Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Krize tlačí ceny realit dolů a nahrává zelenému bydlení

Tlak na cenu je nyní nejvýraznějším trendem na realitním trhu. Kupci žádají slevy a hledají nemovitosti, které mají potenciál cenového růstu. Požadavek na levnější bydlení odstartoval vlnu zájmu o energeticky úsporné nemovitosti. Často je však nálepka „nízkoenergetické“ jen způsob, jak obalamutit zákazníka. Přestávají také fungovat tradiční prodejní strategie a developeři přicházejí s novými způsoby prodeje.

Prodej nemovitostí sice stále stagnuje , ale realitní trh se dává do pohybu. „Lidé evidentně vhodné nemovitosti hledají, ale s nákupem si dávají načas, čekají i na pokles cen, ke kterému začíná pomalu docházet,“ řekl Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště bezrealitky.cz. Od června na realitním tržišti bezrealitky.cz stoupl počet zhlédnutých inzerátů nemovitostí o 72 procent. Roste i celkový počet uživatelů, nabídek a transakcí.

HLAVNÍ REALITNÍ TRENDY:

·  Tlak na cenu je hlavním trendem na realitním trhu.

·  Roste sektor obchodů s nemovitostmi bez účasti realitní kanceláře – bez RK se realizuje více než polovina prodejů a nákupů na rezidenčním trhu.

·  Velmi populární jsou pronájmy – na bezrealitky.cz poptávka od ledna stoupla
o 20 procent.

·  Marketingovým tahákem je „zelené“ bydlení. Jako nízkoenergetické se bohužel často inzerují i novostavby, které požadovaných parametrů nedosahují.

·  Přestávají fungovat ověřené marketingové strategie. Mezi nejmodernější způsoby prezentace nemovitostí patří videoprezentace a 3D modely.

Z analýzy dat tržiště bezrealitky.cz dále vyplývá, že nejvýraznější je nyní nárůst zájmu o pronájmy:  „Poptávka od ledna vzrostla o 20 procent. Pronajímatelé si mohou mezi zájemci vybírat a byty se pronajmou velmi rychle. Například v Praze nebo Ostravě, kde je poptávka po pronájmu největší, na jeden byt v průměru připadá i   15 zájemců,“ vyjmenoval Havrlant.

Větší zájem je také o výměnu bytů a před začátkem zimního semestru i o spolubydlení, tyto kategorie na bezrealitky.cz v září vzrostly o 100 procent. V oblasti prodeje došlo k oživení hlavně u malometrážních a panelových bytů, jejichž cena v méně atraktivních lokalitách často dosáhla svého dna a kupci už větší slevy neočekávají. „Současně se zvýšila poptávka po zeleném bydlení, tedy energeticky úsporných nemovitostech,“ shrnul hlavní trendy Jakub Havrlant.

Cedule „zlevněno“ není výjimkou

Vyčkávání kupců se začíná projevovat vstřícnějším postojem developerů i majitelů nemovitostí. Slevy nabízejí hlavně soukromí prodejci. „Slevu momentálně avizuje téměř 20 procent nemovitostí, tedy každá pátá. Lidé nejdříve nastaví cenu na úrovni předchozích let, ale postupně ji sníží řádově i o statisíce. Pak je často i několik měsíců neprodejná nemovitost prodána během několika týdnů,“ řekl Havrlant.

Developeři dlouho vyčkávali a místo slev klientům nabízeli nejrůznější dárky typu kuchyň zdarma, ceny novostaveb začaly mírně klesat až v létě. Kvalitní novostavby slevy nepotřebují, ale projekty, u kterých developer nebral ohled na lokalitu, dispozice či standardy, jsou za nabídkové ceny prakticky neprodejné. „Slevy se zatím objevují spíše u rozestavěných projektů, které mají problémy s prodejem,“ řekl Havrlant. Případně developeři nabízejí ve fází výstavby větší prostor pro klientské změny a míru dokončení bytu – od „holobytů“ až po nemovitosti na klíč.  

Češi v době ekonomické krize také více přemýšlejí o zhodnocení investice do nemovitosti, které bylo dříve díky trvalému růstu cen vnímáno jako samozřejmost. „Tento trend je zřejmý z rostoucího zájmu o naši cenovou mapu realit. Ta umožňuje zvážit výhodnost koupě v kontextu dopravní infrastruktury a občanské vybavenosti. Od jara se návštěvnost zvýšila téměř pětinásobně,“ dodal Jakub Havrlant. Cenová mapa je k dispozici na http://cenovemapy.bezrealitky.cz.

Reality se začínají zelenat, ale často je to podfuk

Silným marketingovým tahákem se stává ekologické bydlení. „Poptávka po nízkoenergetických nemovitostech od loňska stoupla téměř o 50 procent. Kvůli rostoucím cenám energií se klienti v poslední době zajímají nejen
o prodejní cenu nemovitosti, ale také o náklady spojené s jejím provozem,
“  vysvětlil aktuální trend šéf bezrealitky.cz Jakub Havrlant. Bezrealitky.cz vychází uživatelům vstříc zavedením kategorie „nízkoenergetická“ mezi typy budov, jako je „panel“ nebo „cihla“.

Ve standardním novém bytě o rozloze 90 m2 jsou roční náklady na energie přibližně o 15 tisíc korun vyšší než v nízkoenergetickém. „Pokud by cena energie rostla průměrně o 5 procent ročně, pak celková úspora za dobu 40 let dosáhne překvapivých 1,8 milionu korun,“ potvrdil trend Jan Řežáb, ředitel developerské firmy JRD, která jako první začala v Česku stavět nízkoenergetické bytové domy komerčně a bez dotací.

NÍZKOENERGETICKÉ TRENDY:

·  Poptávka po nízkoenergetických nemovitostech od loňska stoupla téměř o 50 procent.

·  Nízkoenergetická stavba o výměře 90 m2   může během 40 let uspořit až 1,8 milionu Kč.

·  Dochází ke klamání zákazníků. Za úsporné se vydávají i stavby, které mají pouze standardní tepelné izolace.

·  Nízkoenergetické stavby musí mít roční spotřebu tepla nižší než 50 kilowatthodin na metr čtvereční. To představuje až 60procentní úsporu oproti jiným stavbám.

·  Energetická náročnost se deklaruje Průkazem energetické náročnosti budovy . Za nízko-energetické jsou považovány stavby v třídách A až B.

Nízkoenergetický dům se od běžného domu nemusí vizuálně lišit. „Podstatný rozdíl je však ve spotřebě tepla na vytápění, která je u nízkoenergetického domu až o 60 procent nižší,“ vysvětlil Daniel Morávek ze společnosti Atrea, která se specializuje na úsporné vytápění budov a vzduchotechniku. Aby nemovitost mohla být definována jako nízkoenergetická, nesmí roční spotřeba tepla na vytápění přesáhnout 50 kilowatthodin na metr čtvereční.

Kvalita domu se hodnotí takzvaným Průkazem energetické náročnosti budovy, podobným, jaký mají elektrospotřebiče. „Průkaz je součástí stavebního povolení a kupec si jej může na developerovi vyžádat, za nízkoenergetické jsou přitom většinou považovány stavby v třídách A až B,“ doplnil Daniel Morávek.

Skutečně nízkoenergetické projekty jsou ihned vyprodány

Současný pokles poptávky po nových bytech nahrává kvalitnějším bytovým projektům, mezi které patří i energeticky úsporné stavby. Protože nálepka „eko“ pomáhá prodávat, někteří developeři současné popularity zeleného bydlení zneužívají. „Jako nízkoenergetické dnes inzeruje stavby téměř každý, kdo používá stavební izolace, se skutečnými nízkoenergetickými parametry však takové bydlení nemá nic společného,“ vysvětlil Jan Řežáb.

Skutečně nízkoenergetických bytových projektů je na trhu zatím málo, přitom zájem o ně je velký. Mezi těch nemnoho dokončených patří například domy od developerské firmy JRD, která všechny své projekty staví v nejúspornější energetické třídě „A“. Například projekt Viladomy u Obory v Praze 10-Uhříněvsi byl ze 70 procent prodaný už v prvním měsíci výstavby. „To je nevídaná rychlost, která jen dokládá zvýšený zájem klientů o kvalitu, ekologii a ekonomiku provozu kupovaných bytů,“ konstatoval Řežáb.

Nízkoenergetické stavby letos začal podporovat i stát, nejmasivnějším dotačním programem je Zelená úsporám. Dotaci je možné získat i na byt v novostavbě, ale podporovány jsou jen energeticky pasivní domy
a o peníze může žádat až majitel bytu, nikoli sám developer. „Tato kritéria nejsou pro většinu developerů motivací k úsporným opatřením a příliš nevěřím, že tato dotace trh energeticky úsporných domů rozhýbe,“ dodal Jan Řežáb, šéf společnosti JRD.

Na trhu skončí developeři a realitky, které nezmění marketingovou strategii

Jako překonané se jeví i stávající způsoby prodeje nemovitostí . Už nestačí, aby developeři svoje projekty inzerovali na internetu, v tisku a televizi: „Musí hledat nové cesty ke klientovi a vsadit na kreativnější marketing, jinak na trhu neuspějí. Totéž platí i pro realitní kanceláře. Potenciální kupci si lokalitu i nemovitost chtějí lépe prověřit a očekávají aktivnější a hlavně osobnější přístup prodávajícího,“ říká Jakub Havrlant.

Virtuální prohlídky a videoprezentace patří v současnosti mezi nejoblíbenější a nejzajímavější způsoby, jak novostavbu v rámci internetových stránek potenciálním kupcům představit. „Klient se musí do projektu zamilovat na první pohled a právě vizuální dojem je nejsilnější,“ vysvětluje Havrlant. Na partnerském serveru bezrealitky.cz iDeveloper.cz si zájemci mohou bytový dům prohlédnout ve fotografické slideshow, 3D modelu, nebo bydlení hledat podle oblíbené lokality pomocí cenových map.  „Takto prezentované nemovitosti se prodají za třikrát kratší dobu než při tradiční inzerci,“ vypočítal Havrlant.

I soukromí majitelé prodávající bez realitní kanceláře mohou úspěšnost prodeje podstatně zvýšit. Místo tradičních prohlídek „na zavolání“ jsou populární „dny otevřených dveří“, v jejichž průběhu se v nemovitosti může vystřídat více osob. Bezrealitky.cz zájemcům nově nabízí takzvaný „promo kit“, který obsahuje reklamní plachtu na okno nebo ceduli před dům. „Jde o jeden z nejosvědčenějších prodejních nástrojů, který dosud využívali téměř výhradně realitní kanceláře. Díky tomuto zviditelnění může majitel prodej nebo pronájem nemovitosti výrazně urychlit,“ uzavřel šéf realitního tržiště bezrealitky.cz Jakub Havrlant.

Krize tlačí ceny realit dolů a nahrává zelenému bydlení >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »