Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Lesk a bída developerů

Autor: Daniel Kuchta | 22.07.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Lesk a bída developerů

Developerské společnosti obchodované na pražské burze se opět dostaly do pozornosti investorů, jejich pozice v očích investorů se však v průběhu posledního roku výrazně změnila. Před čtyřmi lety by asi málokdo čekal, že jeden z nich bud prvním titulem SPAD, který skončí krachem.

Ještě před dvěma lety, když jsme porovnávali oba tituly a jejich (již tehdy nepříliš optimistickou) situace, jevila se společnost pro investory ECM jako méně nebezpečná. Dnes je to první společnost v prémiovém segmentu BCPP SPAD, která ukončila své působení krachem a investoři na ní mohou s největší pravděpodobností nadobro zapomenout. Ti investoři, kteří drží její akcie, tak mohou na vlastní kůže poznat, že i když se to často nestává, může hodnota jejich investice při investování do akcií klesnout prakticky na nulu. Není to příjemné zjištění, ale ti, kdo drželi akcie ECM do posledních dní, si za to mohou sami a ztrátu mohou považovat za zkušenost zaplacenou investovanými penězi.

V roce 2009 byla přitom situace úplně opačná. Nad propastí hrotícího konkurzu stále společnost ORCO, která svým netransparentním a velmi podivným jednáním s akcionáři i dlužníky a častými dezinformacemi (zejména ze strany šéfa společnosti J. F. Otta) vyvolávala v jejich řadách mnoho nevole.

ORCO už není v nelibosti

Neustálé změny v plánech restrukturalizace, spekulace o novém strategickém investorovi, nejasnosti kolem majetkové struktury a nakonec upevňování postavení Otta pomocí private placementů akcií za směšné ceny znechutili i jeho největší příznivce. Před tím nejhorším koncem jí nakonec zachránila až soudní ochrana, kterou vyhlásil soud ve Francouzsku. Ta se nakonec z původně půlročního trvání protáhla až na rok, čím dostal management (velmi často a podivně obměňovaný) čas na to, aby situaci jakž takž uklidnil a svůj plán restrukturalizace prosadil.

Společnosti se v poslední době daří, v minulém roce dokonce zaznamenala zisk, podle šéfa není nucena prodávat nedokončené projekty, letos schválila možnost navýšení kapitálu a na první pohled se tak zdá, že společnost je z nejhoršího venku. Kurz akcie za poslední rok zaznamenal zajímavý růst a někteří investoři jsou u tohoto titulu hodně optimističtí, ale rizika do budoucna stále ostávají. Kombinace zvyšujících se splátek dluhů společnosti s přibývajícími lety (až 49 % v letech 2019 a 2020) a hrozící návrat krize v nejbližších letech nezní moc optimisticky a investice do takového titulu je určitě riziková.

ECM to má již za sebou

Vývoj u ECM REI je naprosto opačný a zpětně se dá říct, že když ORCO je ukázkou toho, jak se dostat z nejhorší krize (alespoň prozatím), tak ECM je příkladem toho, jak se v krizové situace nechovat. Před zmiňovanými dvěma lety to bylo právě ECM, které se, i přes krizové období, jevilo jako společnost, která nepříznivou situaci dokáže zvládnout. Předpoklady na to společnost měla. V jednání s investory a dlužníky si společnost počínala dostatečně transparentně (alespoň v porovnání se svým konkurentem na burze), a na první pohled zvládala situaci lépe než ORCO.

Po určitém čase se ale ukázalo, že jednání společnosti nebylo až tak moc transparentní, jak se na první pohled zdálo. Vytvoření PPF ECM holdingu, které dávalo mnohým investorům jistotu přísunu peněz, sice vypadalo hezky, ale pouze do chvíle, když bylo jasné, že ECM REI obchodovaná na burze do něj začleněná nebyla. V takovém případě už začala být rostoucí zadluženost velkým problémem, který vyvrcholil, když se ukázalo, že společnost nedodržuje smluvní podmínky dluhopisů (zadluženost 81 % oproti dohodnutým 65 %). V takovém případě totiž hrozilo nucené předčasné splacení dluhopisů, čehož společnost samozřejmě nebyla schopna.

Když vyšlo najevo, že firma má kvůli nepříznivé situaci na trhu a prohlubujícím se ztrátám záporné vlastní jmění, začalo se nahlas mluvit o restrukturalizaci. Jediným pozitivním prvkem ve fungování společnosti bylo poměrně zajímavé a dobře diverzifikované portfolio nemovitostí, kterých se ale společnost díky zmiňovaným skutečnostem nakonec musela narychlo zbavovat. Nízké prodejní ceny a ztráta příjmů z pronájmu znamenaly, že firma přišla o jediný možný zdroj slušných zisků.

Díky neschopnosti splácet své astronomické miliardové dluhy ztratilo několik dlužníků trpělivost a podali na ECM insolvenční návrh. V té době ještě možná byla šance na vypracování plánu restrukturalizace, šance ale byly velmi malé, rovněž jako zájem zúčastněných stran. Společnost se sice snažila přesvědčit věřitele, že může získat prostředky dostavbou a prodejem pěti realitních projektů, tento návrh byl ale poněkud mimo realitu a i jeho šance na úspěch byly prakticky nulové. Na návrh insolvenčního správce, který vysloveně nesouhlasil s reorganizací společnosti, nakonec věřitelé poslali společnost do konkurzu, což prakticky znamená její zánik.

Jaký bude další vývoj, na to si budeme muset počkat, protože vedení společnosti se proti konkurzu nejspíše odvolá. Dalším problematickým bodem je také uznání, resp. neuznání platnosti závazků přihlášených některými (většinou zahraničními) věřiteli. Dohra možná bude ještě zajímavá, šance na oživení společnosti jsou však již nulové.

Anketa

Má ORCO svou krizi již za sebou?

Ano. (18)
 
Ne. (13)
 
Nevím. (5)
 Celkem hlasovalo 36 čtenářů

Lesk a bída developerů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »