Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


I deregulované nájemné bude nízké

17.07.2009 15:09 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů

Ukončením regulace nájemného roku 2010 v šedesáti procentech bytů a v roce 2012 ve zbývajících čtyřiceti procentech může mezi majiteli domů a jejich nájemníky nastat složitá situace. Novelu občanského zákoníku, která nabízela řešení, totiž poslanci už v tomto volebním období neprojednají.

Od ledna roku 2011 bude ve většině měst i obcí volné nájemné. Dvouletý odklad mají pouze Praha, krajská města kromě Ústí nad Labem a Ostravy a středočeská města nad 10 tisíc obyvatel. Podle odhadů ministerstva pro místní rozvoj vzroste regulované nájemné v příštím roce průměrně o 17,3 procenta. Ovšem v některých menších městech a obcích až o více než 50 procent, a to především v bytech, kde v roce 2010 regulace nájemného skončí. Naopak v krajských městech by měl být procentní nárůst nižší, protože nájemné je v nich vyšší a jeho regulace potrvá do roku 2012. Kalkulačku pro výpočet regulovaného nájemného nabízí na svých webových stránkách ministerstvo pro místní rozvoj (www.mmr.cz/bytova-politika/kalkulacka-najemneho).

Přitom nájemné bude podle majitelů bytů po ukončení jednostranného navyšování stále o 20 až 60 procent pod cenou místně obvyklého nájemného. „Deregulované nájemné i po dosažení cílové částky v mnoha případech nepokryje náklady na takzvanou prostou reprodukci nemovitosti,“ tvrdí předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. Do nákladů prosté reprodukce jsou podle jeho slov započteny veškeré ekonomické výdaje včetně odpisů bez profitu. Například u panelových domů činí přibližně 55 korun z metru čtverečního měsíčně.

Nájemníci se vystěhují jen s nataženou dlaní Milan Krček, který vlastní v Praze činžovní dům s nájemními byty, je přesvědčen, že v tuzemsku došlo ke zkamenění či zakonzervování předlistopadových nájemních smluv. Smlouvy přešly administrativní formou ze státu na nové pronajímatele, jimiž jsou především restituenti.

„Nebyly svobodně uzavřeny, existuje tu vynucený vztah na dobu neurčitou, tedy nekonečně dlouhou v podnákladové výši,“ je přesvědčen muž, který má ve své svém domě 25 nájemníků, z nichž necelá desítka stále ještě platí regulované nájemné.

Aby mohl od ostatních požadovat vyšší nájem, musel byty nejprve vyklidit. Buď někteří umřeli bez příbuzných, kteří by se tam nastěhovali, anebo nájemníky vyplatil. „Vystěhují se jen s nataženou dlaní – to je jedna z věcí, která je špatně. Mohl jsem si dovolit jim dát odstupné tři až tři a půl tisíce korun za metr čtvereční. To byla částka, která mi vyšla, aby se vložená investice včetně rekonstrukce bytů do deseti let vrátila,“ vypočítává Krček.

Majitelé domů, kteří se rozhodli byty vyklidit, rekonstruovat a posléze rozprodat, sahají i k mnohem vyšším částkám. Ceny odstupného se v lukrativních částech Prahy pohybují až k deseti tisícům korun za metr čtvereční. Náklady na renovaci bytu přijdou na dvacet tisíc korun za metr čtvereční, pět tisíc za metr stojí obnova společných částí domů – fasáda, střecha, rozvody. Takže metr čtvereční přijde majitele domu na 35 tisíc korun. Takové byty se prodávají kolem 70 až 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Za rok a půl, maximálně tři a půl, nastane patová situace

V případě, že se majitelé bytů rozhodnou od roku 2011 a 2013 požadovat tržní nájemné, které jim umožní nejenom financovat nutné opravy, ale tvořit i zisk, nenajdou zákonnou oporu, podle níž postupovat. Zbudou jim jen příslušné obecné soudy. Poslanci totiž shodili z jednacího stolu novelu občanského zákoníku, která řešila, jak postupovat, když se majitel bytu s nájemníkem na výši nájemného nedohodnou.

Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse novela občanského zákoníku řešila narovnání vztahů nájmů v oblasti bydlení. „Ale až skončí v roce 2010, respektive 2012 zákon 107 o jednostranném zvyšování nájemného, nastane patová situace. Společnost potřebuje pravidla i na takovéto situace,“ míní náměstek, který se na vytvoření novely občanského zákoníku podílel. Ta nabízela soudní řešení o výšce nájemného, dvouletou výpovědní lhůtu či ukončení takzvaných přechodů nájemného na osoby blízké a podobně. „Návrh obsahoval i aspekt sociální jistoty pro starší obyvatele,“ uvádí Kalous, podle něhož je třeba okruh regulovaných bytů postupně snižovat na minimum až k ukončení regulace, ovšem citlivě s ohledem na sociálně slabé obyvatele.

Také výkonný místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Milan Krček tvrdí, že s protikrizovým prodloužením regulace nájmů o dva roky ve vybraných oblastech musí jít i takzvaná malá novela občanského zákoníku. „To je ten vstřícný krok, který kompenzuje problémy majitelům domů,“ tvrdí Krček.

Nájem může i klesnout

V Česku je 4,2 milionu bytů, z nich 750 tisíc s regulovaným nájemným, přibližně 150 tisíc bytů je s nájemným neregulovaným. Dvě třetiny bytů s regulovaným nájemným vlastní obce, zbývající třetina je v osobním vlastnictví jednotlivců. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj se tuzemsko v počtu obyvatel na jeden byt drží na předních místech mezi vyspělými evropskými státy.

Více čtěte v článku Marcely Honsové " I deregulované nájemné bude nízké " na serveru Profit.cz

I deregulované nájemné bude nízké >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »