Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Daň z nemovitostí: Je vyšší a termín se blíží!

Autor: Petr Zámečník | 18.05.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Daň z nemovitostí: Je vyšší a termín se blíží!

Finanční úřady rozesílají složenky s výměrem daně z nemovitostí. Suma k úhradě se zpravidla blíží dvojnásobku loňské platby. Může být ale i významně vyšší. O chybu se nejedná, částku je nezbytné uhradit. Do 31. května. Jak?

Částka uvedená na složence s výměrem daně z nemovitostí mohla překvapit nejednu domácnost. V letošním roce došlo ke zvýšení většiny sazeb daně na dvojnásobek. Výjimky ze zvýšení (a tedy ponechání loňské sazby) se dočkala pouze zemědělská půda a stavby určené pro "ostatní podnikatelské činnosti", u nichž byl již v loňském roce základ daně oproti bytům desetinásobný.

Termín pro úhradu složenek je k 31. květnu 2010. V letošním roce termín úhrady vychází na pondělí. Pokud budete daň platit převodem z účtu, je nezbytné peníze odeslat nejpozději v pátek 28. května 2010, aby byly na účet finančního úřadu připsány v den splatnosti daně. Podle novely zákona o platebním styku již není jako termín zaplacení daně stanoven den, kdy byly peníze odečteny z účtu plátce daně, ale den, kdy jsou připsány na účet finančního úřadu.

Při hotovostní platbě můžete zajít na pokladnu finančního úřadu v pondělí. Platbu je možné uskutečnit na pokladně libovolného finančního úřadu. Není tedy nutné navštívit místně příslušný finanční úřad, který se v případě daně z nemovitosti určuje podle místa, kde se nemovitost nachází, nikoli podle místa bydliště jejího majitele.

Jak zaplatit daň z nemovitosti?

Zřejmě nejsnazší možností úhrady daně z nemovitosti je zanést daňovou složenku na poštu a uhradit ji. Výhodou této metody je nulová cena za převod peněz, neboť za platbu daňovou složenkou se neplatí žádné poplatky. Nevýhodou bývají fronty spojené s termínem pro platbu daní.

Druhou možností je zaplatit daň v hotovosti na pokladně finančního úřadu. I v tomto případě se ale člověk pravděpodobně nevyhne frontám, ale i tento způsob platby je bezpoplatkový.

Při převodu z účtu je hlavní výhodou možnost zadání příkazu prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví kdykoli bez nutnosti navštívit budovu banky, pošty či finančního úřadu. Cena za platbu závisí na bance, u níž má plátce daně běžný účet, a pohybuje se od "zdarma" po řádově desetikorunu (podle zvoleného způsobu zadání platebního příkazu).¨

Údaje pro platbu převodem z účtu jsou shodné s údaji uvedenými na daňové složence. Jediný rozdíl je u "konstantního čísla", které by u bankovního převodu mělo být 1148 místo na složence předtištěného 1149.

Samotná platba je identifikována několika způsoby:

  • Předčíslí účtu sděluje finančnímu úřadu, jakou daň platíte. Pro daň z nemovitostí je předčíslí 7755.
  • Číslo účtu identifikuje konkrétní finanční úřad. Tím je finanční úřad místně příslušný lokalitě, v níž se nemovitosti nachází a může tak být odlišný od finančního úřadu pro platbu daně z příjmů. Kód banky je stejný pro všechny finanční úřady - 0710 (Česká národní banka)
  • Variabilním číslem se identifikuje plátce daně. Pokud má přidělené DIČ, použije ho jako variabilní číslo u platebního příkazu, pokud DIČ přidělené nemá, použije rodné číslo.
  • Konstantní číslo se liší podle způsobu platby: 1148 pro bankovní převod, 1149 pro platbu složenkou.

Jaké základy daně vzrostly

Daň z nemovitostí je v letošním roce vyšší než v loňském. Za zvýšením daní stojí hospodářská recese, přičemž jedním ze způsobů řešení souvisejícího výpadku příjmů obecních úřadů, kterým výnos daně z nemovitostí náleží, bylo zdvojnásobení většiny sazeb daně.

Tabulka: Vybrané sazby daně z nemovitostí v loňském a v letošním roce

 

Sazba daně

rok 2009

rok 2010

Obytné domy a byty

1 Kč/m2

2 Kč/m2

Chaty a chalupy

3 Kč/m2

6 Kč/m2

Samostatné garáže

4 Kč/m2

8 Kč/m2

Průmyslové apod. objekty

5 Kč/m2

10 Kč/m2

Kanceláře a služby

10 Kč/m2

10 Kč/m2

Stavební pozemky

1 Kč/m2

2 Kč/m2

Zastavěné plochy a nádvoří

0,1 Kč/m2

0,2 Kč/m2

Aby to nebylo málo, mohou obce ještě stanovit obecní vyhláškou místní koeficient, který může být 2, 3, 4 nebo 5. Výsledná daň tak může být nikoli dvojnásobná oproti loňskému roku, ale až desetinásobná v případě zavedení tohoto koeficientu v maximální výši.

Daň nemusí být zaplacena vždy celá

K 31. květnu 2010 musí být zaplacena daň z nemovitostí v celé výši pouze v případě, že je nižší než 5 tis. Kč. To je sice nejčastější případ, ale vlivem zvýšení v letošním roce se při současném zavedení místního koeficientu může nad tuto hranici dostat více plátců než v minulých letech.

Pokud daňová povinnost 5tisícové hranici překročí, může daňový poplatník zaplatit pouze 1. ze dvou splátek. Pokud navíc podniká v zemědělské výrobě a chovu ryb, nemusí platit ani tu - první zálohu musí uhradit až v úterý 31. srpna 2010.

TIP:

Doplatek (2. splátka) daně u všech poplatníků s daňovou povinností přesahující 5 tis. Kč ne následně nutné uhradit do úterý 30. listopadu 2010.

Anketa

Jak se vám zvýšila daň z nemovitostí?

Vůbec. (4)
 
Méně než 2x. (4)
 
2x až 3x. (36)
 
3x až 5x. (4)
 
Více než 5x. (1)
 
Nevím. (5)
 
Neplatím daň z nemovitostí. (17)
 Celkem hlasovalo 71 čtenářů

Daň z nemovitostí: Je vyšší a termín se blíží! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.09.2016 00:00 Ceny bytů i pozemků rostou nejrychleji za pět let

Ceny bytů a pozemků vzrostly ve druhém čtvrtletí 2016 nejrychleji od roku 2010. Naopak se nepatrně zpomalil růst cen rodinných domů. Vyplývá to z aktuálního čtvrtletního HB Indexu Hypoteční banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 08.09.2016 00:00 Hypotéka pro studenty vstupuje na český trh

Téměř každý student musí řešit během studia bydlení. Nejsnazší variantou je kolej, na kterou ale nedosáhne každý. Proto se většina studentů uchyluje ke společnému pronájmu bytu. I když sní o vlastním bydlení, bez dostatečných příjmů na něj nedosáhnou. První banka ale přichází s nabídkou hypotéky pro studenty. Je studentská hypotéka opravdu pro studenty? Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 23.09.2016 03:11

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.09.2016 14:45 Kupujete byt? Dejte pozor na zajíce v pytli

Vysoká poptávka po novostavbách, ale i nemovitostech po prvním majiteli zapříčiňuje, že dobře postavené nemovitosti jsou velmi obtížně sehnatelné. Realitním kancelářím zbývají již jen ležáky a noví majitelé si musejí dát větší pozor na skryté vady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 13:56 Wüstenrot má nového tiskového mluvčího

Jiří Janeček se stal od 15. září novým tiskovým mluvčím finanční skupiny Wüstenrot. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.09.2016 10:54 České reality začínají ovládat firmy ze zámoří

Noví investoři přicházejí do České republiky kupovat nemovitosti především z Austrálie a Jihoafrické republiky. Jejich zájem je jsou podnikatelské nemovitosti jako jsou obchodní centra, či kanceláře. V realitách nemají problém utrácet miliardy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (232)
 
Spíše ano. (41)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 354 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »