Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Majitelé domů: Domůžete se náhrady za regulaci nájemného?

Autor: Petr Zámečník | 11.05.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Majitelé domů: Domůžete se náhrady za regulaci nájemného?

Ústavní soud rozhodl. Majitelé nájemních bytů mohou žádat doplacení rozdílu mezi regulovaným a tržním nájemným. Za jaké období? A kdo jim náhradu poskytne? Občas nájemník, občas stát... a občas (zatím) nikdo.

Regulace nájemného je závažný problém, který trápí majitele bytových domů i samostatných nájemních bytů - v nichž bydlí nájemníci užívající stále ještě smlouvy s regulovaným nájmem. Naopak deregulace trápí nájemníky. A jak už to tak bývá, nájemníků je více než majitelů nájemních domů, a proto není divu, že se mnohem raději politici hlasují o prodloužení či pozastavení deregulace než o jejím uspíšení.

Není tak divu, že do roku 2007 chyběla právní úprava jednostranného zvyšování nájemného - tzv. deregulace. Do roku 2002 se regulované nájemné ještě zvyšovalo. Pravda, od roku 1998 jen o míru inflace, ale přeci. Od roku 2002 zvyšování ustalo. A zatímco nájemníci s tržním nájemným platili nájemné podle tržních podmínek, nájemníci v regulovaných bytech platili stále stejně... a reálně tedy méně. Vlastníkům bytů tak nezbývalo než bránit se soudně.

Soudy ovšem pracovaly s lehkostí jim vlastní - a všechny žaloby šmahem zamítaly. Až koncem dubna letošního roku jeden případ zaznamenal průlom u Ústavního soudu, kam se obrátil stěžovatel po neúspěchu u obvodního soudu dne 25. ledna 2005, po zamítnutém odvolání u městského soudu dne 1. června 2006 a zamítnutí dovolání u Nejvyššího soudu ze dne 11. března 2008. O čem soud rozhodl?

Kdo může zpětně zvýšit nájemné?

Na základě soudní žaloby lze zvýšit podle výroku Ústavního soudu nájemné i zpětně. Ovšem pouze za dobu od podání žaloby do 31. 12. 2006, kdy nebyla přijata právní úprava jednostranného zvyšování nájemného. Majitelé domů, kteří žalobu nepodali, nemohou nájemné zpětně zvýšit. O zvýšení i jeho výši musí rozhodnout soud.

Nelze se domáhat zvýšení nájemného před dobou podání žaloby. To by naopak zasahovalo do práv nájemníků, kteří by se nemohli v případě vysokého nájemného přestěhovat. Již v lednu tohoto roku ale vyhrál soudní spor jeden majitel domu u Ústavního soudu o doplacení 200 tis. Kč nájemného za období od května 2003 do prosince 2005.

Ovšem pronajímatelé, kteří se nemohou domáhat zvýšení nájemného od nájemníků, mohou požadovat náhradu od státu. Ústavní soud rozhodl, že za dobu před možností uplatnit nárok na zpětné zvýšení nájemného vůči nájemníkům mohou požadovat od státu a obecné soudy jsou povinny „posoudit z hlediska jejich práva na náhradu za nucené omezení vlastnického práva“.

Shrnuto - pronajímatelé, kteří podali žalobu na jednostranné zvýšení nájemného v období, kdy chyběla zákonná úprava, mohou požadovat u soudu zpětné zvýšení nájemného od nájemníků a náhradu škody od státu za období, za které nemohou žádat od nájemníků náhradu.

Škoda, kterou nejspíš bude muset stát uhradit, dosahuje závratných částek. Jen stěžovatel, na základě jehož podnětu se dostal případ až k plénu Ústavního soudu, požaduje náhradu škody 4,6 mil. Kč za roky 2002 až 2004.

Rozhodnutí ústavního soudu se ale netýká náhrad za regulované nájemné jako takové a dotýká se pouze období od 1. 1. 2002, kdy měla být podle nálezu Ústavního soudu přijata legislativa umožňující jednostranné zvyšování nájemného, do 1. 1. 2007, kdy konečně byla právní úprava o jednostranném zvyšování nájemného přijata. Někteří majitelé domů se ale snaží domoci náhrady za regulaci i u Evropského soudu pro lidská práva.

Žaloby majitelů domů

Žaloby majitelů domů se již dostaly až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Odškodnění po České republice žádá téměř 5 tisíc majitelů domů. Důvodem je, že regulace nájemného je poškozuje na majetkových právech zaručených Listinou základních práv a svobod. V celkové částce se hovoří o cca 50 mld. Kč.

Regulované nájemné podle informací Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) nepokrývá ani náklady na údržbu nemovitostí, která je předepsána státem. Regulované nájemné postačuje na údržbu nemovitostí pouze v 28 obcích a městech v Česku - z celkového počtu cca 6000.

V polovině roku 2006 zasvitla majitelům domů ve Štrasburku jiskra naděje. Soud přiznal náhradu polským majitelům bytů s regulovanými nájemníky. V případu Maria Hutten-Czapská vyhrála majitelka spor s polským státem a soud jí přiznal náhradu ve výši 30 000 eur za morální újmu a 22 500 eur na náklady řízení. Krom toho nařídil státu se s majitelkou dohodnout o výši náhrady škody. Rozsudek se tehdy týkal přibližně 100 tisíc majitelů nájemního bydlení.

Anketa

Jaké platíte nájemné?

Tržní. (86)
 
Regulované. (61)
 
Žádné. (94)
 Celkem hlasovalo 241 čtenářů

Majitelé domů: Domůžete se náhrady za regulaci nájemného? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »