EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

MMR: předložený zákon OSMD o sociálním bydlení je nekoncepční a je v rozporu se Smlouvou o založení Evropského společenství

 


 

Návrh zákona ruší stávající sociální dávky a předpokládá zrušení výstavby levnějších bytů. Tento krok však bude mít negativní dopad na možnosti řešení bytových potřeb občanů, kteří potřebují např. menší dostupný byt.  Již z uvedených parametrů (260 tisíc domácností pobírající nové dávky a 6 miliard korun na ně ) je patrné, že se jedná o průlom do stávajícího systému státních sociálních dávek, kterými se kompenzují problémy v bydlení. V nové dávce je řešeno pouze nájemné, nejsou zohledněny ostatní náklady na bydlení.
Podpora dle uvedeného návrhu zákona navíc zakládá nebezpečí rozporu s evropskými pravidly povolené veřejné podpory, které umožňují poskytovat podporu občanům, nikoliv přímo pronajímateli – podnikateli, což narušuje trh.

„Podpora bydlení pro nízkopříjmové skupiny obyvatel musí být vnímaná v širších kontextech. Samozřejmě je potřeba, aby stát zajišťoval záchrannou sociální síť pro občany v nouzi. Nutností je ovšem zajistit také dostatečný počet bytů s takovou výší nájemného, jakou budou tito občané schopni zaplatit. Zákon, který upravuje oblast sociálního bydlení, musí systém podpory zavádět citlivě tak, aby nedocházelo k dalším deformacím bytového trhu,“ uvedla vrchní ředitelka sekce bytové politiky MMR Milena Brožová.

MMR podporuje bydlení občanů s nízkými příjmy formou dotací na výstavbu sociálních nájemních bytů. Účelové dotace motivují k výstavbě bytových jednotek pro nízkopříjmové domácnosti. Cílovou skupinu nájemníků a výši nájmu stanovují pravidla dotačního programu, ze kterého jsou finance investorovi proplaceny. Toto řešení zajišťuje vznik nových nájemních bytů pro sociálně slabé spoluobčany a má minimální negativní vliv na celkový bytový trh.  V současné době ministerstvo pracuje na změnách kritérií těchto dotačních titulů s cílem dalšího rozšíření dostupnosti pro investory.

Ministerstvo pro místní rozvoj nepodceňuje sociální souvislosti ani při probíhající deregulaci nájemného. Dopady na domácnosti spojené s uvolněním cen nájmů zmírňují sociální dávky určené na bydlení – příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení, které dlouhodobě poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Na jejich konstrukci v oblasti nájemního bydlení MMR spolupracuje. Současný systém dvou podpor je dostatečně adresný a motivační. Týká se přitom asi 60 – 90 tisíc domácností ročně s objemem 1 – 2 miliard korun. V souvislosti s dopady krize je možné zvážit úpravu stávajícího systému, což je v kompetenci MPSV.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.