Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Karibské nemovitosti: Krize nebo příležitost?

Autor: Ivan Chyla | 27.04.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Karibské nemovitosti: Krize nebo příležitost?

Ceny nemovitostí klesly v Česku i ve světě. Je krize realitního trhu vhodnou příležitostí k nákupu nemovitosti v Karibiku? Pokud uvažujete o výhledovém druhém bydlení, máte nyní dobrou příležitost. Jaká je odhadovaná návratnost takové investice?

Ekonomické krize přicházejí a odcházejí, ať se nám to líbí nebo ne, a jsou přirozenou a nedílnou součástí globálního přerozdělování. Proto je tak důležité vědět, kde investovat a jaká rozhodnutí v této době činit. Zatímco někteří vnímají krizi jako těžké časy, druzí v ní spatřují příležitost a vědí, jak ji využít. 

Nejúspěšnější investoři a podnikatelé dosáhli svých největších úspěchů právě v době krize. Byli to lidé, kteří viděli až za hranice toho, čemu říkáme krize, lidé, kteří v krizi viděli unikátní příležitost. Jako příklad můžou sloužit jména Aristoteles Onassis nebo John. D. Rockefeller.

Před několika měsíci na ekonomickém fóru v Dominikánské republice držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001 Joseph Stiglitz předpověděl, že světová ekonomika bude čelit krizi zhruba 2 roky. Zároveň na tomto setkání zaznělo, že v tomto těžkém období bude jedním z nejméně dotčených odvětví turistika, přičemž nejpopulárnější turistické destinace budou pokračovat ve své prosperitě a růstu.

Kam investovat? To turistických destinací!

Nemovitosti v oblastech považovaných za oblíbené turistické destinace a oblasti či místa vhodné pro koupi tzv. „druhého domova“ se jeví jako příhodná investice. Většinou se jedná o exotické destinace s dobrou infrastrukturou, kde americký dolar stále plní svou úlohu a lokální ekonomiky jsou s ním úzce spjaty.

Jako příkad pro Evropany atraktivních destinací (pokud pomineme některé lokality v USA, zejména Floridu) můžeme uvést Panamu, Kostariku a karibské pobřeží Mexika.

 

Otázka zní: Kdy se realitní trh obrátí a poroste?

Asi nejlepší rada je neposlouchat ty, kteří  tvrdí, že to určitě vědí. Nicméně, pokud chceme být o krok napřed, je třeba brát v úvahu významná fakta:  Stoupá počet lidí, kteří si pořizují „druhý domov“ v oblasti Karibiku, a to buď proto, že chtějí trávit dovolenou ve „svém“ a zároveň dobře tuto investici zhodnotit díky pronájmu (professional property management), nebo plánují po dosažení důchodového věku si dlouhodobě užívat zdravého, klidného a levného života v Karibiku.                 

Jsou to lidé, kterým se v realitní branži říká „snow birds“, čili lidé, kteří utíkají před nepřízní počasí (mrazy a sněhem) do tepla a exotiky . Jedná se především o Kanaďany a Američany, ale stoupá i počet Evropanů.

Počet těchto lidí podle statistik významně poroste. V angličtině se nazývají „baby boomers“- tedy lidé, kteří mají poměrně vysokou koupěschopnost a chtějí si v důchodu zaslouženě užívat života v klidu a teple. Podle Census Bureau 78 milionů „baby boomers“ (narození mezi roky 1946 až 1964) bylo naživu v červenci 2005 a každý den v roce 2006 dosahovalo 7918 z těchto lidí věku 60 let.

Realitní trhy v oblastech nabízející „druhé domovy“ porostou, neboť budou silně ovlivněny touto skupinou koupěschopných lidí. Je pravděpodobné, že vliv „baby boomers“ ovlivní růst pro příští dvě dekády.

Karibské pobřeží Mexika jako lákadlo pro investory

Mexiko je dnes na historické úrovni ekonomické stability a finančních rezerv, což mu pomáhá úspěšně čelit nadcházejícímu období. Karibské pobřeží Mexika je turistickou destinací číslo jedna v latinské Americe, patří mezi osm nejúspěšnějších destinací na světě a v tuto chvíli má na svém pobřeží i dvě nejrychleji rozvíjející se aglomerace v latinské Americe.

Za poslední 3 roky dosahovalo zhodnocení investic v realitách na pobřeží karibském pobřeží Mexika v průměru 15 %. V případě luxusních residenčních investic pak 23 % a  dokonce celých 45 % v oblasti velkých developerských projektů nad 25 mil. USD zaměřených na luxusní residenční  bydlení.

Už více než milion Američanů vlastní svůj „druhý domov“ v Mexiku. Hodně z nich se pak po dovršení důchodového věku natrvalo přestěhuje do Mexika. Láká je k tomu nejenom krásné moře a pláže a klidný způsob života, ale i ekonomika – počínaje zdravotní péčí, přes benzín a potraviny až po služby – vše je zde levnější než v USA. Týká se to i dalších „snow birds“, zejména Kanaďanů, a stoupá  rovněž počet Evropanů, kteří vlastní „druhý domov“ v této části Karibiku.

Důležitá informace: Je tu bezpečno a díky legislativě je zde vysoká ochrana zahraničních investic…

Kdy je správný čas investovat do nemovitostí?

Pokud uvažujete o koupi nemovitosti  v exotické destinaci s výhledem, že v průběhu 5 až 15 let se stane pro podstatnou část roku vaším domovem, teď je vhodný čas pro nákup. Rozhodně je správný čas z pohledu, že nebudete kupovat nemovitost v době, kdy ceny budou na vrcholu.

Současný stav v tomto segmentu realitního trhu nahrává kupcům/investorům se strategií užívat si nemovitost, v době nepřítomnosti ji nechat generovat zisk (a tak významně zlepšit návratnost investice) a těšit se na období, kdy se stane jejich domovem na delší dobu (zejména v období nepříznivého počasí).

Je nutné zdůraznit, že ne všechny nemovitosti na tomto trhu mohou svému novému majiteli generovat maximální příjmy z  jejího pronájmu. Pokud však potencionální kupec disponuje podrobnou znalostí místního realitního trhu a vhodně zvolí místo a typ nemovitosti, je možné očekávat roční návratnost investice z pronájmu v rozmezí 9 – 12 %, přičemž v tomto není zahrnuto zhodnocení investice jejím meziročním nárůstem. Pokud budeme brát v úvahu velmi konzervativní čísla (s přihlédnutím k očekávanému zpomalení růstu trhu) v rozsahu 7 - 10 %, může se potom celková doba návratnosti investice  pohybovat kolem 6 až 8 let.

Autor je realitním makléřem společnosti Caribbean Shores Realty

Anketa

Vlastníte nemovitost v zahraničí?

Ano, a jsem spokojen/a. (20)
 
Ano, ale nejsem spokojen/a. (0)
 
Ne, ale uvažuji o tom. (18)
 
Ne, a neuvažuji o tom. (8)
 Celkem hlasovalo 46 čtenářů

Karibské nemovitosti: Krize nebo příležitost? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Kupte si dům v tropech Petr Zámečník | 20.07.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »