Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nájemník nemá na nájem: Kdo za to může?

Autor: Petr Zámečník | 12.10.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 8 komentářů
Nájemník nemá na nájem: Kdo za to může?

V životě může člověka potkat nespočet neočekávaných nepříznivých situací. K pomoci s jejich řešením má sloužit státní sociální systém. Stát se ale dokáže obrátit ke své povinnosti zády. A kdo to zaplatí? Majitel bytu určeného k pronájmu.

Stát se dokáže o občany ve finanční nouzi postarat. Dokáže se ale také otočit k nim zády. Dokládá to kupříkladu příběh nájemnice v jednom činžovním domě v Praze 8. Nájemnici si pronajímatel nevybral. Ani ji nezdědil z dob "dekretů na byt". Byla mu přiřčena soudem.

Doby "kšeftování s dekrety" jsou již snad dobou minulosti. Ten, kdo v "socialistické loterii" získal dekret k užívání bytu, byl i více než desítku let po pádu socialistického experimentu v české kotlině tak říkajíc za vodou. A nemuselo se jednat pouze o možnost užívání bytu za regulované nájemné.

Výměna bytu s dekretem

"Vlastník" dekretu na byt se mohl stěhovat - za dob předrevolučních i po nich. Stačilo, aby si našel protistranu s bytem či dvěma a výměnu provedl. Jak to fungovalo před Sametovou revolucí ukazuje krásně film "Kulový blesk". Jak to fungovalo po navrácení domů původním vlastníkům dokládají mnohé zkušenosti, včetně zkušenosti z činžovního domu na Praze 8.

Původní nájemník chtěl vyměnit "dekret na" byt s regulovaným nájemným za členství v družstvu s právem nájmu bytu nové nájemnice. S tím majitel domu nesouhlasil. Očekával potíže s platební morálkou nové nájemnice. Výměnou se proto zabýval soud.

Soudní moc v České republice zlepšuje svou činnost. Ovšem stále s velkými otazníky. A nejinak tomu bylo i v tomto případě. Přestože pronajímatel upozorňoval, že nejde o reálnou výměnu bytu, ale o spekulaci provedenou nájemníky, soud nahradil souhlas majitele bytu a výměnu povolil. Nová nájemnice se nastěhovala v roce 2003 rozhodnutím soudu.

Následně se ukázalo, že původní nájemník se do družstevního bytu nikdy nenastěhoval. Přestěhoval se do vlastního rodinného domku a družstevní byt začal pronajímat. Stejně tak obavy o platební morálku (či v tomto případě spíše schopnost) nové nájemnice byly oprávněné. Výměnou družstevního bytu za "dekret" řešila své dřívější dluhy vůči původnímu nájemníkovi bytu.

Rostoucí dluhy na nájemném

Nová nájemnice přestala platit nájemné v květnu 2004, protože její finanční situace se stala neúnosnou ze zcela objektivních příčin. Její druh spáchal sebevraždu, byla propuštěna z práce a péče o dvě děti, na které otec neplatil výživné. Byla typickým příkladem člověka, který objektivně potřebuje pomoc ze sociálního systému.

Když se dluh na nájemném do prosince 2004 vyšplhal na 10 tis. Kč, obrátil se pronajímatel na MČ Praha 8 se žádostí o řešení sociální a životní situace nájemnice. Bez výsledku. Nepomohly ani urgence na sociálním odboru. Dluh na nájemném rostl až do jejího vystěhování na jaře 2008 a dnes vč. poplatků z prodlení činí 350 tis. Kč.

Soudní spory: Kdo odpovídá za zajištění potřeb v hmotné nouzi?

Ústava České republiky a Listina základních práv garantují občanům zajištění minimálního standardu života v nezaviněné i zaviněné nouzi. Každý občan má kupříkladu právo na přístřeší a na prostředky na základní obživu. Jenže... kdo je má platit?

V případě nájemkyně hradil veškeré náklady na její ubytování v hmotné nouzi pronajímatel. Od května 2004 od ní nedostal ani korunu. Majitel bytu se tedy obrátil na jaře 2005 na soud s přivolením k výpovědi. Soud vynesl rozsudek v září 2006, který nabyl právní moci v lednu 2007. Nájemnice se měla vystěhovat do 15. května 2007. V rámci rozhodnutí ovšem padl jedno důležité stanovisko: "Garantem zajištění základních životních podmínek žalované v případě její hmotné nouze pak musí být vždy stát." Nikoli majitel nemovitosti.

Bohužel soud svolil k výpovědi pouze za podmínky zajištění náhradního ubytování. Majitel nabídl tři druhy ubytování v podobě ubytovny, azylového domu pro matky s dětmi a jiného malého bytu. Všechny možnosti nájemnice odmítla, dál užívala velký byt bez placení nájemného a přestala komunikovat.

Vystěhovat? Až s policií!

Potíž s vystěhováním byla i v podmínce soudu, který požadoval od nového pronajímatele potvrzení, že poskytuje "náhradní ubytování". To pochopitelně nikdo nechtěl vydat. Měl by téměř jistotu, že za něj od nájemnice nedostane také zaplaceno.

Vystěhována byla až Policií ČR na jaře 2008. Spolu s nájemnicí z bytu policie vykázala další osoby, které byt obývaly neoprávněně. Byt byl vyklizený, ovšem zdevastovaný.

Soudní exekuce? To bychom se načekali...

Po žalobách na vystěhování (se soudními poplatky a dalšími náklady, zejména na právní zastoupení, ve výši cca 200 tis. Kč) podal majitel žaloby na uhrazení jednotlivých etap vzniku dluhů. V roce 2007 nabyl právní moci první rozsudek. Soudní exekutor se ale dodnes ani nepokusil dlužnou částku vymoci...

Původ potíží: Nepřiznané sociální dávky

Prvním kamenem potíží s neplatící nájemnicí (pomineme-li soudní rozhodnutí o její nastěhování) bylo nepřiznání sociálních dávek v hmotné nouzi, do níž se nájemnice vlivem souhry okolností dostala. Sociální odbor zodpovědnost a finanční náklady přehodil na pronajímatele a dále se o "jeho" spor s nájemnicí o neplacení nájemného nezajímal. Vždyť se jedná o spor o nájemné, nikoli o zajištění potřeb v hmotné nouzi...

Chybně nepřiznané sociální dávky jsou podle sociálního odboru jiný problém, stojící mezi městskou částí a nájemnicí - a nedotýká se pronajímatele. Pronajímatel prý nemohl očekávat, že v případě přiznání sociální dávky na bydlení použije nájemnice tuto na úhradu právě dlužného nájemného, "když si za ně teoreticky mohla koupit třeba kožich..."

Ostatně, když jeden obecní úřad exekuoval příspěvek na bydlení přiznaný neplatícím nájemníkům a ponechal si ho na úhradu nájemného, které nájemníci neplatili, byl popotahován za neoprávněné užití sociální dávky. Vždyť dlužníci mohli využít příspěvek i jiným způsobem, než na úhradu svého dluhu! To ostatně do oné exekuce činili...

Náprava? Zákon o sociálním bydlení

Česká republika má přehršel kvalitních a neprůstřelných zákonů. Např. o veřejných zakázkách. Najdou se takové i v sociální oblasti. Nikdo kupříkladu nemůže donutit dlužníka na nájemném platit svůj dluh alespoň sociální dávkou určenou na bydlení.

Situace v oblasti bydlení by se ale měl v dohledné době zlepšit. Stále častěji probíhají věcné diskuse na téma zákona o sociálním bydlení, který navrhlo (dokonce v paragrafovaném znění) Občanské sdružení majitelů domů, bytů a jiných nemovitostí. Jeho princip je jednoduchý: "Sociálně potřebný" občan získá poukázku na úhradu části nákladů bydlení, kterou dostane proplacenu pronajímatel jeho bytu. To by mohlo zamezit podobným případům, jaký pravděpodobně není zdaleka ojedinělý...

Příběh prezentovalo OSMD na semináři k zákonu o sociálním bydlení v Poslanecké sněmovně 4. 10. 2010.

Anketa

Má být neplacení nájemného kvalifikováno jako trestný čin krádeže?

Ano, vždy. (226)
 
Ano, v určitých případech. (27)
 
Ne, nikdy. (16)
 Celkem hlasovalo 269 čtenářů

Nájemník nemá na nájem: Kdo za to může? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 8 komentářů)

Tág to zařaď pod jednotný pojem MOMENTÁLNĚ ZAVOSTALEJ ... NEJVYŠŠÍ ŽALÁŘNÍK | 12.10.2010 15:13
RE: Ano... Radek | 12.10.2010 14:49
Ano... Kruton | 12.10.2010 14:01
RE: Abych... Radek | 12.10.2010 13:50
Abych... Kruton | 12.10.2010 12:47

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »