EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

09. 07. 2008

0 komentářů

KPMG International: Rovnováha globální ekonomické síly se posouvá

 


 

Z průzkumu KPMG International Global Corporate Capital Flows, 2008/9 to 2013/14 vyplývá, že dochází k posunu v rovnováze globální ekonomické síly. Vedoucí manažeři z více než 300 velkých mezinárodních firem v 15 zemích s nejsilnějšími ekonomikami zodpovědní za firemní investiční strategie byli dotázáni, v jakých oblastech plánují investice v příštích 12 měsících a během příštích pěti let.

Respondenti očekávají, že v průběhu příštích pěti let Čína předstihne USA v procentuálním podílu na celosvětových investicích a stane se nejvlivnější zemí v oblastech jako jsou IT a telekomunikace nebo těžební průmysl.

Největší nárůst podílu na celkových zahraničních investicích ale podle respondentů čeká Indii, která se stane světovým lídrem v investicích do průmyslové výroby. Evropské ekonomiky však zůstanou i nadále pro investory atraktivní, přičemž velmi silnou pozici zvláště v oblasti finančních služeb si zachová Velká Británie.

„Většina respondentů považuje příštích pět let za návrat k normálním vzorcům investování, neboť v uplynulém období měly Spojené státy disproporčně velký podíl na globálních investičních prostředcích,“ řekla Sue Bonney, partnerka sítě KPMG odpovědná za daňové poradenství v regionu Evropy, Středního Východu a Afriky, na daňovém summitu KPMG EMEA 2008 v Barceloně, kde byl průzkum představen.

A dodává: „Návrat k podmínkám na trhu, řekněme k roku 2003, však nevysvětluje posun, který investiční stratégové očekávají u svých investic směrem k ekonomikám zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Vypadá to na začátek zásadní změny v rovnováze ekonomické síly.“

REKLAMA

„Potěšitelné je, že z tři sta jedenácti respondentů jich dvě procenta označila Českou republiku za cíl svých investic pro rok 2009. Z našeho regionu získalo více procent už jen Polsko. Důležité také je, že v horizontu pěti let by podíl České republiky měl zůstat stabilní,“ komentuje výsledky průzkumu Jan Žůrek, partner odpovědný za daňové poradenství v KPMG Česká republika.

Odpovědi respondentů naznačují ve svých investičních cílech v pětiletém horizontu posun od investic ve Spojených státech, Japonsku, Singapuru a Spojených Arabských Emirátech směrem k Brazílii, Rusku, Číně a Indii.

24 procent respondentů bude v letech 2013/2014 realizovat své investice v Číně, což představuje oproti letošnímu roku nárůst o sedm procent. Očekává se, že podíl Indie na celosvětových investicích vzroste z 10 na 18 procent, což bude největší nárůst podpořený především významnými investicemi do průmyslové výroby. V letech 2013/2014 může Indie v tomto sektoru očekávat investice od 25 procent výrobních společností, které se zúčastnily průzkumu. Pro dvě třetiny společností to navíc bude první investice v této zemi.

V průběhu příštích pěti let se na základě odpovědí respondentů umístí na třetím místě Rusko s celkovým podílem převyšujícím 19 procent (2008 – 12 procent). Brazílie může očekávat investice od 14 procent firem z průzkumu (2008 – 10 procent).

REKLAMA

Spojené státy ztratí přibližně čtyři procenta a klesnou na 23 procent, což ale bude stále velmi vysoký podíl na globálních investicích. USA ztratí své dominantní postavení v oblastech jako jsou těžební průmysl, výroba průmyslových výrobků a IT a telekomunikací. První místo zaujme Čína.

Ačkoliv významné evropské ekonomiky mohou očekávat, že je ekonomiky zemí BRIC v podílu na investicích předstihnou, přesto mohou například Velká Británie (z 14 na 17 procent), Španělsko (z pěti na sedm procent) a Itálie (z šesti na sedm procent) očekávat nárůst zahraničních investic. Německo si svůj současný podíl udrží (13 procent).

V oblasti finančních služeb, tradičně silném sektoru pro Velkou Británii, se očekává posun ze druhého místa na místo první, které Velká Británie zaujme společně se Spojenými státy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.