Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kde hledat pomoc, když vám skončilo regulované nájemné?

Autor: Luboš Svačina | 28.01.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Kde hledat pomoc, když vám skončilo regulované nájemné?

Patříte mezi obyvatele bytu, kterým v letošním roce skončila regulace nájemného a nyní vás čeká vyjednávání o jeho tržní výši? Poradíme vám, kde najít potřebné informace, abyste se na schůzku s pronajímatelem mohli lépe připravit.

Deregulace nájemného se dotkla zhruba 400 000 bytů především v menších městech. V Praze, krajských městech s výjimkou Ústi nad Labem a Ostravy a větších městech ve Středočeském kraji skončí regulace nájemného až k 31. 12. 2012. Ve zbylých městech skončila regulace nájmů k letošnímu prvnímu lednu. Podle odhadů Ministerstva pro místní rozvoj se tato změna dotkla zhruba 400 000 bytů. Nájemní smlouvy běží dál, ale výše nájemného je nyní otázkou dohody mezi nájemníkem a pronajímatelem. Pokud se obě strany nedohodnou, výši nájemného by měl podle stávající zákonné normy určit soud (viz FAQ - Často kladené otázky).

Ministerstvo pro místní rozvoj pro ulehčení situace při jednání ohledně navýšení nájemnéhov plánuje v dohledné době zprovoznit cenové mapy místně obvyklého nájemného, které by měly pomoci oběma stranám při stanovování optimální výše činží. Tato aplikace bude však zprovozněna nejdříve v únoru letošního roku a navíc doplňování databáze bude pokračovat celý letošní rok. Kde tedy najít relevantní informace o místně obvyklém nájemném ještě před tím, než budete jednat se svým pronajímatelem, nebo než podepíšete novou nájemní smlouvu?

Pomocnou ruku nabízí ministerstvo i Sdružení nájemníků (SON)

Jednou z možností, kterou obyvatelům čerstvě deregulovaných bytů Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí, je telefonní linka pomoci 24 861 138 a e-mail info@mmr.cz.

Vedle toho mají nájemníci k dispozici také telefonní poradenskou linku 900 109 801, kterou ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj provozuje Sdružením nájemníků (SON). SON disponuje celorepublikovou sítí 39 poraden, které nabízejí návštěvníkům bezplatné poradenství. Veškeré informace o těchto službách včetně kontaktních adres je možné nalézt na webu www.son.cz.

Poradny SON v souvislosti s deregulací nájmů v současnosti registrují zvýšený zájem o své služby. Podle informací ČTK jejich služeb v loňském roce využilo zhruba 23 000 lidí. Sdružení nájemníků se aktivně podílelo na dojednávání podmínek zvyšování nájemného s největším vlastníkem nájemních bytů v ČR - společností RPG Byty. V případě společnosti CPI, druhého největšího vlastníka nájemního bydlení v zemi, jednání s nájemníky za účasti SON zatím pokračují.

Zapojte se do komunity lidí se stejným problémem

Dalším zdrojem užitečných informací je internet. Vedle aktivit SON a MMR můžete navštívit nejrůznější webové stránky a diskusní fóra sdružující nájemníky z dříve regulovaných bytů. Jedním z těchto míst jsou například webové stránky Sousedé.cz.

Projekt Sousedé.cz jednak nabízí řadu zajímavých informací v oblasti nájemního bydlení, ale v současnosti stále častěji také slouží jako nástroj výměnu informací a pomáhá s koordinací nájemníků v čerstvě deregulovaných bytech, kteří se snaží vyjednávat o nových podmínkách nájmu.

„Lidé o této problematice nevěděli prakticky nic, nevěděli, co je čeká, co mohou dělat, jak se mohou bránit, jak mohou vyjednávat apod. Pomocí portálu Sousede.cz se podařilo zorganizovat řadu setkání, kam jich přišly stovky a kde se diskutovalo s právníky, politiky, zástupci Sdružení na ochranu nájemníků a dalšími. Podařilo se získat a předat mnoho informací, díky kterým se nájemníci nenechali dotlačit k podpisům podle našeho názoru nevýhodných smluv,“ popsal svou zkušenost Tomáš Vejškrab, ústecký nájemník bytu společnosti CPI.

FAQ - Často kladené otázky související s deregulací nájemného

Je  pravda, že s ukončením deregulace končí staré nájemní smlouvy a je potřeba uzavřít smlouvy jiné, jinak nájem končí?
Není. Nájem trvá za stávajících podmínek, pokud se pronajímatel a nájemce nedohodnou jinak. Pronajímatel může nadále nájem vypovědět pouze z důvodů stanovených v zákoně.
 
Pronajímatel mi zaslal návrh na zvýšení nájemného v příštím roce (nejedná se o jednostranné zvýšení podle zákona o jednostranném zvyšování nájemného).  Jak mám ve věci postupovat?
Zaslaný návrh je návrhem na uzavření dohody o změně nájemného. Bez Vašeho souhlasu ke změně nájemného nemůže dojít.  
 
Pokud nebudu souhlasit s cenovým návrhem pronajímatele, nebude mi hrozit výpověď z bytu?
Ne. Pokud nesouhlasíte s cenovým návrhem pronajímatele, nájem trvá za stávajících podmínek.
 
Cenový návrh uvádí, že v případě mojí pasivity, tedy nereagování do určité lhůty, bude návrh platit. Je to pravda?
Nikoli. Takový dovětek ve výzvě nemá právní opodstatnění. Navrhovatel může časově omezit pouze návrh na své straně. V případě pasivity nájemníka platí dosavadní stav. Doporučujeme však vstoupit do jednání s pronajímatelem a hledat cesty pro dosažení dohody o nájemném.

Pokud k  dohodě nedojde, nájemní vztah bude dále trvat za dosavadních podmínek (tedy i s dosavadní výší nájemného). V takovém případě se nájemce i pronajímatel budou moci obrátit na soud. Vzhledem k současné chybějící úpravě občanského zákoníku nelze jednoznačně předvídat, jak soudy budou takové žaloby posuzovat. MMR proto připravilo novelu občanského zákoníku, která rozhodování soudů upraví. Tato novela je nyní v první fázi legislativního procesu.
Z čeho budou soudy zjišťovat „nájemné v místě a čase obvyklé“?
Ze zkušeností z předchozích rozhodnutí soudů lze předpokládat, že soudy budou využívat posudků znalců. I samotné strany sporu budou moci navrhovat vlastní důkazy pro zjištění správné výše nájemného. Posouzení a vážení jednotlivých důkazů však bude na soudech samotných.
Pokud soud rozhodne ve prospěch návrhu pronajímatele, bude muset nájemce zaplatit zpětně tuto sumu za dobu trvání soudu?
Soud podle nově připravené úpravy stanoví změnu nájemného ke dni podání návrhu, to znamená, že bude nutné zaplatit rozdíl i zpětně.
 
Existuje už nyní oficiální evidence nájemného v místě a čase obvyklého“?
Ne, tato databáze neexistuje. O jejím případném zřízení v návaznosti na ukončení platnosti zákona č. 107/2006 Sb. se zatím diskutuje.

Co mám dělat v případě, že na nové nájemné nebudu mít?
Pokud zvýšené nájemné spolu s ostatními náklady na bydlení přesáhne 30 % (v Praze 35 %) disponibilních příjmů domácnosti, lze čerpat příspěvek na bydlení až do výše normativů stanovených pro daný rok Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). MPSV poskytuje též doplatek na bydlení. Tyto dávky poskytují místně příslušné úřady práce.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj, více naleznete zde.

Anketa

Má stát regulovat nájemné?

Ano. (66)
 
Ne. (196)
 Celkem hlasovalo 262 čtenářů

Kde hledat pomoc, když vám skončilo regulované nájemné? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Výpověď z nájmu bez udání důvodu? Ano! Petr Zámečník | 14.03.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů