Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Developeři staví celá města

Autor: Luboš Svačina | 10.04.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Developeři staví celá města

Česká republika registruje změnu v přístupu a plánování developerských projektů. Do popředí se začínají dostávat koncepční řešení na výstavbu či přestavbu celých čtvrtí. Které to jsou?

Co je to City Development?

Podstata City Developmentu spočívá v konceptuálním zpracování architektonického řešení nové výstavby, nebo nejlépe rekultivace, celých městských čtvrtí.

Podstatným přínosem řešení přeměny území formou City Developmentu, oproti jednorázovým realizacím developerských projektů (bytové domy, kancelářské objekty, nákupní a zábavní centra), je skutečnost, že fázi realizace nejprve předchází podrobné prostorové rozvržení celého projektu zohledňující charakter krajiny a vlastnosti pozemku určeného pro výstavbu, a to i s ohledem na co možná největší soulad a návaznost na existující zástavbu v místě realizace. Přičemž důraz při zpracování tzv. urbanistické studie by měl být kladen na budoucí komfort života obyvatel (dopravní dostupnost, místa pro setkávání lidí a relaxaci) a občanskou vybavenost nově vznikajících čtvrtí (dostupnost alespoň základních služeb - školy, zdravotnických zařízení, sportovišť, obchodů a restaurací). .

Teprve v druhé fázi dochází k architektonickému řešení projektu, kdy připravená plocha dostane svou „tvář“. Bezpodmínečným předpokladem úspěšné realizace projektů podobných rozměrů je spolupráce s místními úřady, s kterými by měl developer konzultovat navrhovaná řešení, tak aby projekt zapadal co nejvíce do územního plánu městské části a do konceptu rozvoje území (na obrázku strategický plán rozvoje Prahy). 

Realizace může probíhat buď na novém nezastavěném území, nicméně pro město nejpřínosnější jsou projekty vznikající na místě nefunkčních a zchátralých průmyslových objektů, přístavních doků a skladišť, které dříve stály na okraji měst, avšak postupem času se staly „mrtvým místem" uvnitř rozrůstajících se měst.

V České republice již bylo realizováno nebo je z velké části dokončeno několik projektů na bázi City Developmentu například na Smíchově a v Karlíně (součástí karlínského projektu je budova Amazon Court, která získala mezinárodní ocenění MIPIM Architectural Review “Future Project” Award 2008).

Nicméně aktuálně prezentované projekty svými rozměry překračují dosavadní hranice, přičemž nejvíce projektů je plánováno na území hlavního města. Zajímavé jsou však projekty i v dalších městech České republiky.

Konkrétní projekty

Na Praze 5 v blízkosti stanice metra Stodůlky plánuje výstavbu nové městské čtvrti Západní město developerská společnost FINEP. Projekt bude mít několik fází, přičemž v první fázi by měly vzniknout kancelářské prostory a dvě obytné čtvrti. Nová čtvrť vznikne "na zelené louce" o celkové rozloze 375 000 m2. Dokončení projektu je plánováno na rok 2012.

V březnu otevřela nedaleko metra Vysočanská společnost CPI nové hotelové, kongresové a obchodní centrum Galerie Fénix , které je součásti projektu Nové Vysočany. Projektu se dále účastní developerská společnost Codeco, která v rámci další fáze počítá s výstavbou budov Kolben Cube a Kolben Tower. Společnost FINEP zde připravuje rezidenční čtvrť Nová Harfa. Místem realizace Nových Vysočan jsou bývalé průmyslové objekty v pražských Vysočanech a okolí parku Rokytka. 


Obří revitalizační projekt ve vnitřní části Prahy plánuje developerská společnost Orco v místě kolem bývalého nádraží Praha – Bubny. Na území o rozloze 1,2 milionů m2, v okolí bývalého nádraží, by měla vzniknout městská čtvrť, jejíž součástí by byl mimo jiné univerzitní kampus, nemocnice, obytné čtvrti a přibližně polovinu území by zabíraly kancelářské budovy. Překážkou realizace projektu je však prosazení změny územního plánu, což může výrazně ovlivnit plynulost a uskutečnění projektu.

V různé fázi realizace jsou projekty přetvářející podobu pankrácké pláně, jejíž dominantou je nová nejvyšší budova České republiky - City Tower.
Projekt Prague Marina na bázi City Developmentu zase oživí lokalitu kolem holešovického přístavu v okolí již první realizované stavby Lighthouse a budovy Tokovo. Developerem projektu je společnost Lighthouse Group. Základní kámen projektu byl položen v dubnu loňského roku.

Jedním z nejvýraznějších počinů podobného typu v mimopražských regionech je již započatá výstavba nové městké čtvrti Nová Karolína, která jižním směrem rozšíří hranice historického centra Ostravy. Developerem je společnost Multi Development. Vedle Ostravy se připravuje přeměna areálu bývalého podniku Milo v Olomouci, kde vznikne čtvrť Šantovka. Ambiciozní jsou také plány kutnohorské společnosti Foxconn, která zvažuje výstavbu nové městské části pro dva tisíce svých zaměstnanců.


Ve všech případech se jedná bezpochyby o ambiciozní projekty. Jejich realizace je však nezřídka naplánována vždy do časových etap, navazujících na sebe podle rychlosti výstavby, ale především potom v závislosti na poptávce a prodeji nabízených bytů, kancelářských prostor atp. V případě, že by zájem o nemovitosti neodpovídal předpokládané poptávce (což je v některých částech Prahy realitou) nebo se vyskytly jiné problémy s financováním (další prohloubení hypoteční krize a nedůvěra bank v realitní sektor), může se stát, že projekty naberou zpoždění či budou realizovány pouze z části. A torza projektů v podobě několika málo realizovaných objektů se potom mohou snadno stát spíše neatraktivním náhrobkem neskromných ideí.

Developeři staví celá města >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »