Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ministerstvo podpoří ekologické vytápění 10 miliardami Kč

Autor: Luboš Svačina | 04.02.2009 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Ministerstvo podpoří ekologické vytápění 10 miliardami Kč

Ministerstvo životního prostředí připravuje dotační program, ve kterém rozdělí přibližně 10 miliard korun. Cílem programu je snížení nákladů na vytápění domácností a snížení emisí způsobených topením tuhými palivy.

Stávající podpora využívání ekologických zdrojů tepla


Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se podpoře úsporných zdrojů energií věnuje již několik let. Prostřednictvím Státního fondu životního prostředí (SFŽP) poskytuje domácnostem dotaci na pořízení ekologických zdrojů vytápění. O dotaci si mohou požádat jak majitelé starších domů, kteří zvažují výměnu topného zařízení, tak majitelé novostaveb. Novostavby však v takovém případě musí splňovat předepsané energetické standardy. Pro oba typy staveb zároveň musí platit, že není možné je připojit na rozvod zemního plynu nebo veřejný teplovod.

Státní fond životního prostředí dotaci poskytuje zpětně, a to maximálně 18 měsíců od uvedení zařízení do trvalého provozu. Součástí žádosti je také ujednání, kde se žadatel zavazuje, že bude pořízené zdroj tepla využívat k vytápění minimálně po dobu deseti let od uvedení do provozu. Zájemci mohou při splnění stanovených podmínek získat až polovinu uznatelných nákladů viz. následující tabulka. 

Tabulka 1: Přímé dotační podpory

Název programu:   Maximální výše podpory
Investiční podpora environmentálně šetrných způsobů ohřevu
teplé vody pro byty a rodinné domy pro fyzické osoby
% uznatelných nákladů částka podpory
       
1.A.a kotle na biomasu   50 % 55 000 Kč
1.A.b. solární systémy na celoroční ohřev teplé vody, 50 % 55 000 Kč
1.A.c. solární systémy na přitápění a celoroční ohřev teplé 50 % 65 000 Kč
4.A tepelná čerpadla  země – voda, voda – voda 30 % 75 000 Kč
  vzduch – voda 30 % 55 000 Kč
Zdroj: Státní fond životního prostředí ( www.sfzp.cz ) 

V první kvartálu letošního roku SFŽP v tomto programu disponuje 40 miliony korun (za celý loňský rok to bylo cca 100 milionů Kč). O dotaci za výše uvedených podmínek lze však získat nejpozději 31. března 2009. Na současnou podporu úsporných zdrojů energie naváže od dubna nový, objemem mnohem větší program podpory.

Připravované změny

V rámci nového dotačního programu bude Ministerstvo životního prostředí podporovat nejen ekologičtější zdroje vytápění, ale rovněž masivním způsobem podpoří zateplování rodinných domů. Ministerstvo počítá, že na program podpory zateplování rodinných domů a výměnu neekologických zdrojů vytápění vynaloží, dosud nevídaných, 10 miliard korun. Zdrojem financí by měl být jednak prodej emisních povolenek a jednak fondy Evropské unie.  

Vzhledem k rozsahu celého programu nebude distributorem státních dotací již Státní fond životního prostředí, ale komerční banky, které se stanou partnery programu, a za administraci celého procesu dostanou od Ministerstva zaplaceno. Podle propočtů Ministerstva bude tento způsob distribuce efektivnější, "klientsky vstřícnější" a pro Ministerstvo také méně nákladný. Navíc klienti si budou moci v bance případně vyřídit také úvěr, kterým budou realizaci projektu financovat.

"Kontaktním místem žadatele nebude státní fond, ale bankovní ústavy. V tuto chvíli máme vyjednány tři banky, dohromady to dává asi čtyři tisíce poboček, které budou nabízet dotační program," řekl serveru Aktulane.cz k návrhu Martin Bursík, ministr životního prostředí.

Na tuzemském trhu disponuje nejširší pobočkovou sítí Česká spořitelna, jejíž tiskové oddělení spolupráci s SFŽP potvrdilo. "Česká spořitelna je o programu informována a konzultuje jeho parametry se zástupci fondu. Program zapadá do strategie ČS zaměřené na podporu úspor energie, a proto máme vážný zájem se do něj zapojit. Co se týče podmínek získání dotace, ty se stále ještě upřesňují, uvedla Hana Trhoňová z České spořitelny.

Ministerský návrh počítá s tím, že před spuštěním celého programu bude k dispozici seznam výrobců a technologií splňující ekologické standardy a na jejichž výrobky či řešení bude možné dotaci čerpat. 

"Když si ze širokého seznamu zájemce vybere, bude mít jistotu, že se dostane do parametrů programu," říká Martin Bursík. "U obnovitelných zdrojů jsou dotace zaměřené na všechny, které si umíte představit: solární systémy na ohřev vody, na přitápění, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu všech typů."

Ekologické zdroje tepelné energie (kotle na biomasu, tepelná čerpadla ...), by měly do roku 2014 kompletně nahradit kotle spalující fosilní paliva. V současnosti podle ministerských statistik úhlím topí přibližně půl milionu domácností. Po 1. lednu 2014 by mohly tyto domácnosti být sankcionovány vyšší daní z nemovitostí.

Upozornění: O dotace z nového programu nebude možno žádat zpětně, tedy na akce zrealizované před jeho vyhlášením, proto pokud máte zájem o dotaci na již realizovaný projekt se žádostí určitě neotálejte! Naposledy bude možné zažádat k 31. březnu 2009.

Cíle programu

Realizace takto ambiciozního programu má hned několik cílů. Primárně, jak už bylo několikrát uvedeno, by díky zateplování domů mělo dojít ke snížení tuzemské spotřeby energie využívané k vytápění domácností a snížení emise škodlivin v ovzduší. Kromě zlepšení životního prostředí by však nastartování programu mohlo podle MŽP také pomoci snížit dopady nadcházející ekonomické krize a vytvořit pracovní místa pro pět tisíc lidí.

Své tvrzení dokládá bezpochyby zajímavou studií, kterou si nechala zpracovat britská vláda, a z které mimo jiné vyplývá, že z milionu eur investovaných do energetických úspor vznikne 13,5 pracovních míst. 10 miliard korun by tak údajně mohlo nepřímo vytvořit zhruba pět tisíc míst. 

Anketa

Čím převážně vytápíte svůj byt/dům?

Uhlím (13)
 
Dřevem (15)
 
Plynem (28)
 
Dálkovým vytápěním (5)
 
Tepelným čerpadlem (4)
 
Sluneční energií (0)
 
Biomasou (2)
 
Jiný zdroj (9)
 Celkem hlasovalo 76 čtenářů

Ministerstvo podpoří ekologické vytápění 10 miliardami Kč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů