Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Inflace by měla zohledňovat nemovitosti!

Autor: Radovan Novotný | 23.03.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 3 komentáře
Inflace by měla zohledňovat nemovitosti!

Doposud se v centrálách ústředních bank uznávalo, že centrální banka nedokáže cenové bubliny předvídat a jediné, co může udělat, je uklízet, až splaskne. Doposud režim měnové politiky cílující inflaci nezohledňoval ceny nemovitostí, ale sílí hlasy, aby se to změnilo. Měly indexy spotřebitelských cen zohledňovat cenu nemovitostí?

Ekonom Pavel Kohout se již v roce 2007 vyslovoval o důsledcích volného poskytování úvěrů na rodinné hospodaření a upozorňoval na neblahé důsledky. Když v této souvislosti poukázal na metodicky nevhodné vyloučení cen nemovitostí z indexu měřicího cenovou inflaci, byl ze strany Českého statistického úřadu napomenut. Po dvou letech se ukazuje, že jeho úvahy směřovaly správným směrem.

Problém indexu spotřebitelských cen, nezahrnujícího nemovitosti

V roce 2007 napsal ekonom Pavel Kohout článek Inflace, byty a porodnost, publikovaný v Lidových novinách.

Podstatné sdělení, které autor přinesl, se vztahovalo ke kritice způsobu měření cenové inflace. Kohout doslova tehdy napsal: "Pokud se však inflaci věnujeme podrobněji, zjistíme znepokojivé věci. Inflace může být vyšší, než se na první pohled zdá. Vyplývá to z metodiky výpočtu." Problémem, na který ekonom Pavel Kohout ve svém článku poukazoval, je skutečnost, že i když index zahrnuje mnoho různých položek, chybí v něm "drobnost jako nákup a rekonstrukce domu nebo bytu." V článku bylo také vysvětleno, že tento způsob měření inflace není rozmarem českých statistiků, nýbrž jde o mezinárodně uznávanou metodiku.

Pavel Kohout dále upozorňuje: "Mezinárodní uznání ovšem není zárukou správnosti dané metodiky. Výdaje na pořízení vlastnického bydlení jsou samozřejmě součástí rodinných rozpočtů. (...) Nárůstem cen bydlení byli zvláště postiženi mladí lidé ve větších městech. Mnozí z nich se určitě divili, jak je možné, že ceny stále rostou, když inflace je podle oficiálních zdrojů nízká. Odpověď je v metodice."

O necelý měsíc později se proti úvahám Pavla Kohouta razantně ohradil ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Ve své reakci napsal: "Musím proto zopakovat, že konstrukce indexu spotřebitelských cen a jeho vlastnosti, případně nedostatky, jsou známy všem centrálním bankám (včetně ČNB a Evropské centrální banky), které jej užívají pouze jako jeden z mnoha podkladů pro svoji měnovou politiku. Současný konjunkturální růst cen nemovitostí jim jistě neušel a pro jejich cenový vývoj používají alespoň přibližné konstrukce. Stěží by se tedy našel důvod, aby statistikové inflaci záměrně podhodnocovali."

Nemovitostní bublina, na kterou centrální banky nereagovaly

Skutečnost, že centrální banky vývoj cen nemovitostí nepodchytily, respektive na něj nezareagovaly, nedávno uznal i Robert Holman, jeden z čelných představitelů České národní banky. Zaznělo to v jeho příspěvku Finanční krize a výzvy pro měnovou politiku, které prezentoval 16. března na fóru Zlaté koruny. Robert Holman je od roku 2005 členem bankovní rady České národní banky a jeho hlas je jedním ze sedmi hlasů, které ovlivňovaly a ovlivňují měnovou politiku ČNB, fungující v režimu cílování inflace.

I když se cílování inflace podle Holmana stalo všeobecně uznávanou a transparentní měnovou politikou, její chybou bylo nereagování na vývoj cen nemovitostí: "Nedávné události na trzích nemovitostí však ukázaly, že inflační cílování není samospasitelné. Zejména proto, že nedokáže podchytit vývoj cen nemovitostí, respektive zareagovat na něj. Inflační cíl je totiž vymezen indexem spotřebitelských cen, cen zboží a služeb, který sice zachycuje významný ale přece jenom dílčí cenový okruh. Jiný, neméně významný okruh cen, cen nemovitostí, není v inflačním cíli zahrnut vůbec."

Cíluje-li úřad centrální banky inflaci, snaží se, aby cenová inflace, měřená indexem spotřebitelských cen, dosahovala kladných hodnot. Pokud vývoj naznačuje, že ceny mají tendenci klesat, bude se úřad centrální banky snažit dostat do ekonomiky více peněz, podpořit poptávku a podpořit růst cen. Může to udělat kupříkladu snížením úrokových sazeb nebo jinými zásahy, které dodají obchodním bankám chuť poskytovat více úvěrů.

Robert Holman o uvolněné měnové politice a explozi úvěrů hovořil takto: "Pak se stává, a nepochybně k tomu v posledních letech docházelo, že nízká spotřebitelská inflace přiměla centrální banky ke stanovení nízkých úrokových sazeb, což vedlo k velkém růstu objemu úvěrů, včetně exploze hypotečních úvěrů."

Pokud v systému papírové měny roste množství nově poskytnutých úvěrů, narůstá objem dluhu, který se dlužníci přijímající tyto úvěry zavázali zaplatit. Na jedné straně se v bankovním systému nafukuje dluhová bublina, na straně druhé přílišný růst cen nafukuje bubliny cenové. Důsledkem toho je, že inflace sice zdánlivě neroste, ale výdaje na bydlení rostou, zatěžují rodinné rozpočty a zvyšují zadlužení domácností.

Pavel Kohout uvažoval o důsledcích uvolněné měnové politiky již v roce 2007: "V mnoha evropských zemích měla oficiálně nízká inflace za následek volnou měnovou politiku, která nafoukla ceny nemovitostí tak, že se vlastnické i nájemní bydlení stalo pro velkou část populace prohibitivně drahým. Týká se to například Británie, Španělska, Itálie, ale také Česka."

V obecné rovině to v březnu 2010 přiznává i Robert Holman: "Docházelo k silnému peněžnímu a úvěrovému růstu, který do určité a nezanedbatelné míry ovšem směřoval mimo poptávku po spotřebním zboží, a mířil právě do poptávky po nemovitostech. Na trhu nemovitostí narůstala cenová bublina, na kterou centrální banky nereagovaly, nebo reagovaly pozdě. Mnoho centrálních bankéřů se zřejmě řídilo slovy bývalého šéfa FEDu Alana Greenspana, podle něhož centrální banka nedokáže bubliny předvídat, a jediné, co může dělat, je uklízet, až bublina praskne. Tento názor se ukázal chybný. Centrální banky možná nedokáží předvídat, kdy cenové bubliny narostou do rozměrů předcházejících prasknutí, nicméně to neznamená, že mohou na tento problém rezignovat. Měnová politika se má řídit zásadou předběžné opatrnosti." 

Cílování inflace, které nezohledňovalo ceny nemovitostí se příliš nepovedlo

A tak se režim měnové politiky ve formě inflačního cílování ukázal po necelých dvaceti letech jeho existence jako nepříliš úspěšný. Možná to přiznal i vrchní ředitel ČNB Robert Holman ve svém vystoupení na fóru Zlaté koruny: "Inflační cílování podle mého názoru nemůže pokračovat v dosavadní zavedené praxi, má-li se do budoucna zabránit podobným finančním krizím, které mají původ na trzích nemovitostí. Centrální banky cílující inflaci dnes tedy stojí před výzvou, zda a jakým způsobem zahrnout ceny nemovitostí do inflačního cíle."

Řešením by podle Roberta Holmana mohlo být zahrnutím pořizovacích cen nemovitostí do cenového indexu. Cílování inflace by pak podle Holmanových slov fungovalo jako doposud: "K nemovitostem by se tedy přistupovalo stejně, jako k jiným statkům dlouhodobé spotřeby. Například k automobilům, jejichž ceny jsou standardně součástí indexu spotřebitelských cen."

Jiné možné řešení by spočívalo v tom, že by úřad centrální banky ovlivňoval měnovou politiku nejenom sledováním indexu spotřebitelských cen, ale i nemovitostního indexu, jak shrnul Holman: "Druhý možný způsob by bylo sledovat ceny nemovitostí samostatně prostřednictvím satelitního indexu, který by byl zahrnut do modelu prognózy vedle indexu spotřebitelských cen. Tento způsob by neobsahoval problémy s dostupností dat a s odlišnou volatilitou obou cenových okruhů. Na druhé straně by se ovšem ztratila výhoda jediného numerického ukazatele inflace."

Rober Holman své vystoupení uzavírá úvahou o možných změnách měnových politik: "Vidíme tedy, že vývoj se v budoucích letech pravděpodobně bude ubírat směrem k integrování vývoje cen nemovitostí do měnově politického rozhodování centrálních bank, i když bude nutné vyřešit mnoho technických problémů. Finanční krize nepochybně oslabila argumenty odpůrců těchto změn."

Anketa

Inflace by měla zohledňovat nemovitosti! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

SPOTŘEBITELSKÝ CAPS LOCK | 23.03.2010 20:16
Nejsem... Kruton | 23.03.2010 16:12
jak to bylo v USA Vojtík | 23.03.2010 10:28

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »