Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Honzovahypoteka.cz plánuje změnit český hypoteční trh

Autor: Luboš Svačina | 20.08.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 2 komentáře
Honzovahypoteka.cz plánuje změnit český hypoteční trh

Na český hypoteční trh vstoupil nový subjekt. Portál honzovahypoteka.cz chce zprostředkovávat hypotéky na základě přímé interakce nabídky a poptávky a díky tomu chce pročistit český hypoteční trh a případně dosáhnout snížení cen poskytovaných hypoték. Podaří se tvůrcům projektu realizovat svůj záměr?

Honzovahypoteka.cz slibuje online soupeření o klienty

Včera byl oficiálně spuštěn internetový portál Honzovahypoteka.cz. Jedná se o novou službu pro klienty, kteří plánují pořízení bydlení na úvěr. I přesto, že nová služba se jmenuje honzovahypotéka, klienti, zde získají informace jak o možnostech financování prostřednictvím klasického hypotečního úvěru, tak úvěru ze stavebního spoření.

Tvůrci portálu, inspirovaní úspěchem serveru bezrealitky.cz, usilují o přímé spojení nabídky a poptávky po úvěrech na bydlení a okamžitou možnost objektivního porovnání jednotlivých variant řešení financování bydlení. Cílem je vybudovat jakési tržiště hypoték, kde zájemce o úvěr zadá svoji poptávku prostřednictvím portálu na internet a odezvou mu budou konkrétní nabídky (registrovaných) poskytovatelů a zprostředkovatelů hypoték. Důležité je, že součástí každé nabídky musí být předem nadefinované parametry řešení jako je např. výše nabízené úrokové sazby, výše poplatků související s vyřízením úvěru apod.

Vzhledem k tomu, že poptávka je anonymní a kontakt na potencionálního klienta poskytovatel "nevidí", nemusí se žadatel obávat tlaků ze stran poskytovatelů a ze zaslaných nabídek si může v klidu vybírat. Ve chvíli, kdy vybere to nejvhodnější řešení, kontaktuje na přímo zprostředkovatele úvěru, který s ním celou transakci dořeší již osobně. Služba je pro uživatele bezplatná, společnost generuje zisk od makléřů, kteří obchod uzavřou.

Podstatnou součástí projektu honzovahypoteka je také sdílení zkušeností. Každý klient je povinen po ukončení transakce podělit se o své zkušenosti s poskytovatelem služby a dát mu buď doporučení, nebo jej "odstřelit." Autoři projektu honzovahypoteka.cz, mezi kterými figuruje také Jakub Havrlant, tvůrce výše zmíněného projektu bezrealitky.cz, si od nové služby slibují, že pomůže zásadně přispět ke zkvalitnění služeb poskytovatelů a celý trh zprůhlední. 

„Makléři vědomě soutěží o zájem poptávajícího, což vytváří velmi tržní prostředí a tlačí ceny hypoték na minimum. Honzovahypoteka.cz představuje univerzální platformu pro obchodování s hypotékami, která snadno a přehledně propojí makléře se zájemci o hypotéku,“ řekl Jiří Paták. Společnost honzovahypoteka.cz se bude zabývat pouze rozvojem služeb hypotečního tržiště: „Budeme zachovávat striktní neutralitu vůči všem obchodujícím makléřům. O oblibě jednotlivých poskytovatelů hypoték budou rozhodovat sami uživatelé,“ dodal Paták.

Statistiky serveru Honzovahypoteka.cz

Dalším výstupem nového portálu jsou souhrnná data o vývoji na "tržišti hypoték". Server bude generovat aktuální statistiky o uskutečněných transakcích, čímž návštěvníci získají možnost sledovat aktuální výši úrokové sazby poskytnutých úvěrů, úrokové sazby nabízených řešení, objem zprostředkovaných obchodů a další zajímavá data o poskytovatelích úvěrů. Na on-line tržišti honzovahypoteka.cz již nyní mají svého zástupce téměř všechny banky, které poskytují hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Figurují zde jak jednotlivé "kamenné" pobočky bank, tak hypoteční makléři, kteří externě zpracovávají hypotéky pro jednotlivé ústavy. V současnosti je zaregistrováno 11 bank a 124 poradců. "Do budoucna by jejich počet měl vzrůst až na pět set,“ řekl Jiří Paták. 

Recenze

Princip fungování portálu je velice intuitivní. Vyžaduje sice po návštěvníkovi určitou znalost problematiky úvěrového financování bydlení, nicméně pro žadatele by neměl být problém na stránkách se zorientovat a vyplnit poptávkový formulář. Jeho odesláním se na stránkách zároveň zaregistruje. Po odeslání poptávky a případném "znovuzalogování" žadatel vidí počet shlédnutí vlastní poptávky a také případné úvěrové nabídky včetně referencí na konkrétního poskytovatele. Žadatelé zde mohou také pokládat otázky "do pléna", přičemž odpovědět může kdokoliv a i podle úrovně odpovědi se nakonec může klient rozhodnout, které nabídce dá přednost.


Zdroj: honzovahypoteka.cz

Systém klade celkem velký důraz na uživatelskou přívětivost, nicméně tato vlastnost může být také určitou nevýhodou. Poptávkový formulář je podle mého názoru příliš stručný na to, aby makléř či bankéř mohl posoudit profil žadatele/žadatelů o úvěr a nabídku mu mohl "ušít přímo na míru" a on si mohl opravdu objektivně porovnat jednotlivé nabídky. 

Banky jsou za stávající situace nadmíru opatrné a každého klienta posuzují dvojnásob pečlivě, a tak se může celkem snadno stát, že ačkoliv se klient bude jevit jako bonitní (čemuž poskytovatel také přizpůsobí nabídkovou úrokovou sazbu) v konečné fázi banka jeho žádost o úvěr nečekaně zamítne (například z důvodu, že pracuje v automobilovém průmyslu či před nedávnem změnil zaměstnání apod.) a on může začít hledat znovu. 

Tento příklad platí i obráceně. Klient nebude mít kdoví jaké příjmy, ale v konkrétní bance má pozitivní historii, vysoké úspory a kupovaná nemovitost má vysokou tržní cenu. Také v tomto případě nabídka bude s největší pravděpodobností v důsledku neúplných informací deformovaná, nebo jej dokonce poskytovatelé budou považovat za "nezajímavého" a financování mu ani nenabídnou

I přes výše uvedenou kritiku má projekt Honzovahypoteka.cz veliký potenciál a jeho načasování není, ač se to může na první pohled zdát, vůbec špatné. Žadatelů o úvěry neustále ubývá, kdežto váha internetu jako zdroje informací o bankovních produktech neustále roste. Pokud se tvůrcům podaří oslovit dostatečné množství aktivních zprostředkovatelů a poskytovatelů hypoték, a ti budou k poptávkám klientů přistupovat kvalifikovaně, a budou schopni dodržet to co v nabídce slíbili, klienti by mohli na tento způsob "prodeje" slyšet.
 
Navíc provozovatelé portálu za zprostředkování obchodu inkasují výrazně nižší provize, než jaké banky vyplácejí externím zprostředkovatelům, takže hypotéky přes honzovuhypotéku by mohly být výhledově o tuto úsporu "levnější" a pro žadatele výrazně atraktivnější. Pak je ovšem zase otázkou, jak by na tento posun reagovali zprostředkovatelé a hypoteční makléři? 

Každopádně již několikrát se v minulosti ukázalo, že volný trh v důsledku přináší klientům mnohem více výhod než jakékoli dobře míněné dotace a pobídky. Portál honzovahypoteka.cz se snaží principy volného trhu přenést také do oblasti hypotečního úvěrování a je pouze na účastnících za jaký konec tuto příležitost uchopí.

Velkou výhodou tvůrců jsou zkušenosti s provozem portálu bezrealitky.cz. Odtud navíc může server honzovahypoteka.cz získat velmi rychle zajímavou skupinu návštěvníků - potenciálních klientů, což bude pro nový projekt v začátcích neméně důležité.

Poznámka: Neobvyklý název honzovahypoteka.cz vyjadřuje myšlenku nové společnosti: „Buďte líní, ale chytří jako český Honza" . Jinými slovy "neběhejte po jednotlivých bankách, když se můžete snadno zorientovat přes internet a vybrat si tu nejlepší nabídku."

Anketa

Kde nejčastěji sháníte informace o finančních produktech?

Na internetu (40)
 
Na pobočkách bank, pojišťoven apod. (1)
 
V časopisech a novinách (1)
 
Využívám služeb finančního poradce (7)
 
Z referencí (1)
 
Jinde (1)
 Celkem hlasovalo 51 čtenářů

Honzovahypoteka.cz plánuje změnit český hypoteční trh >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »