Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ministerstvo si brousí zuby na daňové zvýhodnění hypoték

Autor: Luboš Svačina | 22.03.2011 08:56 | Kategorie: Státní podpora | 8 komentářů
Ministerstvo si brousí zuby na daňové zvýhodnění hypoték

V závěru minulého týdne ministr financí Miroslav Kalousek představil návrh reformy přímých daní a odvodů, která by měla podle plánů ministerstva začít platit od 1. ledna 2013. Kromě zásadní změny ve výpočtu výše daně z příjmu a propočtu odvodů na zdravotní a sociální pojištění, počítá také se zrušením některých daňových výjimek. Z pohledu hypotečního trhu a trhu stavebního spoření bezpochyby nejdůležitější změnou je postupné zrušení možnosti daňových odpočtů úroků zaplacených z úvěrů na bydlení.

V současnosti si klienti splácející úvěr, který jim posloužil k řešení vlastních bytových potřeb (nejčastěji hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření) a splňují další zákonem dané podmínky, mohou ročně odečíst od základu daně sumu zaplacených úroků až do výše 300 000 Kč. Při stávající sazbě daně z příjmu mohou na dani ušetřit až 45 000 Kč.  

Ministerstvo financí plánuje v rámci reformy zrušit koncept superhrubé mzdy, u které je uplatňována 15% daň z příjmů a vrátit se ke konceptu standardní hrubé mzdy se sazbou 19 %. Co se týče podpory úvěrů na bydlení, tak ministerský návrh počítá se snížením maximálního limitu, který si klienti mohou odečíst od základu daně, ze zmíněných 300 000 Kč na 150 000 korun. Ovšem toto opatření by se týkalo pouze klientů s úvěrovou smlouvou uzavřenou do 1. 1. 2012, u smluv uzavřených po tomto termínu by možnost daňového odpočtu přestala existovat úplně.

V kontextu navrhovaných změn je důležité upozornit na poznámku ministra Kalouska, který uvedl, „že refinancování úvěru nebude považováno za novou smlouvu.“ V opačném případě by totiž klienti o daňové zvýhodnění v případě refinancování úvěru přišli.  

Jak by se zrušení odpočtů promítlo na trhu bydlení?

Pokud by navrhované změny prošly legislativním procesem ve stávajícím znění (zatím se jedná pouze o návrh ministerstva financí, který neposvětila ani vláda, natož Parlament ČR) a tím pádem poslední hypotéky s možností odpočtu zaplacených úroků by bylo možné sjednat nejpozději k 31. 12. 2011, není pochyb, že reakce trhu by na sebe nenechala dlouho čekat.

Ačkoliv existence daňové zvýhodnění úvěrů na bydlení není primárně tím, co by samo o sobě vyvolávalo poptávku po úvěrech, lidé uvažující v současnosti o pořízení vlastního bydlení, by s velkou pravděpodobností chtěli využít možnosti uzavřít si smlouvu ještě za daňově zvýhodněných podmínek a hypoteční trh by zažil nový, i když pouze časově velmi omezený boom. A je celkem nasnadě, že na tomto trendu by se svezli také realitní kanceláře, developerské společnosti a hypoteční zprostředkovatelé, přičemž vyloučit nelze ani dočasný nárůst cen některých nemovitostí. Co by se dělo v následujícím roce, rovněž není těžké odhadnout. V roce 2012 by došlo k zásadní korekci trhu a následkem odčerpání poptávky v předešlém roce by počty i objemy zamířily stejným tempem směrem dolů.  

Hloubku výkyvu - ať už směrem nahoru, nebo dolu - nelze v současnosti odhadnout. Závisela by totiž na celé řadě nepřímo souvisejících faktorů plynoucích z kondice české ekonomiky a reakcí subjektů působících na trhu bydlení. A ačkoliv z dlouhodobého hlediska by zrušení daňové úlevy poptávku po úvěrech nejspíš příliš nezasáhla (lidé se rozhodují na základě jiných pohnutek), jedno je však zřejmé: Po třech letech od vypuknutí celosvětové finanční krize a krátce potom, co se podařilo tuzemský hypoteční trh ustálit, bychom tu měli další poptávkovou vlnu, která by mohla trh opět destabilizovat. 

Zrušit či ponechat?

S připočtením změn, kterými prochází v současnosti trh stavebního spoření, není divu, že roste počet kritiků, kteří se obávají, že omezení podpory bydlení s sebou přinese zhoršení dostupnosti bydlení. Kromě zástupců bank, kteří podle předpokladu lobbují za zachování státní podpory, mezi ně patří také Vladimír Pikora, analytik společnosti Next Finance, který k návrhu lakonicky uvedl: Nejdříve vláda začne likvidovat stavební spoření, potom zvýší DPH a teď ještě přestane podporovat hypotéky.“

Na druhou stranu není pochyb, že český daňový řád je třeba zjednodušit a podpora klientů s úvěry na bydlení navíc diskriminuje tu část populace, která se rovněž snaží řešit svou bytovou situaci, ale pořízení nemovitosti financuje bez využití půjček od bank a stavebních spořitelen. Mezi příznivce ministerstvem navrhované redukce podpory úvěrů na bydlení je Zdeněk Hrdlička, z poradenské společnosti PwC, který na návrhu oceňuje především toto: „Omezení daňového zvýhodnění úvěrů na bydlení je z ekonomického hlediska pozitivní, protože snižuje zadlužování, a tím přispívá ke zvýšení míry úspor v ekonomice. Zároveň také snižuje riziko bublin na realitním trhu.To je významné zejména nyní, kdy plánované postupné zvyšování snížené sazby DPH může vyvolat růst cen nemovitostí.“

Vlastní bydlení je jednou z možností, jak se obyvatelé ČR mohou zajistit na stáří a touto optikou by se měl stát při svých reformních krocích na oblast bydlení také nahlížet a hledat cesty, jak vlastní bydlení byť jen nepřímo podporovat (legislativa, konkurence, snižování daňové zátěže apod.). Bohužel vyvážená koncepce podpory bydlení je jednou z věcí, která ekonomickým expertům v České republice dlouhodobě chybí. A bohužel ani tento reformní návrh tuto mezeru nevyplňuje.     

Anketa

Ministerstvo si brousí zuby na daňové zvýhodnění hypoték >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 8 komentářů)

предложение кредита Sr. Andrew Río | 24.04.2012 07:15
oferta de préstamo Sr. Andrew Río | 24.04.2012 07:14
lening bieden Sr. Andrew Río | 24.04.2012 07:13
úvěr nabídka Sr. Andrew Río | 24.04.2012 07:11
Úvěr Pastor.Frank james | 10.08.2011 18:10

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů