Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Developeři se na aukci opět „předvedli“

Autor: Daniel Kuchta | 01.06.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 6 komentářů
Developeři se na aukci opět „předvedli“

Vypadalo to zajímavě. Developeři dají do aukce své byty a zájemci na základě své poptávky určí reálnou cenu nemovitosti, za níž jsou ochotni ji koupit. Developerská společnost zjistí, jaké jsou preference kupujících, a klienti zase mohou získat byt za cenu, která je nižší než v katalogu. Takhle to ale v Čechách bohužel nefunguje.

Developerské společnosti se již podruhé v krátké době předvedly, jak si představují seriózní jednání s klientem. Druhá aukce bytů, kterou organizovaly realitní kanceláře Gavlas a Professionals, dopadly prakticky stejným fiaskem jako ta první. Jediným rozdílem bylo, že na první aukci lákali developeři klienty 60% slevami, nyní to bylo „pouze“ 40 %. V obou případech se však ukázalo, že jde o pouhý laciný marketingový trik, který nemá s realitou moc společného.

Slevy od developerů jsou jen pohádkou

Již první aukce skončila pro mnohé klienty rozčarováním nad tím, že developerské firma, s níž podepsali rezervační smlouvu na vydraženou nemovitost, odstoupila od smlouvy. Důvodem byla nižší cena, než si společnost představovala, a to i přesto, že v některých případech byla konečná cena dvojnásobně vyšší, než cena vyvolávací. Na aukci, která proběhla minulý týden, byla situace podobná. Klienti sice vydraží nemovitost za určitou sumu, nakonec ale musí jednat s developerem o tom, za jakou sumu jim společnost danou nemovitost skutečně prodá. A často jim ji zkrátka developer neprodal.

Společnosti nabízející nemovitosti zřejmě předpokládaly, že dražitele opijí rohlíkem ve formě slev „až 40 %“, a když už je na aukci dotáhnou, lidé nakonec přistoupí i za vyšší cenu, než jakou si vyjednali při licitování. Nebo zkrátka počítaly s tím, že se kupci o nemovitosti poperou takovým způsobem, že překonávání limitních cen nebude problém. Bohužel se nevyplnilo ani jedno, ani druhé a teď je na světě blamáž.

Osobně se divím také kupujícím, kteří na takovou aukci jdou. Jejich počet byl každopádně nižší než v první aukci, dokonce více než o polovinu. I zde je pravděpodobně vysvětlení jednoduché, většinu účastníků tvořili zástupci jiných realitních kanceláří a developerů, kteří si prostě přišli obhlédnout konkurenci. Jinak si pohnutky těch, kteří by přišli na aukci, kde developeři odmítnout prodat polovinu vydražených bytů, nedokážu vysvětlit.

Přečíst musíš, podepsat můžeš

Určitý podíl viny na nedorozumění mají i potenciální klienti, resp. dražitelé, kteří si předem nezjistili podmínky aukce. Zejména když nešlo o první aukci organizovanou zmiňovanými společnostmi a podmínky byly prakticky stejné. Je to jako s podpisem jakékoli smlouvy. Předtím, než něco podepíšeme, měli bychom si zjistit, jaké jsou podmínky a případné nesrovnalosti se pokusit vyřešit ještě předtím, než dojde k nedorozumění.

Nemalou vinu na tomto humbuku pak mají také organizátoři aukce. Ti sice velmi rádi propagují skutečnost, že developerské společnosti nabízejí byty do aukce se slevou blížící se polovině katalogové sumy, ale minimální cenu, za níž jsou developeři ochotni svou nemovitost prodat, již taktně zamlčí.

Samotní organizátoři přiznávají, že nízké vyvolávací ceny jsou marketingovým tahem, který má přilákat lidi. Pak by ale měl organizátor myslet také na to, aby byly podmínky aukce jasně stanoveny (i s minimálními cenami developerů) a aby měli všichni účastníci dostatek času na jejich detailní prostudování. Zejména když lidi nalákali na něco, co není úplně pravdou. Při první aukci dokonce lidé neměli na prostudování aukčních podmínek příliš mnoho času, protože zájemců přišlo více, než organizátor očekával. A tak bylo detailní přečtení a nalezení všech chytáků trochu problém.

Organizátor nicméně argumentuje tím, že v zahraničí, kde jsou aukce nemovitostí běžnější, se vyvolávací cena vůbec neurčuje. Proč tedy byla vyvolávací cena u nás tím největším tahákem, je poněkud otázkou. A proč nebyli kupující o existenci limitních cen a jejich výše obeznámeni s dostatečným předstihem, ale až po aukci? To ví jen pořadatel.

Nejsme připraveni?

Pak je to už asi jen tím, že „český trh na to není přiipraven,“ jak se vyjádřil Pavel Rejchrt, předseda představenstva společnosti Finep Holding pro Hospodářské noviny. Ano, český trh na to skutečně není připraven, i když je to skutečně s podivem. Lidé už by si konečně měli zvyknout na to, že ve většině případů dnes zkrátka nedostanou to, za co si zaplatí (je jedno, jestli jde o produkty, nebo služby) a sliby o nízké ceně a zároveň uspokojivé kvalitě z reklamních letáků a prospektů nebudou realitou. A nejspíše si již zvykají a berou to s dostatečným humorem, což dokazuje také příspěvek jednoho čtenáře v diskusi pod článkem na webu Hospodářských novin: „Prodám staré vytahané tepláky, za cenu tak kolem 2000. Obávám se ale, že trh na to není dostatečně připraven.“ K tomu není co dodat.

Situace na aukci bytů je odrazem celého realitního trhu v ČR, kdy developerské společnosti nejsou ochotny, i přes nezájem lidí o koupi nemovitostí za přemrštěné ceny byty a domy kupovat, razantněji snížit jejich ceny. Raději pozastaví plánované projekty nebo budou dokola opakovat fráze o zotavení trhu a očekávaném růstu cen v nejbližších měsících. Nebo prostě budou hledat různé způsoby, jak potenciální klienty nalákat na sliby o nižších cenách, které se nakonec ukážou liché. Nevím, jestli je tento způsob úplně ideální, ale podle reakcí účastníků prvních (posledních?) dvou aukcí to nebude to pravé ořechové.

Developeři se na aukci opět „předvedli“ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

RE: RE: Zkratka a dobre Nox | 02.06.2010 17:59
RE: Zkratka a dobre selskyrozum | 01.06.2010 18:12
RE: Zkratka a dobre dany | 01.06.2010 17:46
Zkratka a dobre Nox | 01.06.2010 16:58
RE: ceny x nájemné pristana | 01.06.2010 12:11

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 13.07.2016 14:37

Zbyněk Drobiš | 08.07.2016 00:00 Kolik osob může žít v nájemním bytě?

Nový občanský zákoník upravuje problematiku počtu osob žijících v bytě, a to stanovením jednotlivých práv a povinností nájemce a pronajímatele. Pojďme se blíže zaměřit na tuto zákonnou úpravu k lepší znalosti nájemního práva. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.07.2016 12:23 Majitelem bývalého kláštera na náměstí Republiky je slovenský miliardář

Účetní závěrka společnosti Eco-Invest ukázala, že bývalý klášter na pražském náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Milanovi Fil´ovi. Miliardář přitom vlastnictví oficiálně popíral.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.07.2016 13:16 Na čtrnácti místech Prahy vyrostou mrakodrapy

Ve čtrnácti lokalitách v Praze vyrostou mrakodrapy až s 27 podlažími. S výstavbou mrakodrapů na Roztylech, Chodově, Rohanském ostrově, ve Vysočanech či Libni počítá návrh nového metropolitního územního plánu Prahy, který by měl platit od roku 2020. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.07.2016 13:00 AirBnB se zaměří na byznysmeny

Ubytovací platforma AirBnB rozšiřuje své pole působnosti, připravuje web pro byznysmeny. Platforma navíc začala ve Spojených státech nabízet ubytování v soukromých bytech firemním klientům přes cestovní agentury.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.07.2016 12:59 Metrostav míří před soud kvůli šizení stavebních prací

Jedna z největších stavebních společností v České republice Metrostav čelí obžalobě z šizení některých stavebních prací při opravě hotelu Bohemia v Chrudimi. Pracovníci společnosti se měli údajně pokusit o dotační podvod za desítky milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1191)
 
Ne. (1488)
 
Nevím. (49)
 Celkem hlasovalo 2728 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 08.07.2016 00:00 Kolik osob může žít v nájemním bytě?

Nový občanský zákoník upravuje problematiku počtu osob žijících v bytě, a to stanovením jednotlivých práv a povinností nájemce a pronajímatele. Pojďme se blíže zaměřit na tuto zákonnou úpravu k lepší znalosti nájemního práva. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »