Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak banky rozhodují o poskytnutí úvěru?

Autor: Petr Bukač | 02.03.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak banky rozhodují o poskytnutí úvěru?

O tom, zda banka poskytne či neposkytne žadateli hypoteční úvěr, rozhoduje kromě kvality zajištění úvěru především bonita žadatele. Přestože se všechny banky zaklínají individuálním přístupem, při hodnocení rizika úvěrové delikvence spoléhají především na statistické skóringové modely.

Jak oddělit zrno od plev

Bankovnictví patří mezi lukrativní, ale zároveň dosti rizikové obory podnikání. Identifikace, měření a řízení finančních rizik je pro každou banku doslova otázkou bytí a nebytí. Selhání v této oblasti by totiž mohlo skončit správním řízením o odnětí bankovní licence, v horším případě krachem banky. Orgány státního dozoru si dobře uvědomují, že podcenění rizik a přehnaná úvěrová expanze amerických hypotečních bank doprovázená nízkými požadavky na bonitu klientů patřily k  prvotním příčinám celosvětové finanční krize.

Banka nebo pobočka zahraniční banky je povinna při výkonu své činnosti postupovat obezřetně, zejména provádět obchody způsobem, který nepoškozuje zájmy jejích vkladatelů z hlediska návratnosti jejich vkladů a neohrožuje bezpečnost a stabilitu banky. (§ 12 odst. 1 zákona č. 21/1992 Sb., o bankách)
Jedním ze základních rizik, s nimiž se banky musejí umět vypořádat, je kreditní, nebo také úvěrové riziko. Spočívá v možné neschopnosti či neochotě klienta splnit finanční závazky vůči bance, které vyplývají zpravidla z úvěrové smlouvy. Někteří dlužníci totiž poskytnutý úvěr splácejí jen s obtížemi, někteří vůbec. Nejlepším způsobem, jak vzniku problémů s těmito delikventními dlužníky zabránit, je úvěry jim vůbec neposkytovat. Bohužel odlišit předem dobré klienty od budoucích neplatičů je poněkud obtížné.

Spíše než na věštění z křišťálové koule banky spoléhají na analýzu rizik a statistické metody. V množství již realizovaných úvěrových obchodů se snaží nalézt charakteristiky a vzorce chování typické pro určité skupiny klientů. S nimi pak pracují skóringové modely zařazující žadatele o úvěr do rizikových skupin. Cílem je předpovědět pravděpodobné budoucí chování klienta a vytvořit rozhodovací pravidla pro přijetí či zamítnutí žádosti o úvěr, resp. pro stanovení rizikové přirážky a dalších podmínek úvěrové smlouvy.

Individuální přístup je drahý

Prakticky všechny banky tvrdí, že právě u nich mohou lidé počítat s individuálním posouzením žádosti o hypoteční úvěr.  Skutečnost je ale často úplně jiná. Osobní přístup k posuzování bonity žadatele o úvěr a snaha vyhovět jeho specifickým požadavkům bývá luxusem vyhrazeným jen pro významné klienty, na jejichž získání či udržení má banka eminentní zájem. Běžný klient se obvykle musí spokojit se standardizovanými postupy, které jsou pro banku méně nákladné.

Zvláště velké banky, které zpracovávají velké množství žádostí o úvěr, z velké části nahradily individuální přístup pevně nastavenými rozhodovacími procesy s automatizovanými algoritmy. Hodnocení bonity žadatelů o úvěr se tím především zrychlilo a zároveň byla do značné míry eliminována subjektivita rozhodování úvěrových pracovníků. Nepříjemným důsledkem je ovšem to, že při jednání v některých bankách si klient připadá spíše jen jako statistická položka.

Skóringové modely používané jednotlivými bankami se vzájemně liší. Přesto mají mnoho společného. Podrobnosti o tom, jaká kritéria a nakolik jsou pro přidělení určitého skóre důležitá, však banky tají. Celý proces tak trochu připomíná výpočet kondiciogramů v české filmové komedii Jáchyme, hoď ho do stroje. Pracovník zadá požadované údaje do počítače, který je zpracuje a vyplivne výsledek. Klient ani pracovník přitom zpravidla nevědí, jak počítač k onomu výsledku došel.

Aplikační skóring vychází z údajů uvedených v žádosti o úvěr, z úvěrových registrů (BRKI, NRKI, SOLUS) a dalších zdrojů (např. sociodemografické profily).


Behaviorální skóring
vychází z dostupných údajů o „finančním chování“ žadatele o úvěr,  např. charakteru, výši a frekvenci transakcí na jeho bankovním účtu, včasného splácení již poskytnutých úvěrů atd.

Data mining čili dolování dat

O schválení či neschválení žádosti o úvěr, výši úrokové sazby a dalších podmínkách úvěrové smlouvy rozhodují často i netušené údaje. Kromě výše příjmů a výdajů může jít o vzdělání a pracovní zařazení žadatele, dobu trvání posledního pracovního poměru, rodinný stav a dokonce i místo jeho bydliště. Podle serveru iDnes Česká spořitelna jako novinku  zavádí kritérium úvěrové rizikovosti adresy trvalého bydliště klientů. Žadateli o úvěr tedy mohou při skóringu ubrat body i problémy jeho souseda se splácením hypotéky.

Profilování a segmentace klientů s využitím stále sofistikovanějších data miningových metod přináší bankám nebývalé možnosti, a to nejen v oblasti risk managementu. Mohou ale také vést až k absurditám. Kdyby nějaká banka disponovala informacemi o výšce a barvě vlasů klientů a její analytici by nalezli významnou korelaci těchto údajů s úvěrovou delikvencí, mohl by třeba vysoký blonďák nakonec získat úvěr výhodněji, než jeho méně urostlý černovlasý kolega.

Výpočet kreditního skóre předpokládá relevantnost a neměnnost kritérií a parametrů použitých při výpočtu. Otázkou tedy například je, nakolik je v případě hypotečního úvěru s 30letou splatností relevantní bankami standardně vyžadovaná informace o výši příjmu žadatele za uplynulých 6 nebo 12 měsíců, a to zvláště v současné, ekonomicky značně neklidné době. Banky se sice snaží své skóringové modely průběžně aktualizovat, ale svůj přístup k hodnocení bonity klientů příliš nemění.

Anketa

Zvládáte splácet hypotéku?

Ano, bez potíží. (132)
 
Ano, s potížemi. (46)
 
Ne. (19)
 
Nemám hypotéku. (196)
 Celkem hlasovalo 393 čtenářů

Jak banky rozhodují o poskytnutí úvěru? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »