Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Klienti si nechávají při výběru hypotéky stále častěji poradit

Autor: Luboš Svačina | 28.02.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 3 komentáře
Klienti si nechávají při výběru hypotéky stále častěji poradit

Vyznat se v nabídkách bank a kvalifikovaně rozhodnout, která z nich je v danou chvíli nejlepší, může být pro člověka, který vývoj v oblasti financování bydlení dlouhodobě nesleduje, nadlidský úkol. Proto není divu, že klienti stále častěji využívají služeb nezávislých hypotečních poradců. Podívejte se na přehled nejúspěšnějších poradenských firem na českém hypotečním trhu.

Hypoteční banky poskytující data pro výpočet FINCENTRUM HYPOINDEXu v loňském roce poskytly hypotéky za 84,26 miliardy korun (včetně refinancování), což je v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o zhruba deset miliard více (+13,25 %). Klíčovou roli v oživení poptávky po hypotékách měla příznivější makroekonomická situace v ČR, větší dostupnost úvěrů, relativně nízké úrokové sazby, ale také stabilizace cen na realitním trhu, změny v oblasti podpory stavebního spoření a deregulace nájemného. A nezanedbatelnou roli hrálo také refinancování stávajících hypoték.

Graf: Objem sjednaných hypoték v jednotlivých letech

Kdo však z oživení poptávky po hypotékách a poklesu úrokových sazeb těží dvojnásobně jsou společnosti fungující jako mezičlánek mezi klientem a bankou, kteří klientům nabízejí poradenství při výběru vhodné varianty financování bydlení.

Proč lidé využívají služeb hypotečních poradců?

Vyznat se v nabídkách jednotlivých produktů a udělat si objektivní srovnání výhod a nákladovosti možných variant řešení je totiž pro většinu potencionálních klientů bank složité, nebo tomu nechtějí věnovat svůj čas a tak není divu, že stále více lidí využívá služeb finančních poradců a hypotečních makléřů. Ti nejen že klientům pomohou s výběrem nejvhodnější varianty ze všech nabízených možností financování, ale navíc klientům poskytují další důležitou přidanou hodnotu, která spočívá v tom, že díky svým znalostem trhu a množství zprostředkovávaných obchodů dokážou s bankou ve většině případů vyjednat cenově výhodnější podmínky úvěru, než jaké by si byl klient schopen dojednat sám.

Tip: Jak vybrat kvalitního poradce a na co dát případně pozor se dozvíte v článku „Rady při financování bydlení: „Důvěřuj, ale prověřuj!““.

Na trhu působí dvě hlavní skupiny zprostředkovatelů hypoték. Jednak to jsou finanční poradci nabízející klientům kompletní finanční poradenství od pojištění přes investování až po financování bydlení a hypoteční makléři, kteří se specializují především na otázky související s bydlením. V nabídce obou skupin je financování jak prostřednictvím hypotečních úvěrů, tak úvěrů ze stavebního spoření. Případně jejich kombinací.

Podíl zprostředkovaných hypoték roste

Aby měli poradci a makléři neustále přehled nabízených produktech operují často na trhu pod hlavičkou některé z poradenských či makléřských společností, které jim v tomto směru poskytují technickou podporu a informační zázemí.

Finančně-poradenské společnosti se sdružují do dvou zájmových profesních seskupení – Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR (AFIZ) a Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF ČR). Hypoteční makléři mají svou Asociaci hypotečních makléřů ČR (AHM ČR). Členství v profesních komorách však není povinné, čehož celá řada společností využívá a mimo asociace na trhu nyní působí například makléřské společnosti Golem Finance, Callido, ale také finančně-poradenská společnost Fincentrum, která z asociace AFIZ vystoupila v závěru loňského roku.

Členové AFIZ a USF ČR podle čerstvě zveřejněné tiskové zprávy v roce 2010 zprostředkovali celkem 12 876 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 20,696 miliard korun, což v meziročním srovnání znamená nárůst objemu o téměř čtvrtinu. Přitom trh rostl meziročně "jen" o 13 %, a to ještě ve výsledcích za 2. pololetí nejsou započteny výsledky společnosti Fincentrum.

Tabulka 1: Objem zprostředkovaných hypoték (mld. Kč)

  2009 1.H 2010 2. H 2010 ∑ 2010 Rozdíl r/r
AFIZ a USF 16,87 9,80 10,90*  20,70* 23%

* již bez započtení produkce Fincentra

Co se týče jednotlivých členů profesních asociací AFIZ a USF ČR, tak 7 miliard připsala společnost Partners for Life Planning a poradci společnosti Broker Consulting s klienty uzavřeli hypotéky za 1,92 miliard. Poradci Fincentra, jehož produkce však již nebyla započítána do souhrnných výsledků za druhé pololetí, za celý rok 2010 zprostředkovali hypotéky za bezmála 6 miliard korun. Což představuje meziroční zvýšení produkce o 87 %. 

Další velké finančně poradenské společnosti jako je OVB Allfinanz a AWD bohužel informace o objemu sjednaných hypoték v roce 2010 neposkytly. „Vzhledem k tomu, že OVB Holding AG je kotován na burze, nesmíme publikovat žádná čísla za rok 2010 dříve než mateřská společnost. Naše čísla budeme publikovat až začátkem dubna 2011,“ vysvětluje Jaroslava Matoušková, tisková mluvčí společnosti OVB Allfinanz.

Tabulka 2: Objem zprostředkovaných hypoték (mld Kč)

       2009 2010 Rozdíl r/r
Partners 5,60 7,13 27%
Broker Consulting 1,22 1,92 57%
Fincentrum 3,20 5,99 87%

Další balík hypoték pro banky zprostředkovali specializovaní hypoteční makléři. Členové asociace hypotečních makléřů (AHM ČR) za rok 2010 dodali tuzemským bankám hypotéky za více než 12 miliard korun. Nejaktivnější z kvarteta brokerských společností byli makléři Gepard Finance, kteří v loňském roce sjednali hypotéky za 5,04 mld. Kč.

Branže hypotečních makléřů je však mnohem méně koncentrována, než je tomu v případě finančně poradenských společností a na trhu působí celá řada firem a hypotečních makléřů (OSVČ), jejichž objem produkce lze jen těžko dohledat. Jedním z největších zprostředkovatelů stojících mimo AHM ČR je společnost Golem Finance, jejíž makléři v loňském roce klientům pomohli s uzavřením hypoték za za 3,10 miliard korun.

Tabulka 3: Objem zprostředkovaných hypoték (mld Kč)

  2009 2010 Rozdíl r/r
Hyposervis 1,48 1,08 73%
Gepard Finance 3,55 5,04 42%
Sophia Finance n/a 4,00 n/a
Simply  n/a 1,90 n/a
∑ AHM ČR   12,02  
 
Golem Finance 2,30 3,10 35%
Callido  n/a < 1,00 n/a


Sledované společnosti tedy dohromady za celý loňský rok bankám zprostředkovaly hypotéky za více než 40 miliard korun. Kolik to bylo za celý trh je těžké vzhledem k roztříštěnosti zprostředkovatelského trhu určit a hypoteční banky informace o objemech "vlastních" a "cizích" hypoték úzkostlivě tají (viz brzy následující článek). Podle některých expertních odhadů činí podíl zprostředkovaných hypoték v současnosti až 70 % z celkového objemu uzavřených hypotečních obchodů. Podle našich odhadů, a zde uvedených statistik, bude toto číslo o něco nižší. Co je však jisté, že zájem o služby kvalitních hypotečních poradců v budoucnosti ještě poroste.

Komu dát přednost? Hypotečnímu makléři nebo finančnímu poradci?

Základní rozdíl mezi nabídkou finančních poradců a hypotečních makléřů zpravidla spočívá v rozsahu nabízených služeb. Kvalitní finanční poradce by měl umět poradit nejen s možnostmi financování bydlení, ale i v otázkách zhodnocování úspor a možnostech pojistné ochrany. Otázkou potom je, zda je v možnostech jednoho člověka všem těmto oblastem dopodrobna rozumět.

Hypoteční makléř se jako specialista zpravidla zabývá pouze otázkami financování bydlení a z tohoto důvodu by měl mít lepší přehled o trhu a především možnostech řešení komplikovanějších případů . Poradce zpravidla intenzivně spolupracuje s několika bankami, jejichž nabídku dobře zná, hypoteční makléř by měl být schopen vybrat skutečně ten nejvhodnější a nejvýhodnější produkt, který je v danou chvíli na trhu k dispozici a měl by být schopen produkty případně vhodně kombinovat. Pokud se však nemůžete roznodnout, svůj záměr můžete konzultovat s oběma stranami a nabízené řešení následně porovnat a vybrat si z nich to nejlepší. 

Anketa

Využil/a byste v případě potřeby služeb hypotečního poradce?

Ano (64)
 
Ne (27)
 Celkem hlasovalo 91 čtenářů

Klienti si nechávají při výběru hypotéky stále častěji poradit >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

RE: dotaz partner | 08.03.2011 09:25
RE: dotaz Luboš Svačina | 07.03.2011 13:51
dotaz z banky | 01.03.2011 10:30

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »