Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Drahá ropa může zdražit hypotéky

Autor: Petr Bukač | 28.05.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Drahá ropa může zdražit hypotéky

Ceny ropy na světových trzích vytrvale rostou a posouvají svá historická maxima. Pokud se tento trend ještě nějakou dobu udrží a ceny ropy neklesnou, bude to mít pro globální i českou ekonomiku řadu neblahých následků. Hospodářský růst se zpomalí, inflace se zvýší a úrokové sazby nejspíš půjdou nahoru. Hypoteční úvěry budou dražší a méně dostupné.

Proč je drahá ropa?

Důvody současného růstu cen ropy jsou v zásadě tři. Prvním je rychle rostoucí poptávka po této strategické surovině, hlavně v Číně, Indii a dalších rychle se rozvíjejících zemích. Za růst  poptávky také může klesající kurz dolaru. Ropa je totiž typická dolarová komodita, jejíž cena se slábnoucím dolarem pro nedolarové odběratele klesá a zvyšuje tak jejich poptávku. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by měl dosavadní rychlý růst celosvětové poptávky po ropě zpomalit ještě v průběhu letošního roku. Přesto má ale zůstat až 15 % této poptávky neuspokojeno.

Druhým důvodem je nedostatek nabídky. Zájmem zemí kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu), které kontrolují zhruba třetinu současné těžby a tři čtvrtiny známých zásob ropy, není zvyšovat dodávky této suroviny tak, aby odpovídaly rostoucí poptávce. Drahá ropa pro ně totiž znamená vyšší zisky. Navíc se  stále víc začíná projevovat nedostatek těžebních, dopravních i zpracovatelských kapacit. Stávající naleziště jsou z velké části vyčerpána a jiná, připravená je nahradit, nejsou k dispozici. Nově objevené zásoby ropy jsou vesměs obtížně dostupné a příprava jejich těžby je časově i finančně velmi náročná.

Třetím z důvodů rychlého růstu cen ropy je zvýšený zájem o spekulativní obchodování s ní. Individuální investoři i fondy se na obchodování s komoditami vrhli po poklesu cen akcií v důsledku americké hypoteční krize.

S komoditami se zpravidla obchoduje formou termínovaných obchodů (tzv. futures). Nakupuje a prodává se tedy ropa, která zatím ani nebyla vytěžena. Každý barel ropy, dříve než skončí v rafinerii, je dnes několikrát přeprodán s cílem vydělat na růstu jeho ceny. Ta je přitom leckdy účelově ovlivňována vypouštěním různých „zaručených“ zpráv podporujících další růst nebo naopak dočasný pokles cen.

Přijde třetí ropný šok?

Počátkem letošního roku se barel ropy prodával za 100 USD. Nyní je to kolem 130 USD. Nárůst ceny o 30 % v průběhu necelých pěti měsíců, a to navíc z poměrně vysoké výchozí hodnoty, budí obavy. Optimistické předpovědi hovořící o nafouknuté cenové bublině, která zase rychle splaskne, se prozatím nenaplnily. Naopak se začínají objevovat zprávy opatrně připouštějící, že cena ropy ještě poroste. Počátkem května prolétla českými médii zpráva o prognóze investiční banky Goldman Sachs, podle níž by se cena ropy nejpozději během dvou let mohla prodávat za 150 – 200 dolarů za barel.

Pojmem ropný šok je označována situace, kdy celosvětová poptávka po ropě náhle a výrazně převýší její nabídku. Světová ekonomika už zažila dva takovéto šoky.

První a prozatím největší ropný šok přišel v roce 1973, kdy kartel OPEC reagoval na válečný konflikt mezi Izraelem a arabskými státy snížením těžby ropy a embargem na její vývoz do zemí podporujících Izrael, tedy zejména USA. Cena ropy během několika měsíců vzrostla ze 3 na 12 dolarů za barel. Důsledkem byl v řadě zemí vzrůst inflace a propad jejich ekonomického růstu, ale také snahy o úspory energií a hledání nových ropných nalezišť.

Druhý, mírnější ropný šok způsobilo zvýšení cen ropy v důsledku omezení vývozu íránské ropy po revoluci v roce 1979. Vlivem paniky tehdy její cena vyskočila na 38 dolarů za barel, tedy na donedávna historické maximum odpovídající zhruba 90 dolarům v dnešních cenách. Krize však pominula a cena ropy pak dalších dvacet let nepřekročila hranici 30 dolarů za barel.

Od přelomu století však cena ropy strmě roste. Současná situace je odlišná od té, v níž se svět nacházel v době dvou ropných šoků. To ale neznamená, že by následky nebývale vysokých cen ropy na světovou ekonomiku i národní ekonomiky byly mírnější, spíše naopak.

Přijde vlna zdražování?

Předpovídání budoucího vývoje je vždy obtížné. Jisté však je, že udrží-li se cena ropy na současných vysokých úrovních anebo ještě poroste, vyvolá to řadu potíží. Celý současný ekonomický systém je totiž založen na hospodářském růstu, kterému vysoké ceny ropy rozhodně neprospívají. Lze tedy očekávat, že jedním z důsledků současného vývoje na světových trzích s ropou bude zpomalení ekonomiky všech zemí závislých na jejím dovozu. O tom, jak bude toto zpomalení výrazné a co všechno způsobí, lze jenom spekulovat. Modely snažící se o kvantifikaci makroekonomických důsledků ropné krize totiž selhávají.

Z analýzy dřívějších ropných šoků bylo odvozeno pravidlo, že růst ceny ropy o 10 dolarů za barel zpomalí globální ekonomický růst o 0,6 %. Při aplikaci tohoto pravidla na současný vývoj cen ropy by se však svět musel utápět v hluboké recesi, což se prozatím naštěstí nestalo.

Mnohem konkrétnějším nepříjemným důsledkem růstu cen ropy je růst spotřebitelských cen. Motorová nafta, benzin a další ropné produkty totiž doslova hýbou ekonomikou. Růst jejich cen se projeví nejen ve zdražování pohonných hmot na čerpacích stanicích nebo jízdného ve vlacích a autobusech, ale v růstu cen většiny zboží a služeb.

Prognostický model České národní banky (ČNB) předpokládá, že růst cen ropy o 25 % meziročně v rámci jednoho čtvrtletí zvýší meziroční inflaci až o 0,3 %. Na rychlý růst inflace každá centrální banka obvykle reaguje zpřísněním měnové politiky, tedy zvýšením základních úrokových sazeb. Pravděpodobnost, že ke zvýšení úrokových sazeb v Česku dojde, dále vzroste, nebude-li protiinflačně působit posilování kurzu koruny anebo dojde-li k růstu inflačních očekávání, tedy bude-li mezi finančními analytiky spolupracujícími s ČNB převládat názor, že inflace poroste.

Podraží opět hypotéky?

Český hypoteční trh procházel v uplynulých čtyřech letech téměř idylickým obdobím. Až do poloviny loňského roku úrokové sazby buď klesaly nebo se alespoň udržovaly na velmi přijatelných úrovních. Reálné mzdy rostly. Hypoteční banky se přetahovaly o klienty a nešetřily na nákladech na reklamu ani různé akční nabídky. Často zájemcům o hypotéku doslova vnucovaly nízké úrokové sazby anebo odpouštěly přinejmenším část úvodního poplatku za vyřízení úvěru. Výsledkem byly desetitisíce nových úvěrových smluv a stomiliardové meziroční nárůsty objemů poskytnutých úvěrů.

Obrat nastal loni v létě. ČNB zareagovala na růst spotřebitelských cen a začala zvyšovat základní úrokové sazby. V Česku se také začaly objevovat první obavy z důsledků krize amerického trhu s hypotékami pro méně spolehlivé klienty. Od té doby až do současnosti prakticky neustal příliv špatných a ještě horších zpráv. Inflace šla nahoru a s ní i úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Banky notně přitvrdily při hodnocení bonity žadatelů o úvěr. Řada zájemců o hypotéku na ni buď vůbec nedosáhla nebo ji získala za výrazně horších podmínek, než kdyby si o ni požádali třeba před rokem.

Letošní jaro pak s sebou přineslo opětovné oživení nadějí v lepší zítřky. Představitelé ČNB i finančních analytiků svorně prohlašovali, že nejhorší je za námi. Dubnová inflace ve srovnání s březnem poklesla o 0,3 % a podle optimistických prognóz se na přelomu let 2008 a 2009 měla přiblížit inflačnímu cíli ČNB nastavenému na úrovni 3 %. Úrokové sazby u některých hypotečních úvěrů mírně poklesly. Kvůli drahé ropě ovšem bohužel mohou zase brzy povyrůst. Navíc i banky mohou být při poskytování úvěrů v obavách z budoucího vývoje ještě opatrnější než jsou dnes.

Anketa

Ovlivní cena ropy úrokové sazby hypoték?

Ano. (13)
 
Ne. (0)
 
Nevím. (2)
 Celkem hlasovalo 15 čtenářů

Drahá ropa může zdražit hypotéky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »