Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Developeři "fixlují" čísla prodejů

Autor: Petr Zámečník | 01.07.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Developeři "fixlují" čísla prodejů

Trh s novými byty v Praze mírně oživil. V prvním pololetí ubylo ležáků a snížil se i počet volných bytů v nabídce. Přitom celkový počet bytů v nabízených projektech vzrostl. Na prodejích se projevily i diskuse o zvýšení DPH... a "kreativita" zveřejňovaných čísel.

Nových bytů v nabídkách developerů v 1. pololetí 2011 přibylo. Za uplynulých šest měsíců počet nabízených bytů stoupl z lednových 10 649 na červnových 11 697, tedy o více než tisíc bytů. Zároveň poklesl počet volných bytů (ze 7 058 na 6 842) i počet "ležáků" (z 2 722 na 2 654). Vyplývá to z analýzy trhu developerské společnosti Trigema.

Na počtu volných a prodaných bytů se ale projevuje i "kreativita" čísel. "Ze 190 projektů, které byly v prodeji po celý půlrok, jich 161 nezaznamenalo žádné nadměrné výkyvy v počtu nabízených bytů. U zbylých 29 docházelo k pozoruhodným skokovým změnám oběma směry. Zde lze usuzovat na aktivní tvůrčí práci developerů s prezentovanými čísly," uvádí Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Trigema.

Prodej nových bytů ovlivnily do značné míry též diskuse o zvýšení daně z přidané hodnoty. Zejména v březnu a dubnu, kdy vláda připravovala jednorázové zdvojnásobení sazby daně pro stavební práce - ze současných 10 % na 20 %, vylétly měsíční prodeje přibližně o třetinu vzhledem k ostatním měsícům.V červnu se začalo projevovat léto s tradičním ochlazením realitního trhu.

Tabulka: Prodej nových bytů po měsících

Měsíc

Prodej

Leden

184

Únor

274

Březen

347

Duben

349

Květen

246

Červen

184

Zdroj: Analýza trhu Trigema

Na prodeji bytů se pochopitelně nepodepsaly pouze diskuse o zvýšení daně z přidané hodnoty nejprve na 20 % od příštího roku a následně schválené 14 % od příštího a 17,5 % od popříštího roku.

V letošním roce se sešlo několik okolností podporujících poptávku. V prvé řadě loňské a předloňské nízké prodeje znamenaly především odložení nákupu vlastnického bydlení na příznivější období. To nyní navzdory řecké krizi nastává - přinejmenším v představách kupujících. Hospodářská recese a s ní související nejistota zaměstnání, snížení příjmů a nezaměstnanost pomalu ustupují. Zároveň developeři potřebují prodávat - a tak snižují ceny alespoň "v akcích".

Na rostoucí poptávku po bytech zareagovaly též banky. Soupeření o klienty přerostlo pomalu v cenovou válku a úrokové sazby hypoték poklesly meziročně o 88 bazických bodů. V průměru měřeném Fincentrum Hypoindexem se v květnu ustálily na 4,24 % - a nejnovější signály naznačují, že by ještě o něco mohly poklesnout. Významní hráči i v červnu pokračovali ve snižování nabídkových cen, což se promítne do úrokových sazeb skutečně poskytnutých hypoték.

Tip: Databáze Fincentrum Hypoindexu - úrokové sazby, objemy, počty hypoték a další

Nové pražské byty se nejvíce prodávaly na Stodůlkách (165 za letošní rok). Je to dáno zejména největším počtem projektů a bytů, které se v dané lokalitě nachází, ale vliv mělo i snížení cen. Mezi dalšími lokalitami se umístil Zličín (77), Prosek (69) a Libeň (61).

Jak se bude developerský trh vyvíjet dál? Ceny stavebních prací zlevnily. To snižuje developerům náklady a již nyní se novější projekty prodávají levněji než projekty dokončené před dvěma lety. V nákladové straně ale již příliš velký prostor zřejmě nebude - a pokud ano, hrozí (další) snížení kvality. Ta se již dnes napříč developerskými společnostmi významně liší.

Na straně poptávky je Praha jediný region, kde přibývá obyvatel. Lidé z ostatních částí České republiky přijíždí hledat do Prahy práci, a tím zvyšují poptávku po bydlení - ať již nájemním, či vlastnickém. To je ale víceméně jediný faktor, působící ve prospěch růstu cen bytů.

Přestože úroveň výdajů na bydlení je již nyní srovnatelná s evropskými zeměmi, ceny nemovitostí zůstávají v porovnání s příjmem vyšší. Zahraniční poptávka po bytech v Praze již pravděpodobně vyprchala, neboť již nepředstavuje příležitost k rychlému výdělku jako v 90. letech minulého století, a tak z této strany růst cen také není na obzoru.

Do hry o nižší ceny se zapojují i demografické faktory. Populačně silné ročníky "Husákových dětí" již bydlí ve vlastním, nebo si vlastní bydlení nemohou finančně dovolit, a nastupující generace dospívajících je početně slabší. Růst porodnosti se stal otázkou teprve několika nedávných let, a na "silnější" ročníky si tak budou muset developeři tak 15 - 20 let počkat.

Anketa

Jsou byty a domy v Česku drahé?

Ano. (458)
 
Ne. (45)
 
Jak kde. (48)
 Celkem hlasovalo 551 čtenářů

Developeři "fixlují" čísla prodejů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »