Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Možnost stěhování připouští stále více Pražanů

Autor: Luboš Svačina | 14.04.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Možnost stěhování připouští stále více Pražanů

Ochota obyvatel Prahy změnit své stávající bydliště spolu se zájmem o větší a kvalitnější bydlení rok od roku roste. Rozhodujícím parametrem je cena nemovitosti, ale také občanská vybavenost a dostupnost MHD v místě nového bydliště.

Mýtus o nechuti obyvatel České republiky měnit své bydliště získává stále více trhlin. Na konci roku 2006 prezentovala Hypoteční banka výsledky svého průzkumu, který se zabýval ochotou obyvatel stěhovat se za prací. Plných 45 % dotazovaných se v uvedeném výzkumu vyjádřilo, že by kvůli zajímavé nabídce zaměstnání zvažovalo změnu místa bydliště. Nejvíce zájemce o atraktivní zaměstnání lákají velká města, především Brno a Praha. 

Uvažují také pražští obyvatelé o stěhování?

Zajímavé statistiky v tomto směru publikovala společnost INCOMA Research, která na toto téma zpracovala průzkum „POTENCIÁL PRAŽSKÉHO REZIDENČNÍHO TRHU 2008“. Z odpovědí respondentů vyplynulo, že  plných 12 % (tedy každý osmý) obyvatel Prahy a blízkého okolí zvažuje do 3 let změnit adresu svého bydliště. Důvodem však zpravidla není nabídka lepšího zaměstnání, jako je tomu u mimopražských, ale touha po zlepšení bytové situace. 61 % respondentů má v plánu přestěhování do bytu a zbývajících 39 % preferuje bydlení v rodinném domě. 

"V případě plánovaného stěhování do bytu zásadně převažuje zájem o koupi bytu nad zájmem o nájemní bydlení (82:18). Za poslední 2 roky výrazně vzrostl zájem o nákup nového bytu (z 36 % na 43 %). Pronájmy preferují zejména chudší, starší a menší domácnosti," uvádí autoři studie.Při výběru nového bydliště hraje pro 55 % dotazovaných nejdůležitější roli finanční dostupnost, resp. cena nového bydlení. Na druhém a třetím místě se v preferencích umístnila rozloha bytu/domu a možnost financování bydlení hypotečním úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření. Menší vliv na rozhodování hraje zeleň v okolí, blízkost školy, školky, dopravní obsužnost a dispoziční řešení.

Financování bydlení

Jako jeden z rozhodujících faktorů ovlivňující výběr nového bydlení uvedli respondenti možnost financovat koupi nemovitosti úvěrem. Tuto formu financování připouští celých 61 % dotazovaných, přičemž většina je ochotna na měsíčních splátkách úvěru platit maximálně 15 000 Kč.Díky rostoucím příjmům domácností roste i částka, kterou jsou dotazovaní ochotni na koupi nemovitosti vynaložit. Podle statistik společnosti INCOMA Research se tato částka aktuálně pohybuje na úrovni 2,7 milionů.
 
V porovnání s obdobným předloňským průzkumem je patrné, že dochází ke změnám v požadavcích na dispoziční řešení bytu a velikost obytné plochy. Nejpoptávanějšími velikostními kategoriemi bytů jsou 2+1, 2+kk a 3+1, resp. 3+kk, naopak klesá zájem o nejmenší byty. Shoda panuje také v očekávané ceně za metr čtvereční obytné plochy. Většina respondentů očekává cenu v rozmezí 30 - 40 tis. Kč/m², přičemž roste podíl zájemců ochotných zaplatit i vyšší částky.

V kategorii rodinných domů průzkum uvádí tři varianty pořízení bydlení. Koupi pozemku a výstavbu rodinného domu preferuje téměř třetina dotazovaných (32 %). Koupi nového domu "na klíč" upřednostňuje 28 % respondentů a největší skupina (38 %) přemýšlí o koupi staršího domu. V případě pozemků je největší zájem o velikostní kategorii 700 - 1 000 m², rovněž však roste zájem o větší pozemky.

Lokalita je důležitá

Hlavní roli při výběru nemovistosti hraje, jak už bylo řečeno, cena a dispozice bytu, resp. rodinného domu, nicméně umístnění kupované nemovitosti považuje velká část dotazovaných také za jeden z nejdůležitějších faktorů. Nicméně překvapivým výsledkem průzkumu je skutečnost, že respondenti velice často neradi ochází z míst, kde jsou zvyklí, a pokud je to možné, míří do lokalit blízkých současnému bydlišti. Nejžádanějšími konkrétními lokalitami jsou Praha 4 (potenciální cíl pro 15 % zájemců o stěhování) a okresy Praha-východ (12 %) a Praha-západ (14 %).

Možnost stěhování připouští stále více Pražanů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »