Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


KPMG: Zvýšená regulace pojišťovnictví prospěje

27.01.2010 12:42 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Vedoucí pracovníci pojišťoven: větší regulace posílí a zvýší stabilitu v odvětví, v příštích třech letech ale bude největší překážkou růstu. Vyplývá to z průzkumu, který provedla KPMG International ve spolupráci s Economist Intelligence Unit.

 „Ačkoliv rozruch vyvolaný finanční krizí se pomalu uklidňuje, začíná být zřejmé, že cesta k obnově bude pro pojišťovnictví dlouhá,“ říká Roger Gascoigne , partner společnosti KPMG Česká republika odpovědný za pojišťovnictví.  „Řada vedoucích pracovníků dospěla k názoru, že nová regulatorní opatření sice z krátkodobého hlediska nebudou příjemná, ve svém konečném důsledku však budou mít na odvětví pozitivní vliv.“

Zvýšená regulace – ano, či ne?

Na otázku, jak se v odvětví během následujících tří let projeví zvýšená regulace, respondenti odpověděli následovně: 62 procent se domnívá, že zvýšená regulace pomůže zlepšit řízení rizik, 56 procent věří, že se zlepší finanční stabilita, a 55 procent je přesvědčeno, že zvýšená regulace posílí dlouhodobý pohled na podnikání v tomto odvětví. Nebude to ovšem zadarmo – 47 procent respondentů vnímá zvýšená regulatorní opatření a související nárůst kapitálových požadavků jako nejvýznamnější bariéru růstu.

Důvěra v růst prostřednictvím akvizic či převzetí klesla o 24 procentních bodů (na 30 procent) a důvěra v přirozený růst o 9 procentních bodů (na 46 procent). Tyto údaje vyplývají ze srovnání se zjištěními z května 2009, kdy se vedoucí pracovníci pojišťoven vyjadřovali k otázkám růstu optimisticky.[1]    

„Pojišťovny jednoznačně vnímají nová regulatorní opatření jako příležitost posílit základy své podnikatelské činnosti, zejména s ohledem na řízení rizik a kapitálu,” říká Roger Gascoigne .

Lepší řízení rizik

51 procent respondentů se domnívá, že klíčem k lepšímu řízení rizik a kapitálu je kvalitnější rozhodovací proces založený na analýze rizik. Téměř 50 procent vedoucích pracovníků se proto plánuje zaměřit na lepší koordinaci mezi úsekem řízení rizik a úseky klíčových obchodních procesů, jako jsou například úsek financí a úseky jednotlivých pojistných produktů.

51 procent respondentů má navíc v plánu úsek řízení rizik více začlenit do procesu strategického rozhodování. V této souvislosti respondenti předpokládají vyšší investice do řízení rizik a kapitálu, v následujících třech letech především do: úseku řízení rizik (66 procent), úseku řízení kapitálu (57 procent) a úseku pojistné matematiky či financí (54 procent).

Perspektivy výkonnosti a růstu

  • Výkonnost pojišťoven v posledních dvanácti měsících byla různá: 33 procent respondentů uvádí, že si vedli lépe, než očekávali, 25 procent si vedlo podle očekávání a 42 procent uvádí horší výkonnost, než očekávali.
  • V otázce perspektivy růstu do roku 2012 podle osmi ukazatelů jsou vedoucí pracovníci nejoptimističtější u objemu pojistného (49 procent), přirozeného růstu (46 procent) a kapitálových rezerv (45 procent).
  • 77 procent respondentů očekává, že si v období do roku 2012 v porovnání s uplynulými dvanácti náročnými měsíci povedou lépe , 18 procent z nich předpokládá výrazné zlepšení. Pouze čtyři procenta čekají zhoršení výkonnosti.
  • Z geografického hlediska očekávají největší růst trhy v Číně a východní Asii (47 procent) a v Indii a jižní Asii (33 procent). Nejnižší růst očekává Velká Británie, Severní Irsko, Austrálie a Nový Zéland.
  • Vedle zvýšených regulatorních opatření považují respondenti za další překážky růstu například špatné makroekonomické vyhlídky (34 procent), nové zdroje konkurence (32 procent), nedostatek a vysokou cenu kapitálu (31 procent), vyšší kapitálové požadavky a provozní náklady (30 procent) a pokles důvěry zákazníků (29 procent).[2]

Priority do roku 2012

Když měli respondenti zvolit tři nejvýznamnější priority v řízení společnosti, projevily se jak defenzivní strategie, tak strategie využívající nové příležitosti.

U defenzivních se 43 procent  plánuje více zaměřit na podstatu svého podnikání a 27 procent se chce zbavit ztrátových aktiv. 36 procent respondentů má v plánu implementovat formální systém redukce nákladů; tento fakt je zřejmě jednou z příčin poklesu očekávaného růstu nákladového ukazatele o devět procentních bodů (na 43 procent).

U nových příležitostí plánuje 34 procent respondentů uvést na trh nové produkty či služby, 30 procent se chystá rozšířit svou činnost do dalších oblastí trhu a 29 procent chce vstoupit do nových geografických oblastí. Nedostatek kapitálu v sektoru potvrzuje fakt, že jen 14 procent respondentů plánuje fúze a/nebo akvizice.

Investice do řízení rizik a kapitálu se pravděpodobně rovnoměrně rozdělí mezi procesy (22 procent), technologie (17 procent), školení (16 procent), řízení (15 procent) a nábor nových pracovníků (15 procent).

Struktura a efektivita řízení rizik a kapitálu

Více než tři čtvrtiny respondentů se domnívají, že je v jejich společnosti řízení rizik i kapitálu centralizováno. „To je rozhodně dobrá zpráva. Řízení rizik a kapitálu by totiž mělo být centralizováno, aby společnost mohla jednat konzistentně,“ tvrdí Roger Gascoigne . „Přestože některé oblasti řízení rizik musejí zůstat decentralizované, lze doufat, že v budoucnu se centralizace ještě posílí.”

Ředitel odpovědný za řízení rizik obvykle (v 45 procentech) podléhá generálnímu řediteli, případně finančnímu řediteli (20 procent). 33 procent respondentů uvádí, že ředitel odpovědný za řízení rizik je členem představenstva . „Vysoké procento těchto ředitelů v představenstvu je příjemným překvapením. Pouze 42 procent respondentů je totiž přesvědčeno, že má jejich představenstvo dostatek odborných znalostí o řízení rizik,” komentuje zjištění Roger Gascoigne .

Více než čtvrtina respondentů má pocit, že nemohou dostatečně zlepšit řízení rizik a kapitálu a začlenit ho do své organizace. Jsou totiž nuceni zajistit krátkodobé výnosy a řízení rizik přitom potlačit. „To je obzvlášť znepokojivé, neboť právě tento přístup byl do značné míry příčinou toho, že globální finanční systém málem zkolaboval,” varuje Roger Gascoigne .

Více než 60 procent respondentů uvádí, že si ve svých organizacích osvojili formální procesy a modely řízení provozních a tržních rizik. Více než 50 procent je uplatňuje i na rizika pojišťovací (životní i neživotní pojištění), obchodní, likvidní a úvěrová.

O struktuře řízení rizik a kapitálu respondenti uvedli, že nejlépe funguje předávání informací představenstvu (64 procent). Daří se také přesvědčovat jeho členy o nutnosti implementovat zásadní změny (61 procent) a zajišťovat, aby zprávy o rizicích byly pro příjemce relevantní (60 procent).

Respondenti průzkumu

Do průzkumu se zapojili účastníci z celého světa: 36 procent z asijsko-pacifického regionu, 31 procent z Evropy, 25 procent ze Severní Ameriky a osm procent z ostatních regionů. Zhruba 65 procent respondentů zastupuje společnosti s ročními příjmy nad 500 miliónů USD. Více než 60 procent účastníků působí na úrovni vrcholového managementu a většina jich je odpovědná za řízení financí, rizik či celé společnosti. 46 procent respondentů se zabývá životním pojištěním, 47 procent neživotním pojištěním a sedm procent zajištěním.[1]   KPMG International, A glimmer of hope: growth prospects in the global insurance industry and the escalation of risk and cupital management

[2]   Respondenti vybírali tři z deseti možností.

KPMG: Zvýšená regulace pojišťovnictví prospěje >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (335)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 486 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »