Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


KPMG International: Rovnováha globální ekonomické síly se posouvá

09.07.2008 12:22 | Kategorie: Nezařazeno | Komentáře zakázány komentářů

Spojené státy ustupují Číně v podílu na světových investicích. Evropa zůstává pro investory atraktivní, především Velká Británie.

Z průzkumu KPMG International Global Corporate Capital Flows, 2008/9 to 2013/14 vyplývá, že dochází k posunu v rovnováze globální ekonomické síly. Vedoucí manažeři z více než 300 velkých mezinárodních firem v 15 zemích s nejsilnějšími ekonomikami zodpovědní za firemní investiční strategie byli dotázáni, v jakých oblastech plánují investice v příštích 12 měsících a během příštích pěti let.

Respondenti očekávají, že v průběhu příštích pěti let Čína předstihne USA v procentuálním podílu na celosvětových investicích a stane se nejvlivnější zemí v oblastech jako jsou IT a telekomunikace nebo těžební průmysl.

Největší nárůst podílu na celkových zahraničních investicích ale podle respondentů čeká Indii, která se stane světovým lídrem v investicích do průmyslové výroby. Evropské ekonomiky však zůstanou i nadále pro investory atraktivní, přičemž velmi silnou pozici zvláště v oblasti finančních služeb si zachová Velká Británie.

„Většina respondentů považuje příštích pět let za návrat k normálním vzorcům investování, neboť v uplynulém období měly Spojené státy disproporčně velký podíl na globálních investičních prostředcích,“ řekla Sue Bonney, partnerka sítě KPMG odpovědná za daňové poradenství v regionu Evropy, Středního Východu a Afriky, na daňovém summitu KPMG EMEA 2008 v Barceloně, kde byl průzkum představen.

A dodává: „Návrat k podmínkám na trhu, řekněme k roku 2003, však nevysvětluje posun, který investiční stratégové očekávají u svých investic směrem k ekonomikám zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Vypadá to na začátek zásadní změny v rovnováze ekonomické síly.“

„Potěšitelné je, že z tři sta jedenácti respondentů jich dvě procenta označila Českou republiku za cíl svých investic pro rok 2009. Z našeho regionu získalo více procent už jen Polsko. Důležité také je, že v horizontu pěti let by podíl České republiky měl zůstat stabilní,“ komentuje výsledky průzkumu Jan Žůrek, partner odpovědný za daňové poradenství v KPMG Česká republika.

Odpovědi respondentů naznačují ve svých investičních cílech v pětiletém horizontu posun od investic ve Spojených státech, Japonsku, Singapuru a Spojených Arabských Emirátech směrem k Brazílii, Rusku, Číně a Indii.

24 procent respondentů bude v letech 2013/2014 realizovat své investice v Číně, což představuje oproti letošnímu roku nárůst o sedm procent. Očekává se, že podíl Indie na celosvětových investicích vzroste z 10 na 18 procent, což bude největší nárůst podpořený především významnými investicemi do průmyslové výroby. V letech 2013/2014 může Indie v tomto sektoru očekávat investice od 25 procent výrobních společností, které se zúčastnily průzkumu. Pro dvě třetiny společností to navíc bude první investice v této zemi.

V průběhu příštích pěti let se na základě odpovědí respondentů umístí na třetím místě Rusko s celkovým podílem převyšujícím 19 procent (2008 - 12 procent). Brazílie může očekávat investice od 14 procent firem z průzkumu (2008 - 10 procent).

Spojené státy ztratí přibližně čtyři procenta a klesnou na 23 procent, což ale bude stále velmi vysoký podíl na globálních investicích. USA ztratí své dominantní postavení v oblastech jako jsou těžební průmysl, výroba průmyslových výrobků a IT a telekomunikací. První místo zaujme Čína.

Ačkoliv významné evropské ekonomiky mohou očekávat, že je ekonomiky zemí BRIC v podílu na investicích předstihnou, přesto mohou například Velká Británie (z 14 na 17 procent), Španělsko (z pěti na sedm procent) a Itálie (z šesti na sedm procent) očekávat nárůst zahraničních investic. Německo si svůj současný podíl udrží (13 procent).

V oblasti finančních služeb, tradičně silném sektoru pro Velkou Británii, se očekává posun ze druhého místa na místo první, které Velká Británie zaujme společně se Spojenými státy.

KPMG International: Rovnováha globální ekonomické síly se posouvá >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Nezařazeno

Cházod Ranuby | 01.04.2013 00:00 Záporné sazby hypoték? Do deseti let

Fincentrum Hypoindex klesá způsobem, který byl ještě před několika lety těžko představitelný. Jen v období února 2012 až 2013 průměrné sazby klesly o čtyři desetiny procentního bodu. Nejedná se přitom o pokles náhodný, ale vše nasvědčuje tomu, že se jedná o trend, který jen tak neskončí.   Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

| 04.02.2011 01:02 5 tipů na zajímavé webové stránky

Potřebujete informace z katastru nemovitostí. Přemýšlíte, jak uspořit na energiích nebo si chcete ověřit, zda vaše nemovitost neleží v záplavovém území? Všechny tyto informace naleznete na internetu. Zdarma a dokonce i bez nutnosti registrace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.07.2013 15:58

Další články »

Krátké zprávy z Nezařazeno

08.03.2016 12:13 Největší položkou výdajů domácností zůstává bydlení

Až 21 % výdajů tvoří náklady na bydlení včetně energií a vody z celkových výdajů domácností. U osob důchodového věku je to dokonce až 28 % výdajů.   Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 09.03.2016 15:55

08.02.2012 15:37 Prohlášení k zadržení šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum přijala se znepokojením zprávu o zadržení šéfredaktora divize Fincentrum Media Petra Zámečníka indonéskou policií. Petr Zámečník je šéfredaktorem Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedení spadají v České republice odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz nebo ČeskéReformy.cz. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2009 15:01 Britský realitní trh pomalu ožívá

Ceny rezidenčních nemovitostí začaly po dlouhé době pomalu stoupat. Realitní makléři pozorují nárůst poptávky po bydlení především v Londýně a jižní Anglii. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.05.2008 09:38 Výstavbu výrobního areálu společnosti Kemper financovala UniCredit Leasing

UniCredit Leasing financovala náklady na výstavbu výrobního objektu společnosti Kemper. Celkové náklady dosáhly hodnoty 160 milionů Kč. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.04.2008 14:55 URBIS INVEST veletrh investičních příležitostí

Letošní ročník veletrhu URBIS INVEST se uskuteční v termínu od 22. do 26. 4. na brněnském výstavišti. Jedná se o jednu z největších přehlídek investičních příležitostí v oboru real estate. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů