Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Má a bude mít stavební spoření stále patřičnou atraktivitu?

Autor: Václav Pěnka | 12.09.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 2 komentáře
Má a bude mít stavební spoření stále patřičnou atraktivitu?

Jedním z nejdiskutovanějších finančních produktů v poslední době se stále více stává stavební spoření. Po změnách, které ve stavebním spoření nastaly a nastanou, se nabízí otázka, jaké místo na trhu může mít a jakou přidanou hodnotu nese.

V současné ekonomické situaci chápu úsporné důvody, které vedou vládu ke snížení státního příspěvku i zdanění úroků z vkladů. Stavební spořitelny by tedy v této chvíli měly pružně reagovat a vymyslet, jakým jiným způsobem mohou atraktivitu stavebního spoření zvýšit, nebo možná lépe řečeno, dostat ji na „únosnou mez“.


To se již v současné době děje ve smyslu nabídek typu: „zvýšení úroků z vkladů“, „snížení poplatků“ a „poskytování různých dárků klientům“. Nicméně, všechny tyto bonusy podléhají jistému stereotypu a bude zřejmě třeba větší kreativity ve smyslu nabídek dalších benefitů.

Faktem je, že pro udržení schopnosti poskytování úvěrů stavebními spořitelnami nutně potřebují tyto instituce tzv. přátelské, vstřícné klienty. To jest klienty, kteří opravdu spoří.  Otázkou je účelovost použití prostředků stavebního spoření. Dle zákona o stavebním spoření je jasně definováno, kdy se jedná o bytové potřeby, na které lze stavební spoření se státním příspěvkem použít. Zde se nabízí myšlenka, které se již v minulosti legislativci i stavební spořitelny věnovali: zda je možné rozšířit účelovost produktů stavebního spoření bez ztráty výhod, které nabízí.

Osobně by se mi zamlouvala situace, kdy by bylo možné tento způsob spoření využít například na studia. Jedná se totiž o to, jaký segment finančního trhu je možné oslovit. A myslím, že právě dospívající generace by si něco podobného zasloužila. Obávám se, že tak, jak je stavební spoření nastaveno dnes, právě tyto věkové kategorie příliš neoslovuje. Varianty a možnosti účelového využití prostředků stavebního spoření mohou mít tedy zásadní, a možná klíčový, vliv na atraktivitu tohoto produktu.       

Jistý „útlum“ stavebního spoření v tuto chvíli již nastal, avšak nelze vše připisovat pouze změnám ve stavebním spoření. Velký vliv na tento produkt měla hlavně ekonomická situace jedinců v období minulé a současné nejistoty finančních trhů, a potažmo všechny následující dopady na stav pracovního trhu a stability ekonomické situace rodin.

Jisté je, že i za této nepříliš příznivé situace má stavební spoření svůj prostor na trhu, zejména pokud se jedná o různá dofinancování a rekonstrukce předem daného rozsahu, prostřednictvím překlenovacích i řádných úvěrů.

Avšak stavební spořitelny budou muset do budoucna zhodnotit i stále větší tlak konkurenčního prostředí. (V tomto smyslu bych chtěl podotknout, že např. porovnávání úrokových sazeb hypoték a stavebního spoření, tak jak na něj někteří poukazují, není vždy objektivní, protože každý produkt nabízí jiné možnosti splácení, garancí apod.)

Myslím, že jsem takto alespoň částečně naznačil, co by dle mého názoru mohlo prospět dalšímu vývoji stavebního spoření, a řekl bych, že stavební spořitelny nyní disponují jak dostatečným zázemím v lidských zdrojích, tak i ve zdrojích finančních, a tento systém je plně funkční. Netroufnu si však odhadnout, jaký dosah by mělo uskutečnění návrhu, aby tento produkt poskytovaly také banky.

Dle mého názoru stavební spoření „ano“ – tento produkt má své místo na trhu, nicméně chtělo by to ještě trochu upravit naznačené oblasti, aby tak došlo ke zvýšení jeho atraktivity pro klienty a stavební spořitelny byly schopny na základě vkladů financovat jejich potřeby. V opačném případě se zřejmě opravdu můžeme dočkat toho, že celý systém bude stagnovat.

Autor je ředitel obchodní sítě makléřské společnosti OPEN FINANCE

Anketa

Má být státní příspěvek stavebního spoření účelově vázán?

Ano. (191)
 
Ne. (356)
 Celkem hlasovalo 547 čtenářů

Má a bude mít stavební spoření stále patřičnou atraktivitu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: trapné PR Dušan D. | 13.09.2011 08:57
trapné PR gaba | 12.09.2011 08:33

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »