Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Daň z nemovitostí: Je vyšší a termín se blíží!

Autor: Petr Zámečník | 18.05.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Daň z nemovitostí: Je vyšší a termín se blíží!

Finanční úřady rozesílají složenky s výměrem daně z nemovitostí. Suma k úhradě se zpravidla blíží dvojnásobku loňské platby. Může být ale i významně vyšší. O chybu se nejedná, částku je nezbytné uhradit. Do 31. května. Jak?

Částka uvedená na složence s výměrem daně z nemovitostí mohla překvapit nejednu domácnost. V letošním roce došlo ke zvýšení většiny sazeb daně na dvojnásobek. Výjimky ze zvýšení (a tedy ponechání loňské sazby) se dočkala pouze zemědělská půda a stavby určené pro "ostatní podnikatelské činnosti", u nichž byl již v loňském roce základ daně oproti bytům desetinásobný.

Termín pro úhradu složenek je k 31. květnu 2010. V letošním roce termín úhrady vychází na pondělí. Pokud budete daň platit převodem z účtu, je nezbytné peníze odeslat nejpozději v pátek 28. května 2010, aby byly na účet finančního úřadu připsány v den splatnosti daně. Podle novely zákona o platebním styku již není jako termín zaplacení daně stanoven den, kdy byly peníze odečteny z účtu plátce daně, ale den, kdy jsou připsány na účet finančního úřadu.

Při hotovostní platbě můžete zajít na pokladnu finančního úřadu v pondělí. Platbu je možné uskutečnit na pokladně libovolného finančního úřadu. Není tedy nutné navštívit místně příslušný finanční úřad, který se v případě daně z nemovitosti určuje podle místa, kde se nemovitost nachází, nikoli podle místa bydliště jejího majitele.

Jak zaplatit daň z nemovitosti?

Zřejmě nejsnazší možností úhrady daně z nemovitosti je zanést daňovou složenku na poštu a uhradit ji. Výhodou této metody je nulová cena za převod peněz, neboť za platbu daňovou složenkou se neplatí žádné poplatky. Nevýhodou bývají fronty spojené s termínem pro platbu daní.

Druhou možností je zaplatit daň v hotovosti na pokladně finančního úřadu. I v tomto případě se ale člověk pravděpodobně nevyhne frontám, ale i tento způsob platby je bezpoplatkový.

Při převodu z účtu je hlavní výhodou možnost zadání příkazu prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví kdykoli bez nutnosti navštívit budovu banky, pošty či finančního úřadu. Cena za platbu závisí na bance, u níž má plátce daně běžný účet, a pohybuje se od "zdarma" po řádově desetikorunu (podle zvoleného způsobu zadání platebního příkazu).¨

Údaje pro platbu převodem z účtu jsou shodné s údaji uvedenými na daňové složence. Jediný rozdíl je u "konstantního čísla", které by u bankovního převodu mělo být 1148 místo na složence předtištěného 1149.

Samotná platba je identifikována několika způsoby:

  • Předčíslí účtu sděluje finančnímu úřadu, jakou daň platíte. Pro daň z nemovitostí je předčíslí 7755.
  • Číslo účtu identifikuje konkrétní finanční úřad. Tím je finanční úřad místně příslušný lokalitě, v níž se nemovitosti nachází a může tak být odlišný od finančního úřadu pro platbu daně z příjmů. Kód banky je stejný pro všechny finanční úřady - 0710 (Česká národní banka)
  • Variabilním číslem se identifikuje plátce daně. Pokud má přidělené DIČ, použije ho jako variabilní číslo u platebního příkazu, pokud DIČ přidělené nemá, použije rodné číslo.
  • Konstantní číslo se liší podle způsobu platby: 1148 pro bankovní převod, 1149 pro platbu složenkou.

Jaké základy daně vzrostly

Daň z nemovitostí je v letošním roce vyšší než v loňském. Za zvýšením daní stojí hospodářská recese, přičemž jedním ze způsobů řešení souvisejícího výpadku příjmů obecních úřadů, kterým výnos daně z nemovitostí náleží, bylo zdvojnásobení většiny sazeb daně.

Tabulka: Vybrané sazby daně z nemovitostí v loňském a v letošním roce

 

Sazba daně

rok 2009

rok 2010

Obytné domy a byty

1 Kč/m2

2 Kč/m2

Chaty a chalupy

3 Kč/m2

6 Kč/m2

Samostatné garáže

4 Kč/m2

8 Kč/m2

Průmyslové apod. objekty

5 Kč/m2

10 Kč/m2

Kanceláře a služby

10 Kč/m2

10 Kč/m2

Stavební pozemky

1 Kč/m2

2 Kč/m2

Zastavěné plochy a nádvoří

0,1 Kč/m2

0,2 Kč/m2

Aby to nebylo málo, mohou obce ještě stanovit obecní vyhláškou místní koeficient, který může být 2, 3, 4 nebo 5. Výsledná daň tak může být nikoli dvojnásobná oproti loňskému roku, ale až desetinásobná v případě zavedení tohoto koeficientu v maximální výši.

Daň nemusí být zaplacena vždy celá

K 31. květnu 2010 musí být zaplacena daň z nemovitostí v celé výši pouze v případě, že je nižší než 5 tis. Kč. To je sice nejčastější případ, ale vlivem zvýšení v letošním roce se při současném zavedení místního koeficientu může nad tuto hranici dostat více plátců než v minulých letech.

Pokud daňová povinnost 5tisícové hranici překročí, může daňový poplatník zaplatit pouze 1. ze dvou splátek. Pokud navíc podniká v zemědělské výrobě a chovu ryb, nemusí platit ani tu - první zálohu musí uhradit až v úterý 31. srpna 2010.

TIP:

Doplatek (2. splátka) daně u všech poplatníků s daňovou povinností přesahující 5 tis. Kč ne následně nutné uhradit do úterý 30. listopadu 2010.

Anketa

Jak se vám zvýšila daň z nemovitostí?

Vůbec. (4)
 
Méně než 2x. (4)
 
2x až 3x. (36)
 
3x až 5x. (4)
 
Více než 5x. (1)
 
Nevím. (5)
 
Neplatím daň z nemovitostí. (17)
 Celkem hlasovalo 71 čtenářů

Daň z nemovitostí: Je vyšší a termín se blíží! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 26.08.2016 10:29

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.08.2016 13:40 Na pražském nábřeží vyroste ruské kolo

Společnost Timsbury Capital může na Praze 5 postavit ruské kolo. Vedení města stvrdilo podpisem pronájem pozemku na Hořejším nábřeží. Firma ale ještě nemá vyhráno, musí do konce roku 2017 získat kromě jiných i souhlas od památkářů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (110)
 
Spíše ano. (18)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (21)
 Celkem hlasovalo 179 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »