Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Klid za pár stokorun: Pojištění odpovědnosti

Autor: Luboš Svačina | 15.01.2008 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Klid za pár stokorun: Pojištění odpovědnosti

Každý se čas od času dostane do situace, kdy svým jednáním způsobí někomu dalšímu škodu. Pokud k vyřešení situace postačí omluva, jedná se o tu příznivější variantu. Pokud však dojde na peněžní vyrovnání, přijde vhod pojištění odpovědnosti.

Pojištění odpovědnosti jistě nepatří z obchodního hlediska mezi příliš zajímavý produkt, nicméně klient rozhodně ocení, pokud finanční poradce disponuje ve své nabídce tímto typem pojištění a bude ji schopen klientovi předložit ke zvážení.

Vzhledem k poměru cena – výkon (myšleno pojistné krytí) se rozhodně jedná o zajímavý produkt a měl by tvořit pevnou součást pojistné ochrany klienta, resp. jeho rodiny. Ať už jako samotně stojící produkt, anebo součást komplexních pojištění majetku.

Co je předmětem pojištění?

Pojištění odpovědnosti zabezpečuje pojistnou ochranu klienta pro případ, kdy on způsobí neúmyslně jinému subjektu škodu, za kterou je odpovědný, a poškozený na něm požaduje náhradu. Jedná se zejména o škody na zdraví, resp. na životě a na majetku, přičemž u smlouvy o pojištění odpovědnosti vyplývající z běžného občanského života bývají pojištěny všechny osoby žijící s pojištěným v jedné domácnosti – nejčastěji manžel/ka, děti a někdy i domácí zvířata.

Pojistné krytí se vztahuje na situace, s kterými se člověk setkává den co den, v lepším případně o nich slyší pouze v televizi apod. Příkladem budiž neúmyslné poškození nebo rozbití zboží v obchodě, vytopení sousedního bytu, zranění zaviněné srážkou s dalším lyžařem na sjezdovce, úraz na chodníku před domem, který je pojištěný povinen udržovat, případně způsobení škody zaměstnavateli v rámci výkonu zaměstnání.

Základní druhy pojištění odpovědnosti se člení na pojištění osob a pojištění podnikatelů a průmyslu. V tomto článku se budu zabývat pouze pojištěním osob.

Pojištění osob

Pojištění odpovědnosti z občanského života – občanská odpovědnost – tento pojistný produkt
kryje rizika běžného občanského života, nejčastěji spojeného s provozem domácnosti, rekreací a zábavou.

Pojištění se vztahuje, jak už bylo uvedeno v úvodu, na všechny osoby, které žijí ve společné domácnosti s pojistníkem, tedy:

 – manžel/manželka
 – nezletilé děti
 – studující zletilé děti, žijící ve společné domácnosti
 – osoby zaměstnané v domácnosti (pečovatelka, chůva apod.)

Pojištění lze nejčastěji sjednat v „balíčku“ s pojištěním domácnosti nebo pojištěním nemovitosti (ČSOB Pojišťovna, Kooperativa, UNIQA, Wuestenrot pojišťovna, Victoria Volksbanken), u kterých se cena pojistky odvíjí vždy od celkové ceny komplexního pojištění.

Nicméně existují na trhu pojišťovny, u kterých lze pojištění sjednat samostatně. Pojistné si pojišťovny zpravidla účtují ročně a jeho výše se odvíjí od zvolené varianty a výše pojistného plnění. Na českém pojistném trhu lze sjednat samostatně pojištění odpovědnosti u pojišťovny Generali, pojišťovny Slavia, České pojisťovny a České podnikatelské pojišťovny. Jako příklad uvádím podmínky smluv ČP a ČPP včetně limitů plnění a výše pojistného.

Tabulka 1: Limity pojistných plnění a roční pojistné


Rozdílný přístup aplikuje pojišťovna Allianz, která zavádí souhrnné limity pojistného plnění ve třech variantách zohledňujících také druh činnosti vykonávané pojištěnou osobou. Za tarif Normal pojištěný zaplatí 600 Kč, roční pojistné v tarifu Optimal činí 1000 Kč a variabilní varianta Exklusiv začíná na 1 800 Kč.

Tabulka 2: Limity pojistných plnění Allianz


Pojišťovny také umožňují připojištění odpovědnosti pro specifické případy, kdy je pojištěná osoba například držitelem, vlastníkem či správcem nemovitosti a škoda vznikne jinému subjektu v souvislosti s touto nemovitostí (např. pádem ledu ze střechy na zaparkované auto před domem), případně je držitelem motorového plavidla, zbrojního průkazu apod.

Tip: Samostatnou kapitolou že pojištění odpovědnosti z provozu silničního vozidla, tzv. povinné ručení .


Odpovědnost za škodu z výkonu povolání – obecně známá jako „pojistka na blbost“. Vychází z odpovědnosti každého zaměstnance za škody, které neúmyslně způsobí svému zaměstnavateli při plnění pracovního úkolu nebo v souvislosti s jeho plněním a to až do výše 4,5násobku svého platu.

Pojištění se vztahuje opět na škody na zdraví, příp. životě, na majetku a ve formě finanční škody, přičemž odpovědnost za škody lze rozdělit do těchto kategorií:

 – obecná odpovědnost za způsobené škody způsobené neobratností apod.
 – odpovědnost za nesplnění povinnosti k odvrácení škody, kdy zaměstnanec věděl o možnosti vzniku škody, ale tuto skutečnost zaměstnavateli, či vedoucímu pracovníkovi nenahlásil
 – odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách podléhajících vyúčtování
 – odpovědnost za ztrátu svěřených předmětů

Omezení ve výši náhrady škody na úrovni 4,5násobku průměrného výdělku se však vztahuje pouze na situace, kdy zaměstnanec způsobí zaměstnavateli škodu neúmyslně z důvodu nedbalosti. V případě, že se prokáže, že zaměstnanec škodu způsobil s úmyslem anebo například v opilosti, potom je zaměstnavatel oprávněn škodu po zaměstnanci vymáhat v plné výši. Podobně pojišťovna nehradí škodu, která vznikla v důsledku nestandardních situací jako stávka, vzpoura apod.

Výše pojistného se vždy odvíjí od rizika (pravděpodobnosti) vzniku a úrovně odpovědnosti pracovníka za svěřené předměty. Pojišťovny proto rozlišují, zda zaměstnanec má oprávnění řídit dopravní prostředky zaměstnavatele. Stejně tak se do výše pojistného odráží, zda má pracovník místo výkonu práce v České republice, či zda v rámci výkonu zaměstnání cestuje do zahraničí.

Pro názornost nabízených pojistných limitů a související výše pojistného uvádím tabulku s nabídkou České podnikatelské pojišťovny a Hasičské vzájemné pojišťovny (u HVP je v pojistném zohledněna 10% spoluúčast, minimálně stanovena na 1000 Kč). Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání poskytují i další pojišťovny (ČSOB pojišťovna, Česká pojišťovna, Generali atd.).

Tabulka 3: Limity pojistných plnění a výše pojistného


Rozhodnutí o optimální variantě pojistného krytí z pojištění odpovědnosti zaměstnance se odvíjí od výše příjmu, resp. jeho 4,5násobku, který by měl odpovídat celkové pojistné částce uvedené ve smlouvě. 

Zdroj: Investujeme.cz

Klid za pár stokorun: Pojištění odpovědnosti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »