplatit pouze 1. ze dvou splátek. Pokud navíc podniká v zemědělské výrobě a chovu ryb, nemusí platit ani tu - první zálohu musí uhradit až v úterý 31. srpna 2010.

TIP:

Doplatek (2. splátka) daně u všech poplatníků s daňovou povinností přesahující 5 tis. Kč ne následně nutné uhradit do úterý 30. listopadu 2010.

Anketa

Jak se vám zvýšila daň z nemovitostí?

Vůbec. (4)
 
Méně než 2x. (4)
 
2x až 3x. (36)
 
3x až 5x. (4)
 
Více než 5x. (1)
 
Nevím. (5)
 
Neplatím daň z nemovitostí. (17)
 Celkem hlasovalo 71 čtenářů

Daň z nemovitostí: Je vyšší a termín se blíží! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »