Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


MMR: předložený zákon OSMD o sociálním bydlení je nekoncepční a je v rozporu se Smlouvou o založení Evropského společenství

Autor: | 22.03.2010 11:35 | Kategorie: Státní podpora | Komentáře zakázány komentářů

Ministerstvo pro místní rozvoj považuje zákon o sociálním bydlení, který připravilo Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) za nesystémový a jeho prezentaci za populistickou. Návrh zákona je jednostranně zaměřený a neřeší problematiku sociálního bydlení komplexně. MMR se na jeho přípravě nepodílelo ani se zástupci MMR nebyl tento zákon nijak koordinován.

Návrh zákona ruší stávající sociální dávky a předpokládá zrušení výstavby levnějších bytů. Tento krok však bude mít negativní dopad na možnosti řešení bytových potřeb občanů, kteří potřebují např. menší dostupný byt.  Již z uvedených parametrů (260 tisíc domácností pobírající nové dávky a 6 miliard korun na ně ) je patrné, že se jedná o průlom do stávajícího systému státních sociálních dávek, kterými se kompenzují problémy v bydlení. V nové dávce je řešeno pouze nájemné, nejsou zohledněny ostatní náklady na bydlení.
Podpora dle uvedeného návrhu zákona navíc zakládá nebezpečí rozporu s evropskými pravidly povolené veřejné podpory, které umožňují poskytovat podporu občanům, nikoliv přímo pronajímateli - podnikateli, což narušuje trh.

„Podpora bydlení pro nízkopříjmové skupiny obyvatel musí být vnímaná v širších kontextech. Samozřejmě je potřeba, aby stát zajišťoval záchrannou sociální síť pro občany v nouzi. Nutností je ovšem zajistit také dostatečný počet bytů s takovou výší nájemného, jakou budou tito občané schopni zaplatit. Zákon, který upravuje oblast sociálního bydlení, musí systém podpory zavádět citlivě tak, aby nedocházelo k dalším deformacím bytového trhu,“ uvedla vrchní ředitelka sekce bytové politiky MMR Milena Brožová.

MMR podporuje bydlení občanů s nízkými příjmy formou dotací na výstavbu sociálních nájemních bytů. Účelové dotace motivují k výstavbě bytových jednotek pro nízkopříjmové domácnosti. Cílovou skupinu nájemníků a výši nájmu stanovují pravidla dotačního programu, ze kterého jsou finance investorovi proplaceny. Toto řešení zajišťuje vznik nových nájemních bytů pro sociálně slabé spoluobčany a má minimální negativní vliv na celkový bytový trh.  V současné době ministerstvo pracuje na změnách kritérií těchto dotačních titulů s cílem dalšího rozšíření dostupnosti pro investory.

Ministerstvo pro místní rozvoj nepodceňuje sociální souvislosti ani při probíhající deregulaci nájemného. Dopady na domácnosti spojené s uvolněním cen nájmů zmírňují sociální dávky určené na bydlení - příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení, které dlouhodobě poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Na jejich konstrukci v oblasti nájemního bydlení MMR spolupracuje. Současný systém dvou podpor je dostatečně adresný a motivační. Týká se přitom asi 60 - 90 tisíc domácností ročně s objemem 1 - 2 miliard korun. V souvislosti s dopady krize je možné zvážit úpravu stávajícího systému, což je v kompetenci MPSV.

MMR: předložený zákon OSMD o sociálním bydlení je nekoncepční a je v rozporu se Smlouvou o založení Evropského společenství >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů