Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Energetické štítky. Další krok k úsporám energií

Autor: Luboš Svačina | 03.12.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 3 komentáře
Energetické štítky. Další krok k úsporám energií

Podle nové normy budou muset být od nového roku všechny novostavby vybaveny tzv. energetickými štítky. Kupující bude mít konečně přehled, kolik případně zaplatí za vytápění kupované nemovitosti.

Prvním lednem roku 2009 vzniká stavebníkům nová povinnost zajistit pro novostavby a zásadní rekonstrukce nemovitostí průkaz energetické náročnosti budovy a tzv. energetický štítek. Tuto povinnost přináší novela energetického zákona č. 177/2006 Sb. Co nového tato změna přinese? 

Průkaz energetické náročnosti budovy slouží pro jednoduché a jasné zhodnocení budovy z hlediska její energetické náročnosti. Umožňuje jednoduché srovnání budov z hlediska kvality obalových konstrukcí a nároků na energii potřebnou pro vytápění, a tedy i nákladů na provoz. Energetické štítky mohou sloužit jak stávajícím majitelům a uživatelům domu, tak i realitním kancelářím a zájemcům o koupi či pronájem domu, jako jeden z nástrojů pro stanovení výše kupní ceny nebo nájmu.

Průkaz energetické náročnosti budovy bude od 1. ledna následujícího roku povinnou součástí dokumentace při výstavbě nových budov, ale také při zásadnějších zásazích do konstrukce stávajících budov (např. výmena oken, zateplení či rekonstrukce budovy) s podlahovou plochou nad 1000 m2. Nově zaváděný průkaz energetické náročnosti posuzuje budovu z hlediska všech energií, které do budovy vstupují - počítá tedy se spotřebou energie na vytápění, ohřev teplé vody, osvětlení, ale také chlazení a větrání.Podle nové normy bude majitel nemovitosti, který se rozhodne budovu prodat nebo pronajímat, povinnen energetický průkaz přikládat k související dokumentaci (kupní smlouva, nájemní smlouva), přičemž průkaz energetické náročnosti nesmí být starší 10 let.

Klasifikace budov


Energetický štítek klasifikuje budovy do sedmi kategorií A–G od velmi úsporných (A) až po mimořádně nehospodárné (G). Rozhodujícím je klasifikační ukazatel CI, jehož hodnota je vypočítána na základě tzv. průměrného součinitele prostupu tepla. Od nového roku budou muset všechny výše specifikované budovy splňovat kritéria pro zařazení do skupin A - C. Rozmezí tříd D a E podle odborníků odpovídá průměrnému stavu stavebního fondu ČR do roku 2006, od roku 2009 bude výstavba takto energeticky náročných staveb nepřípustná.

Součástí průkazu energetické náročnosti, k jejichž vydávání budou pověřeni specialisté v oblasti energetiky, bude také protokol o stavu budovy a možných dalších úsporách energií, jejichž realizace by mohla majiteli zajistit přesun budovy do vyšší kategorie. Potenciál pro zlepšení je rovněž uveden v pravém sloupci "hodnocení" na samotném průkazu.Toto doporučení 

"V průkazu je skrytý i drobný audit, když odborník navrhne opatření, jak je možné dosažené hodnoty ještě zlepšit. Například že se můžou vyměnit okna nebo způsob vytápění, a tím se dům posune do jiné třídy. Vypočítaná hodnota se pak uvede v průkazu jako doporučení.“ komentuje zmíněné doporučení Roman Šubrt ze sdružení Energy Consulting.

Tabulka 1: Klasifikace budov podle závazné normy 

Klasifikační třída Slovní vyjádření klasifikace Klasifikační ukazatel CI
A Velmi úsporná ≤ 0,3
B Úsporná ≤ 0,6
C Vyhovující ≤ 1,0
D Nevyhovující ≤ 1,5
E Nehospodárná ≤ 2,0
F Velmi nehospodárná ≤ 2,5
G Mimořádně nehospodárná > 2,5


Výhody energetických štítků:

  • kupující si může porovnat budovu z hlediska budoucích nákladů na provoz a vytápění
  • majitel budovy díky průkazu získá informaci o možnostech úspory energie
  • celý systém klasifikování staveb povede k obecnému zlepšování tepelných vlastností nově vznikajících staveb
  • lidé začnou o možných úsporách více přemýšlet

V současnosti se s energetickými štítky můžeme setkat u elektrospotřebičů. Díky této povinnosti začali kupující více přemýšlet o možných úsporách energií a dotlačili výrobce k upuštění od výroby energeticky nešetrných výrobků. Podobně tomu bude také v případě realit, kde navíc objem spotřebované energie na vytápění je neporovnatelně větší, a o to větší bude konečný efekt nově zavedeného opatření. 

Nevýhody energetických štítků


Průkaz energetické náročnosti budovy budou vydávat pouze pověření odborníci zabývající se energetickým auditem budov, kterých je dosud v České republice relativní nedostatek. Zažádat o klasifikaci bude tedy potřeba s časovým předstihem. Negativní stránkou z pohledu majitele domu je rovněž cena "energetického posudku". Ta by se měla u rodinných domů pohybovat mezi 20 až 30 tisíc korun, u bytových domů by to mělo být 30 až 50 tisíc. Na druhou stranu, při současných cenách energií, by se vynaložené náklady mohli majiteli, díky nižší dosažené spotřebě, vrátit během několika málo "topných sezón".

Anketa

Vítáte povinnost vybavovat novostavby energetickými štítky?

Ano (28)
 
Ne (162)
 Celkem hlasovalo 190 čtenářů

Energetické štítky. Další krok k úsporám energií >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

tak zase dobrý kšeft Zuzana | 13.03.2012 15:30
Další zkomplikování našeho života Ryba | 07.04.2009 10:12
dotace na zateplovani domu pelechova pavla | 05.04.2009 18:51

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »