Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Družstevní bydlení není „retro“

Pořídit si družstevní bydlení může být i v dnešní době dobrou investicí. U starších bytových domů je cena podílu v družstvu zpravidla nižší, než kolik by zájemce zaplatil za srovnatelný byt v osobním vlastnictví. V posledních letech navíc vznikají i nové družstevní byty, u kterých developeři lákají na nízké vstupní pořizovací náklady. Pro financování družstevního bydlení se velmi dobře hodí překlenovací úvěr ze stavebního spoření, u něhož na rozdíl od hypotéky není třeba zajištění úvěru nemovitostí. S Půjčkou ProBydlení od Wüstenrotu je překlenovací úvěr na pořízení družstevního bytu možný bez zajištění nemovitostí dokonce až do 2 milionů korun.

Podle údajů Českého statistického úřadu z posledního sčítání lidu bylo v roce 2011 v České republice přes 385 tisíc družstevních bytů. „V nabídce realitních kanceláří je družstevní bydlení stále silně zastoupeno. A pokud člověk přímo nevyžaduje, že musí byt vlastnit, může mu pořízení družstevního bytu přinést řadu výhod. Počínaje nižší cenou, ale i menší časovou a administrativní náročností,“ říká Dagmar Náhlíková, vedoucí úseku Vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

 

Financování družstevního bytu

Financování družstevního bytu má jiná pravidla než koupě bytu do osobního vlastnictví. „Ve chvíli, kdy si pořizujete družstevní byt, nestáváte se jeho vlastníkem, ale pouze nájemcem – tedy členem družstva. Z toho důvodu není možné v případě, že jej chcete financovat úvěrem, tímto bytem ručit. Vzhledem k tomu, že banky hypoteční úvěry poskytují pouze v případě, že je zajistíte nějakou nemovitostí, museli byste mít k dispozici ještě jinou nemovitost než družstevní byt, kterou budete za úvěr ručit,“ vysvětluje Dagmar Náhlíková. Výjimkou jsou takzvané předhypoteční úvěry. Ty banky na krátkou dobu poskytují bez zajištění nemovitostí. Podmínkou však je, že do jednoho roku si byt převedete do osobního vlastnictví a následně budete v jeho financování pokračovat již se standardní hypotékou u poskytovatele, který vám poskytl předhypoteční úvěr.

Jde to i bez zajištění úvěru nemovitostí

Jednodušší variantou pro financování družstevního bydlení je překlenovací úvěr ze stavebního spoření. „Na rozdíl od předhypotečních úvěrů se u překlenovacích úvěrů bez zástavy nemovitostí obejdete po celou dobu splácení. Například u Wüstenrotu si s Půjčkou ProBydlení můžete družstevní bydlení pořídit bez zástavy jiné nemovitosti až do výše 2 milionů korun pouze se zajištěním jedním ručitelem a životním pojištěním,“ říká Dagmar Náhlíková. Dostanete se na úrokové sazby už od 4 % ročně, můžete si nastavit volitelnou dobu splatnosti celého úvěru, zároveň máte záruku konstantní splátky po celou dobu trvání úvěrového vztahu. Wüstenrot nepožaduje žádnou akontaci, umožňuje zkrátit sjednanou dobu splácení formou mimořádných vkladů. Výhodou je i možnost odečítat zaplacené úroky z úvěru od daňového základu. Poskytnutí a zpracování úvěru je zdarma, stejně tak jako vedení účtu překlenovacího úvěru i řádného úvěru.

Zpravidla nižší cena pořízení a menší nároky na administrativu

Pokud zájemce o bydlení výslovně netrvá na tom, že potřebuje byt vlastnit, může mu pořízení družstevního bydlení přinést řadu výhod. Družstevní byt může být ve srovnání s bytem v osobním vlastnictví výhodnější nejen z hlediska kupní ceny. Jeho pořízení bývá také méně časově i administrativně náročné. Není třeba provádět změny v katastru nemovitostí a vzhledem k tomu, že se nejedná o převod vlastnictví, ale jen členství v družstvu, prodávající nemusí platit daň z převodu nemovitosti.

Comeback družstevního bydlení

V současné době vznikají i nové družstevní domy. Jsou dílem současných developerů a fungují na principu vytvoření výstavbového bytového družstva, jehož členy se stanou klienti po zaplacení rezervačního poplatku. Každý člen bytového družstva se na pořizovací ceně svého bytu běžně podílí 25 – 30 %. Zbývající část ceny bytu je kryta úvěrem od bankovního ústavu, který je veden na bytové výstavbové družstvo. Zbývající cenu bytu splácí každý člen družstva prostřednictvím nájemného po dobu zpravidla 20 až 25 let. Poté je byt převeden do osobního vlastnictví a je možné vystoupit z družstva. Hlavní výhodou družstevního bydlení je, že člověk pro jeho získání nemusí složitě prokazovat příjmy ani si nemusí brát hypotéku. Převod členského podílu v družstvu je pak velmi rychlý a jednoduchý.

Podrobné informace o Půjčce ProBydlení jsou uveřejněny na www.wustenrot.cz včetně kalkulátoru výše měsíčních splátek.

Družstevní bydlení není „retro“ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů