Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Developeři se na aukci opět „předvedli“

Autor: Daniel Kuchta | 01.06.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 6 komentářů
Developeři se na aukci opět „předvedli“

Vypadalo to zajímavě. Developeři dají do aukce své byty a zájemci na základě své poptávky určí reálnou cenu nemovitosti, za níž jsou ochotni ji koupit. Developerská společnost zjistí, jaké jsou preference kupujících, a klienti zase mohou získat byt za cenu, která je nižší než v katalogu. Takhle to ale v Čechách bohužel nefunguje.

Developerské společnosti se již podruhé v krátké době předvedly, jak si představují seriózní jednání s klientem. Druhá aukce bytů, kterou organizovaly realitní kanceláře Gavlas a Professionals, dopadly prakticky stejným fiaskem jako ta první. Jediným rozdílem bylo, že na první aukci lákali developeři klienty 60% slevami, nyní to bylo „pouze“ 40 %. V obou případech se však ukázalo, že jde o pouhý laciný marketingový trik, který nemá s realitou moc společného.

Slevy od developerů jsou jen pohádkou

Již první aukce skončila pro mnohé klienty rozčarováním nad tím, že developerské firma, s níž podepsali rezervační smlouvu na vydraženou nemovitost, odstoupila od smlouvy. Důvodem byla nižší cena, než si společnost představovala, a to i přesto, že v některých případech byla konečná cena dvojnásobně vyšší, než cena vyvolávací. Na aukci, která proběhla minulý týden, byla situace podobná. Klienti sice vydraží nemovitost za určitou sumu, nakonec ale musí jednat s developerem o tom, za jakou sumu jim společnost danou nemovitost skutečně prodá. A často jim ji zkrátka developer neprodal.

Společnosti nabízející nemovitosti zřejmě předpokládaly, že dražitele opijí rohlíkem ve formě slev „až 40 %“, a když už je na aukci dotáhnou, lidé nakonec přistoupí i za vyšší cenu, než jakou si vyjednali při licitování. Nebo zkrátka počítaly s tím, že se kupci o nemovitosti poperou takovým způsobem, že překonávání limitních cen nebude problém. Bohužel se nevyplnilo ani jedno, ani druhé a teď je na světě blamáž.

Osobně se divím také kupujícím, kteří na takovou aukci jdou. Jejich počet byl každopádně nižší než v první aukci, dokonce více než o polovinu. I zde je pravděpodobně vysvětlení jednoduché, většinu účastníků tvořili zástupci jiných realitních kanceláří a developerů, kteří si prostě přišli obhlédnout konkurenci. Jinak si pohnutky těch, kteří by přišli na aukci, kde developeři odmítnout prodat polovinu vydražených bytů, nedokážu vysvětlit.

Přečíst musíš, podepsat můžeš

Určitý podíl viny na nedorozumění mají i potenciální klienti, resp. dražitelé, kteří si předem nezjistili podmínky aukce. Zejména když nešlo o první aukci organizovanou zmiňovanými společnostmi a podmínky byly prakticky stejné. Je to jako s podpisem jakékoli smlouvy. Předtím, než něco podepíšeme, měli bychom si zjistit, jaké jsou podmínky a případné nesrovnalosti se pokusit vyřešit ještě předtím, než dojde k nedorozumění.

Nemalou vinu na tomto humbuku pak mají také organizátoři aukce. Ti sice velmi rádi propagují skutečnost, že developerské společnosti nabízejí byty do aukce se slevou blížící se polovině katalogové sumy, ale minimální cenu, za níž jsou developeři ochotni svou nemovitost prodat, již taktně zamlčí.

Samotní organizátoři přiznávají, že nízké vyvolávací ceny jsou marketingovým tahem, který má přilákat lidi. Pak by ale měl organizátor myslet také na to, aby byly podmínky aukce jasně stanoveny (i s minimálními cenami developerů) a aby měli všichni účastníci dostatek času na jejich detailní prostudování. Zejména když lidi nalákali na něco, co není úplně pravdou. Při první aukci dokonce lidé neměli na prostudování aukčních podmínek příliš mnoho času, protože zájemců přišlo více, než organizátor očekával. A tak bylo detailní přečtení a nalezení všech chytáků trochu problém.

Organizátor nicméně argumentuje tím, že v zahraničí, kde jsou aukce nemovitostí běžnější, se vyvolávací cena vůbec neurčuje. Proč tedy byla vyvolávací cena u nás tím největším tahákem, je poněkud otázkou. A proč nebyli kupující o existenci limitních cen a jejich výše obeznámeni s dostatečným předstihem, ale až po aukci? To ví jen pořadatel.

Nejsme připraveni?

Pak je to už asi jen tím, že „český trh na to není přiipraven,“ jak se vyjádřil Pavel Rejchrt, předseda představenstva společnosti Finep Holding pro Hospodářské noviny. Ano, český trh na to skutečně není připraven, i když je to skutečně s podivem. Lidé už by si konečně měli zvyknout na to, že ve většině případů dnes zkrátka nedostanou to, za co si zaplatí (je jedno, jestli jde o produkty, nebo služby) a sliby o nízké ceně a zároveň uspokojivé kvalitě z reklamních letáků a prospektů nebudou realitou. A nejspíše si již zvykají a berou to s dostatečným humorem, což dokazuje také příspěvek jednoho čtenáře v diskusi pod článkem na webu Hospodářských novin: „Prodám staré vytahané tepláky, za cenu tak kolem 2000. Obávám se ale, že trh na to není dostatečně připraven.“ K tomu není co dodat.

Situace na aukci bytů je odrazem celého realitního trhu v ČR, kdy developerské společnosti nejsou ochotny, i přes nezájem lidí o koupi nemovitostí za přemrštěné ceny byty a domy kupovat, razantněji snížit jejich ceny. Raději pozastaví plánované projekty nebo budou dokola opakovat fráze o zotavení trhu a očekávaném růstu cen v nejbližších měsících. Nebo prostě budou hledat různé způsoby, jak potenciální klienty nalákat na sliby o nižších cenách, které se nakonec ukážou liché. Nevím, jestli je tento způsob úplně ideální, ale podle reakcí účastníků prvních (posledních?) dvou aukcí to nebude to pravé ořechové.

Developeři se na aukci opět „předvedli“ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

RE: RE: Zkratka a dobre Nox | 02.06.2010 17:59
RE: Zkratka a dobre selskyrozum | 01.06.2010 18:12
RE: Zkratka a dobre dany | 01.06.2010 17:46
Zkratka a dobre Nox | 01.06.2010 16:58
RE: ceny x nájemné pristana | 01.06.2010 12:11

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.09.2016 00:00 Ceny bytů i pozemků rostou nejrychleji za pět let

Ceny bytů a pozemků vzrostly ve druhém čtvrtletí 2016 nejrychleji od roku 2010. Naopak se nepatrně zpomalil růst cen rodinných domů. Vyplývá to z aktuálního čtvrtletního HB Indexu Hypoteční banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 08.09.2016 00:00 Hypotéka pro studenty vstupuje na český trh

Téměř každý student musí řešit během studia bydlení. Nejsnazší variantou je kolej, na kterou ale nedosáhne každý. Proto se většina studentů uchyluje ke společnému pronájmu bytu. I když sní o vlastním bydlení, bez dostatečných příjmů na něj nedosáhnou. První banka ale přichází s nabídkou hypotéky pro studenty. Je studentská hypotéka opravdu pro studenty? Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 23.09.2016 03:11

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.09.2016 14:45 Kupujete byt? Dejte pozor na zajíce v pytli

Vysoká poptávka po novostavbách, ale i nemovitostech po prvním majiteli zapříčiňuje, že dobře postavené nemovitosti jsou velmi obtížně sehnatelné. Realitním kancelářím zbývají již jen ležáky a noví majitelé si musejí dát větší pozor na skryté vady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 13:56 Wüstenrot má nového tiskového mluvčího

Jiří Janeček se stal od 15. září novým tiskovým mluvčím finanční skupiny Wüstenrot. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.09.2016 10:54 České reality začínají ovládat firmy ze zámoří

Noví investoři přicházejí do České republiky kupovat nemovitosti především z Austrálie a Jihoafrické republiky. Jejich zájem je jsou podnikatelské nemovitosti jako jsou obchodní centra, či kanceláře. V realitách nemají problém utrácet miliardy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (233)
 
Spíše ano. (41)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 355 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »